عزت نفس

چطوری عزت نفس خودمو بالا ببرم؟

خب خب خب
عزت نفس واقعا یه شاخصه مهم در شخصیت همه آدماست.

اگه از همین الان خودمون رو به عزت نفس مجهز نکنیم زندگی خوبی رو تجربه نمی‌کنیم و با کمال تاسف باید بگم افرادی که عزت نفس ندارن حتی اگه میلیارد ها میلیارد ثروت هم داشته باشن حال خوبی رو در زندگی ندارن.

به نظر من فردی که تا اینجا اومده و داره این مقاله رو میخونه خودش به این نتیجه رسیده که عزت نفس چه ارزشی داره و نیاز نیست من ده خط از مقاله خفن خودمو به این اختصاص بدم که چرا عزت نفس مهمه ولی اگه خیلی دوست دارین در موردش بدونید یه مقاله دیگه دارم که اینم داخلش گفتم اما پیشنهاد می‌کنم فعلا با کاغذ خودکار و مداد بشینید و به دقت نکات همین مقاله رو بنویسید. بعد اگه ضرر کردین بیاین یقه منو بگیرین.

۱

عزت نفس و افکار

 

۱.فکر مثبت، بدون بی خیالی

به این توجه کنید که دارین چطوری در مورد خودتون فکر می‌کنید. این افکار مثبته یا منفی؟ خب اگه منفی باشه نشونه خوبی نیست. حالتون بد میشه و حس خوبی به خودتون نمی‌دین.

البته که منطور من این نیست که کلا خودمون بزنیم به بی‌خیالی انگار نه انگار که انسانی هستیم با تمام نقاط ضعفی که در وجود ما خلا ایجاد کرده.

ولی خب آگاهانه تصمیم می‌گیریم که توجه ما روی نکات مثبت وجودی خودمون باشیم و بدونیم اگه نقاط ضعفی داریم با این دید بهش نگاه کنیم که (من می‌تونم با تمرین و به مرور مسئله خودمو برطرف کنم.) مثلا اگه مثل من تو برقرار ارتباط لنگ می‌زنید سعی کنید آروم آروم به رفتار آدم‌هایی که خوب ارتباط ارتباط می‌گیرن توجه کنید و کم کم ازشون الگو برداری کنید و بابت هر پیشرفت کوچیک تو دفتر خودتون بنویسید(خدایا شکرت که تونستم امروز بلند تر سلام کنم و انرژی خوبی با سلامم به آدم‌هایی که باهام در ارتباط بودن انتقال بدم.)

۲.به جای باید، بگیم می‌تونم

بعضی وقتا ما نیازه یه کاری رو برای هدفمون انجام بدیم. اما میایم به خودمون می‌گیم من باید صبح زود بیدار بشم.

خب اگه نتونیم بیدار بشیم فردا به خودمون می‌گیم: دیدی، دیدی نتونستی. بازم تنبلی کردی… و کلی حس منفی دیگه که در جریان این اتفاق به خودمون می‌گیم.

به جای اینکه بگیم باید سحرخیز باشم بگیم من می‌تونم سحرخیز باشم. حالا اگه یه روز هم نتونستیم به خودمون می‌گیم که: بشین فکر کن که چرا نشد. چرا امروز نتونستم، آیا شب دیر خوابیده بودم؟ نکنه بیدار شدم ، اما چون چرایی هدفم به اندازه کافی قوی نبود حال نکردم از خوابی بیدار بشم؟

۳.به سلامت ذهن و جسم توجه کنیم

باید بدونیم که همین جسم و روح ماست که ما رو می‌سازه. یعنی ما از جسم و روحمون ساخته شدیم و در کنار هم این دوتا می‌تونه به رشد ما کمک کنه.

باید در طول روز توجه ویژه‌ای به خودمون داشته باشیم.

تقذیه صحیح یه نکته مهم تو زندگی یه آدم با عزت نفس بالاست. خب باید غذاهای مفید و سالم بخوریم. از خوردن غذاهای بسته‌بندی شده به صورت افراطی خودداری کنیم و تا می‌تونیم سعی کنیم مواد غذایی سالم مصرف کنیم.

تحقیقات نشون می‌ده افرادی که غذای سالمی مصرف می‌کنن می‌تونن موفقیت‌های بیشتری کسب کنن. چون هم بدن سالمی دارن و هم انرژی‌شون به جای اینکه تو معده صرف حضم غذا بشه میره سمت مغز و به فکر کردن و توسعه دادن اون شخص کمک می‌کنه.

ورزشو که دیگه نگم براتون. هزار و یک تحقیق مختلف وجود داره که از فایده ورزش برای موفقیت و حال خوب ما گفته. برای اینکه حال خوبی به لحاظ روحی و جسمی داشته باشیم باید ورزش رو همیشه تو برنامه روزانه خودمون داشته باشیم. می‌تونید روی اینجا کلیک کنید. اینجا یه اپلیکشن هست که کمک میکنه و یادآوری می‌کنه که هر روز ورزش کنید و هوای بدن خودتون رو داشته باشید.

۱

عزت نفس و افکار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *