چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟+کتاب pdf و بیش از ۲۴ روش خلاقانه

بعد از خواندن مقاله در انتها چندین سوپرایز برای غلبه بر خجالت برای شما تدارک دیده‌ام

یک داستان تلخ

داستان تلخ خجالت از آبدارخانه مدرسه شروع شد.

به سمت کلاس حرکت می کردم. زمستان بود و حیاط مدرسه به شدت یخ بسته بود. معلم ظاهراً در کلاس نبود و بچه ها برای سر خوردن روی یخ ها وارد حیاط مدرسه شده بودند.

من هم به آن ها نگاه می کردم و سمت کلاس می رفتم. ناگهان یک صدای مهیب آمد و همه از ترس فرار کردند. من مانده بودم و از ترس نمی توانستم از جایم تکان بخورم. وقتی نگاه کردم دیدم مدیر بود با خشم و ناراحتی سمت من آمد و یک سیلی محکم به من زد.

من از همه جا بی خبر حرفی نزدم و با یک بغض عجیب به چشمانش خیره شدم و او فقط به من گفت:

“بار اخرت باشد که روی یخ ها سر می خوری.”

نکته اینجا بود که من سر نخورده بودم و بدون دلیل تنبیه شدم. بد ماجرا اینجا بود که حرفی نزدم و از خودم دفاع نکردم. اما هنوز گوشم از شدت آن ضربه صدای زنگ می دهد.

 

ربط این ماجرا با خجالت چیست؟

انسان های خجالتی جایی که باید از خودشان دفاع کنند ساکت می شوند. معمولاً هر جا حقی خورده می شود یک سمت ماجرا مربوط به خجالت کشیدن ماست.

من اگر آن لحظه با صدای بلند می گفتم:

“آهای، تو به چه حقی من را اینگونه و بدون دلیل تنبیه می کنی؟”

چقدر پول به خاطر خجالت از دست داده ایم؟

چه خطراتی را به خاطر خجالت به جان خریده ایم؟

چقدر مورد تهاجم کلامی دیگران قرار گرفته ایم؟(تهاجم کلامی رو خودم اختراع کردما)

به خاطر خجالتی بودن چقدر حق ما خورده شد؟

خجالت چیست؟

ریشه خجالت…

نکته مهمدر مورد خجالتی بودن این است که خجالت فقط یک ریشه ندارد.و همه یک نوع خجالتی نیستند و علت خجالت کشیدن همه هم یک علت نیست.

چه زمانی خجالت تشدید می شود؟

به نظر می رسد هر وقت اشتباه می کنیم ، یا عصبانی می شویم احساس خجالت بوجود می آید.

اما با این وجود ، هر اشتباهی که ما انجام می دهیم به خاطر خجالت نیست و افراد مختلف از چیزهای مختلف خجالت می کشند.

یک مثال

مثلاً یک معلم تاریخ را در نطر بگیرید. اگر از او بپرسید که دومین رئیس جمهور ایران چه کسی بود و معلم جواب این سوال را بلد نباشد، احتمالاً بسیار خجالت می کشد. درست است؟

اما یک مکانیک ، را در نظر داشته باشید ، احتمالاً اگر جواب چنین سوالی (که تاریخی است)را نداند به هیچ وجه احساس بدی نمی کند.

پس چرا برخی اشتباهات فقط برای برخی افراد باعث خجالت می شود؟

تعریف و توضیح

خجالت وقتی ایجاد می شود که ما نتوانیم بر اساس استاندارد های اجتماعی رفتار کنیم.

به عنوان مثال فراموش کردن نام یک شخص ، قرار گرفتن در معرض افکار و عقاید شخصی افراد  و زمین خوردن در ملاء عام همه موجب خجالت فرد شود.

این “شکست های اجتماعی” می تواند به باعث ایجاد خودارزیابی منفی شود و شخص خجالتی ممکن است اعتقاد داشته باشد که مردم دیگر او را دوست ندارند و او را به حساب نمی آورند.

 

به عنوان مثال ، بعضی از افراد وقتی دیگران از آن ها تعریف می کنند احساس بدی پیدا می کنند و شاید در خلوت گریه کنند. یا اینکه وقتی به یک انسان خجالتی بگویید که چرا فلان لباس را پوشیده ای ممکن است فوراً نگران لباسش شود و در اولین فرصت لباسش را عوض کند.

خجول بودن یک احساس است که در درون ما اتفاق می افتد و تنها خودمان متوجه آن می‌شویم.

جلب توجه به افراد خجالتی

جلب توجه دیگران

معمولاً خجولی را با ترس از اجتماع اشتباه می‌گیرند. فردی که از اجتماع ترس دارد نسبت به هر موقعیت اجتماعی ترس و نگرانی دارد اما فرد خجول فقط در برخی موقعیت‌ها احساس ترس و نگرانی می‌کند.

ما حتی وقتی رفتاری را بر خلاف آنچه جامعه از ما انتظار دارد انجام می دهیم خجالت می کشیم.یا وقتی توجه ناخواسته و زیادی را دریافت می کنیم احساس خجالت سراغمان می آید.

به لحاظ ذهنی و جسمی هنگامی که خجالت می کشیم چگونه می شویم؟

از نظر ذهنی

عدم اطمینان همراه با افت شدید اعتماد به نفس ایجاد می شود.

بدن به حالت هوشیاری بالا می رود و استرس به شدت افزایش می یابد. ناگهان احساس گرما و عرق می کنید.

افکار منفی

تصورات منفی خجالت

افکاری که در ذهن مرور می شود

مانند: “امیدوارم هیچ کس متوجه نشده باشد. مردم دیگر من را تایید نمی کنند ، چگونه توانستم چنین کاری را انجام دهم؟  من نباید این کار را می کردم ، لعنت به من ، من حتی نمی توانم این کار را درست انجام دهم. “

از نظر جسمی

از نظر جسمی ، معده به محض فشار آوردن دیافراگم منقبض می شود و تمام هوا را از ریه های شما خارج می کند و باعث می شود که هوا مانند توده ای در گلوی شما احساس شود.تنفس دشوار می شود و صحبت کردن غیرممکن است.

مشکل اینجاست که این واکنش ها به خاطر افکاری است که دائماً در ذهنمان مرور می کنیم و به خاطر کارهایی که کرده ایم خودمان را سرزنش می کنیم.

یک الگوی ذهنی از خجالت

همه ما یک شکاف در درون خودمان داریم.شکافی بین آنچه هستیم و آنچه می خواهیم باشیم.بخشی در وجود هر کدام از ما وجود دارد که می خواهیم آنرا از دیدگاه عموم مردم پینهان کنیم که در واقع همان خود واقعی ماست.

بعضی مواقع ما سعی داریم خود واقعی را با مجازات و کنترل شدید بروز ندهیم و این کار باعث می شود به دلایلی ناشناخته از بعضی رفتار ها خودداری کنیم و خجالت به سراغمان بیاید.

تلاش برای بهبود خجالت بدون کسب مهارت آن مثل قرار گرفتن در یک دور بی پایان و یک چرخه معیوب است.برای بهبود خجالت فقط و فقط باید مهارت آنرا کسب کنیم.

چرخه خجالت در رفتار

چرخه خجالتی بودن

یک مثال واضح

فرض کنید من خودم را یک انسان پولدار و اهل کمک به مردم نشان می دهم در صورتی که در حالت معمول یک انسان عادی هستم که درآمد عادی دارد و آنچنان که نشان می دهم اهل کمک به دیگران نیستم.

یکی از دوستان من در وضعیت بدهکاری قرار می گیرد و اگر تا مدت زمان مشخص حسابش را پرداخت نکند او را راهی زندان می کنند.

خب در این شرایط دوست مورد نظر و بقیه دوستانم از من تقاضا می کنند که برای یاری به دوستم قدمی بردارم.

این شرایطی است که من خجالت را تجربه می کنم. یعنی طبق ادعا با این که پول دار هستم و دوست دارم به دیگران کمک کنم(خود ایده آل) نه آنقدر پول دارم که بتوانم حتی بخشی از قرض دوستم را بپردازم و نه آنقدر تشنه کمک کردن به او هستم(خود واقعی).

در این شرایط اگر کمک نکنم در برابر دوستانم خجالت زده می شوم و اگر کمک کنم حالم بد می شود.چرا که کاری انجام داده ام که دوست ندارم.

 

تعریف خود واقعی

در مغز ما قسمتی برای یادگیری وجود دارد. در واقع تمام مهارت ها و آموخته های ما در همین قسمت مغز ذخیره می شود. خود واقعی ما تمام مهارت ها و توانمندی هایی است که به صورت واقعی در مغزمان وجود دارد.

خود ایده آل شخصیتی است که دوست داریم به آن تبدیل شویم ولی هنوز توانمندی رسیدن به آن شخصیت را پیدا نکرده ایم.

مغز های سه گانه

مغز سه گانه

لایه اولیه مغز ما قسمتی است که بعضی از دانشمندان به آن مغز خزنده می گویند.

در موقعیت های جدید که خود واقعی ما توانمندی مواجه شدن با آن ها را ندارد کنترل مغز به ساقه مغز(مغز خزنده) داده می شود.

مغز خزنده موقعیت جدید را یک تحدید به حساب می آورد و مکانیسم بقاء آن فعال می شود.مکانیسم بقاء از دو قسمت فرار(همان خجالت خودمان) و پرخاش تشکیل شده است.

حال ما برای ایجاد تعادل بین خود واقعی و خود ایده آل ناچار هستیم مهارت هایی را کسب کنیم تا مغز خزنده در موقعیت های جدید در مغز یادگیرنده جست و جو کند و فایل موجود را پیدا کند و در آن صورت است که ما خجالت را تجربه نخواهیم کرد.

خود ایده آل از کجا می آید

انسان های اولیه در غار زندگی می کردند.پس از اینکه انسان ها از غار بیرون آمدند و زندگی گروهی را در کنار یکدیگر آغاز کردند، همه انسان ها برای اینکه توسط گروه تایید شوند رفتار هایشان را طبق اصول گروه تنظیم می کردند.

دائم مواظب بودند که مبادا خلاف گروه کاری انجام دهند. چون کسی که اینگونه عمل می کرد از گروه اخراج می شد و زندگی تنها در آن زمان مساوی با مرگ بود.

در دنیای نوین امروز که امنیت و آسایش به سطح بالایی رسیده نیازی نیست که طبق خواسته دیگران زندگی کنیم.

حال خجالت این وسط چه می گوید؟

وقتی قرار باشد ما کاری را انجام دهیم که ازدید جامعه تایید نشده است خجالت می کشیم.

مثلاً شخصی را تصور کنید که دوست دارد در حسینیه محل خودشان سخنرانی کند. حال ترس این را دارد که شاید نتواند این کار را به خوبی انجام دهد و در صورتی که سخنرانی را خراب کند جمع دیگر او را تایید نکنند.

این می شود که از ابتدا خجالت می کشد که در برابر جمع صحبت کند.

تکلیف خود ایده آل را هم مشخص می کنم.

حال هر انسانی یک خود ایده آل دارد و سعی می کند خودش را مطالبق با ایده آلی که دارد به نمایش بگذارد.

پس در این میان اکثر انسان ها در حال بازی کردن نقشی هستند که در واقع نشان دهنده خودشان نیست و به همین دلیل یک زندگی بدون آرامش نصیبشان می شود.

چون همینطور که ما در حال مقایسه خود با دیگران هستیم آن ها هم اینکار را نسبت به ما انجام می دهند.

مثلاً اگر ما برای اینکه در مقابل آن ها خجالت نکشیم مبلمان را عوض کنیم آن ها هم برای اینکه در مقابل ما خجالت نکشند ماشین جدید خریداری می کنند.

هر چه بیشتر می نویسم بیشتر به ضرورت رفع خجالت در جامعه پی می برم.

در ادامه مقاله چه می شود

ما وقتی احساس خجالت می کنیم که بخش هایی از خود واقعی ما که می خواهیم پنهان شوند ، در معرض خطر آشکار شدن قرار می گیرد.

وقتی احساس خجالت می کنیم که شخصی می تواند علاوه بر هویت ایده آل ما می تواند ،نگاهی اجمالی به شخصیت واقعی زیر آن نیز بیندازد.

در این مقاله به بررسی عمیق خجالت می پردازیم تا دقیقاً عملکرد خودمان را در زمانی که خجالت می کشیم بدانیم.

در پایان این مقاله ، شما خجالت خود را به خوبی درک می کنید تا در نهایت آن را برطرف کنید.

فرق شرم حیا با خجالت

بسیاری از مردم که خجالتی هستند فکر می کنند خجالت کشیدن یک رفتار درست است و آن را با شرم و حیا اشتباه می گیرند.

از دیدگاه من حیا یعنی اجتناب از رفتار های نادرست اما خجولی یعنی کار درست و کاری که باید انجام شود در زمان مناسب خود انجام ندهیم

سپس بعدا با مشکلات و مسائل آن دست و پنجه نرم کنیم.

مثلاً اینکه دوست نداریم در ملاء عام بدون لباس باشیم به شرم و حیا مربوط می شود و یک رفتار کاملاً درست است اما اینکه نتوانیم در مقابل دیگران از حق خود دفاع کنیم یک رفتار غلط و خجالت محسوب می شود.


وقتی ماجرایی پیش می آید که ما احساس خجالت می کنیم این ماجرا فقط یکبار یا نهایتاً به تعداد انگشتان دست پیش می آید.بیشتر ماجرا در مغز ماست

مثلاً ممکن است ما یکبار برای حل کردن یک مثال در کلاس آماده شویم و وقتی نمی توانیم آن را حل کنیم همه به ما بخندند.

اما چه می شود که ما به خاطر یک اتفاق همیشه خجالت می کشیم؟

این اتفاق یکبار در برابر ما رخ می دهد، اما بارها و بارها در مغز ما مرور می شود.

صحنه ای که ما در مقابل آن همه دانش آموزش نتوانسته ایم از عهده حل سوال بر بیاییم و دائم در مغز ما تکرار می شود که: “تو دیگر نمی توانی چنین کاری انجام دهی.”

confidence
برای افزایش سریع اعتماد به نفس این مقاله را مطالعه کنید.

آیا می شود خجالت را برطرف کرد؟

روزی در تاریخ زندگی من وجود داشت که در تعاملات دو نفره هم موفق نبودم و نمی توانستم صحبت کنم. آرزوی من این بود که یکبار هم که شده در مدرسه به خوبی از حق خود دفاع کنم.

آرزو داشتم در نمایش تئاتر حضور پیدا کنم و در مقابل جمعیت اجرا کنم.

آن زمان فقط رویای من بود اما اکنون در مقابل جمع های زیاد سخنرانی کرده ام. من می توانم به شما قول بدهم که اگر مسیری که خودم در پیش گرفتم را شما هم پیش بگیرید دیگر رنگ و بویی از خجالت در رفتار شما ظاهر نمی شود.

خجالت چیست؟

چند بار در مغازه جنسی که دوست نداشته اید را به خاطر خجولی خرید کردید؟

به چند در خواست غیر موجه بله گفتید و خودتان را درگیر آن ماجرا کردید؟

چه فرصت های شغلی را به خاطر خجالت از دست داده اید؟

چقدر در جمع ها مورد قضاوت دیگران قرار گرفتید؟

همین چند دلیل کافیست تا بفهمیم خجالت کشیدن برای ما ضرر های زیادی به همراه دارد. کسی که خجول است جایی که باید حرف نمی زند، جایی که باید ابراز احساس نمی کند و جایی که باید از خودش و مهارت هایش صحبت نمی کند.

به نظر من یک فرد خجول کارهایی که باید انجام نمی دهد و همین نکات باعث می شود سیر پیشرفت او بسیار کند تر از دیگران باشد.

رفع خجالت
خجالت کشیدن

دو تحقیق جالب در مورد خجالت

البته در بعضی موارد خجالتی بودن خوب است.

راب ویلر ، روانشناس اجتماعی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا می گوید:”خجالت یک امضای عاطفی است که باعث می شود دیگران بیشتر از بقیه به شما اعتماد کنند.”

در مورد سخاوتمندی

در تحقیق دانشگاه برکلی به ۶۰ دانشجو فیلمی های از صحنه هایی که انسان وقتی در آن قرار بگیرد خجالت می شد نشان داند.مثل زمین خوردن.

بعد دانشمندان واکنش افراد را نسبت به فیلم مورد برسی قرار دادند و از روی رفتار آن ها سطح خجالتی بودنشان را دسته بندی کردند.

بعد به هر کدام از آن ها ۱۰ کارت قرعه کشی دادند و به آن ها گفتند می توانید کارت هارا به دوستان خود هدیه بدهید.اتفاق جالبی که افتاد این بود که افرادی که در آزمایش قبلی بیشتر خجالتی بودند در آزمایش دوم سخاوت بیشتری نشان دادند و میزان بیشتری از کارت های خود را اهدا کردند.

این تحقیق نشان می دهد افراد خجالتی سخاوتمند تر هستند.

و اما در مورد اعتماد

در یک آزمایش از یک مرد بازیگر خواستند تا نقش یک انسان خجالتی را برای مردم بازی کند.

و در همان آزمایش از مرد خواستند نقش یک انسان مغرور و قاطع را بازی کند.

دیده شد که در این آزمایش مردم به شخص خجالتی بیشتر اعتماد می کنند.

محقق این آزمایش متیو فاینبرگ ، دانشجوی دکترای روانشناسی می گوید:””سطح متوسط ​​از خجالت نشانه خوبی است.”
 “تحقیقات ما نشان می دهد که خجالت چیز خوبی است ، نه چیزی که با آن بجنگید.”

البته منظور دکتر فاینبرگ سطح کمی از خجالت است. مثلاً اینکه از انجام یک کار نادرست خجالت بکشیم.

با توجه به این تحقیقات انسان های خجالتی نه تنها قابل اعتماد تر هستند بلکه شرکای تجاری و عاطفی بهتری هستند و این افراد معمولاً فقط با یک نفر از نظر عاطفی ارتباط عمیقی برقرار می کنند.

بنابر این ما بیشتر آن ها را دوست داریم و بیشتر خواهان برقراری ارتباط با آن ها هستیم.

البته این دلیل نمی شود که خجالت رفتار درستی باشد. ما باید قاطعیت را یاد بگیریم و خجالت را کنار بگذاریم. منظور من از گفتن این تحقیق ها این بود که دید دیگران به افراد خجالتی خوب است و در ضمن افرادی که خجالتی هستند بسیار قابل اعتماد و سخاوتمند هستند.

درمان کم رویی و کم حرفی

برای اینکه بتوانیم خجالت را برطرف کنیم ابتدا لازم است خودمان را تصدیق کنیم.اکنون که تمام خودمان را با تمام نقص هایش پذیرفتیم می توانیم به سمت تغییر و موفقیت قدم برداریم.

افراد با اعتماد به نفس بالا هستند که خودشان را تصدیق می کنند و با وجود تمام ترس هایی که دارند برای موفقیت دست به اقدام می زنند.

دو گام قبل از شروع تمرینات برای رهایی از خجالت.

گام اول

ابتدا باید خودمان را همینگونه که هستیم بپذیریم.

 اینکه با خودمان و شخصی که در واقع هستیم ، صادق باشیم. صداقت و آسیب پذیری را ابراز کنید ، بپذیرید که ما آنقدر خوب نیستیم که ادعا می کردیم.

ممکن است نظرات دیگران درباره ما تغییر کند ، اعتبار ما در بین مردم کاهش یابد و آن احترام که به سختی کسب کرده ایم از بین برود ، اما ما برای خودمان معتبر و واقعی خواهیم ماند و طوری زندگی می کنیم که دوست داریم.

در واقع می توان گفت خمیر بازی دیگران نیستیم. خودمان هستیم،و طوری زندگی می کنیم که خودمان دوست داریم و نه به میل دیگران.

خجالت و یک بازی بی برگشت

بعضی از ما به خاطر همین عدم پذیرش خود دست به کارهایی می زنیم که بعضاً بسیار عجیب و غیر منتظره است.

گفتتیم ما باید خودمان را همینگونه که هستیم بپذیریم. اما خیلی از ما چون از شخصیتی که در حال حاضر هستیم رضایت نداریم و از آن خجالت می کشیم می خواهیم به هر روشی شده خودمان را متفاوت از چیزی که هستیم نشان دهیم.

برای این نمایش هم از هیچ ابزاری غافل نمی شویم.

مثلاً افرادی را دیده ام که به دروغ می گویند تا فلان ماشین خارجی را داریم یا پدر من فلان ملک را در بهترین جای شهر دارد.

این دروغ ها ناشی از عدم پذیرش خود است.این شخص یا هر کسی که می خواهد خود را با دروغ بزرگ کند قصد دارد بگوید من به خودی خود انسان بزرگی نیستم و در حال حاضر از خودم خجالت می کشم و با داشتن این امکانات که به دروغ از آن ها می گویم من به انسان ایده آل تبدیل می شوم.

یا خیلی از افراد به خاطر گرفتن تایید اجتمایی کار هایی را انجام می دهند که دوست ندارند. 

مثلاً برای اینکه آن ها هم مثل همه فامیل در خانه خود مبل داشته باشند از بانک وام می گیریند و مبل تهیه می کنند. درحالی که خودشان مبل دوست ندارند.

من یک موتور سیکلت بسیار زیبا دارم که قیمت آن با قیمت یک ماشین برابری می کند.وقتی آن را خریدم همه می گفتند کار تو بسیار اشتباه بوده. با پول این موتور می توانستی یک ماشین بخری.

ولی من ارزش خودم را در ماشین نمی دیدم و چون علاقه زیادی به این موتور داشتم آنرا خریدم.

حال اگر یک انسان که خود را نپیرفته در چنین موقعیتی قرار بگیرد قطعاً خرید ماشین را تحت فشار حرف های دیگران انتخاب می کند.

گام دوم

تصویر ایده آلی که از خودمان ساخته ایم می تواند یک نشانگر برای حرکت به سمت آینده باشد.

قرار نیست چیزی که نیستیم را در قابل شخصیت ایده آل نشان دهیم. 

اما…

ویژگی های شخصیت ایده آلی که در ذهن داریم را بنویسیم. آنگاه اگر واقعاً احساس کردیم که می خواهیم آنگونه باشیم، باید ببینیم شخصیت مورد نظر باید چه ویژگی ها و توانمندی هایی داشته باشد تا ما هم به مرور آن ها را کسب کنیم.

اینبار نیازی نیست در این مسیر نقش بازی کنیم،بلکه ما واقعاً در حال تبدیل شدن به کسی هستیم که دوست داریم.

اما با این همه حال به هیچ وجه نباید خودمان را سرزنش کنیم و از شخصیت کنونی که داریم بدمان بیاید.

جملات کارول راجرز

کارول راجرز

شاید در ابتدا فکر کنیم که اگر خودمان را قبول کنیم دیگر برای تغییر اقدام نمی کنیم.

اشتباه نشود، ما می دانیم که باید رشد کنیم و روز به روز به سمت کمال حرکت کنیم اما کسی که می خواهد ما را به کمال برساند خودمان هستیم.

پس باید خودمان را بپذیریم تا بتوانیم برای بهتر شدن اقدام کنیم. اگر خودمان را قبول نداشته باشیم آنوقت چطور می خواهیم رشد کنیم؟!

وقتی کار اشتباهی انجام دادیم که باید خجالت بکشیم؟

۱-موقعیت را برسی کنید

نحوه برخورد شما با وضعیت خجالت آور به این بستگی دارد که بابت چه چیزی خجالت می کشید.مثلاً اگر اگر کار اشتباهی انجام داده اید مثل: گفتن حرف نامناسب به یک دوست ممکن است احساس خجالت کنید،چون یک کار اشتباه انجام داده اید.

اما اگر به طور اتفاقی کاری کرده اید که احساس خجالت می کنید مثل اینکه بخواهید در یک جمع سخنرانی کنید ماجرا متفاوت است و این مدل خجالت جلوی رشد شما را می گیرد.

نحوه برخورد ما با خجالت بستگی به موردی دارد که به خاطر آن خجالت کشیده ایم.

۲-در صورت لزوم عذر خواهی کنید

اگر کار اشتباهی مرتکب شدید در صورت لزوم عذر خواهی کنید.نیاز نیست پیاز داغ این عذر خواهی زیاد باشد، فقط کافی است که صاقانه و صمیمانه غذر خواهی کنید.

مثلاً بگویید:”متاسفم که این کار را انجام دادم،منظور بدی نداشتم و سعی می کنم در آینده بیشتر حواسم را جمع کنم.”

۳-خودتان را ببخشید.

بعد از اینکه بابت کار اشتباهی که انجام داده اید عذر خواهی کردید باید خودتان را ببخشید.بخشش یک قدم بزرگ برای رهایی از خجالت است،زیرا به شما کمک می کند با خودتان کنار بیایید و سریع تر از قبل بتوانید برای رفع خجالت اقدام کنید.

۴-خود و دیگران را منحرف کنید.

با اینکه که خجالت کشیدن از کاری که انجام داده اید یا حرفی که زده اید نادیده گرفته نمی شود ، پس از بررسی وضعیت باید به کار خود ادامه دهید.

شما می توانید برای منحرف کردن خود ودیگران با تغییر موضوع یا دعوت از آنها برای انجام کار دیگری به خودتان و دیگر افراد کمک کنید تا از شر خجالت خلاص شوید.

به عنوان مثال ، پس از اینکه عذرخواهی کرده اید و خود را به خاطر گفتن چیزی نامناسب است از یک دوست ،تقاضای بخشش کردید ، از آنها بپرسید که آیا آنها شب گذشته اخبار را تماشا کرده اند یا خیر؟ یا از آن ها تعریف کنید.  ، “من لباستو دوست دارم. از کجا گرفتیش؟”

تمرین اول

اما یک تمرین بسیار ساده و جالب برای رفع حس خجالت این است که در جمع ها ، دورهمی ها و کلاس های جدید شرکت کنیم و هنگامی که در جمع جدید قرار گرفتیم برای انجام کارهای جدید داوطلب شویم.

تمرین رفع خجالت

رفع خجالت با سخنرانی

مثلاً اگر در یک کلاس شرکت کردیم و استاد برای کنفرانس و ارائه داوطلبی خواست ما نفر اول باشیم. اشکالی ندارد اگر خراب کردیم و نتوانستیم خوب اجرا کنیم، نیت این است که ما تمرین کنیم.

در ضمن اگر دوست دارید اولین ارائه خودتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید پیشنهاد می کنم مقاله مدریت ترس از سخنرانی به شیوه راه ارتباط را مطالعه کنید.

تمرین دوم

کار های غیر معمول انجام دهید. شاید با دیدن این بخش کمی تعجب کنید. نکته این است که ما اکثر رفتار های خجولی گرایانه ای که انجام می دهیم به خاطر این است که در ذهن خودمان می خواهیم مورد قضاوت قرار نگیریم.

اما اگر کارهای غیر معمول انجام دهیم، کارهایی مثل صحبت کردن یا ابراز احساس یا نه گفتن برایمان عادی می شود.

دیودن تام کروز

چگونه خجالت را ترک کنیم

یک مثال از انجام کار غیر معمول این است که در یک پیاده رو برعکس راه برویم. امکان دارد مردم ما را نگاه کنند و متعجب شوند اما شما باید بدانید که این تمرینات مقدس است و دارید یک حس بد را از خودتان دور می کنید.

شما می توانید همین کار یا کارهای غیر معمول دیگر را انجام دهید.

چرا این تمرین؟

افراد خجالتی همیشه از قضاوت مردم ترس دارند.

با انجام این تمرین امکان دارد افرادی که شما را می بینند ،شما را قضاوت کنند. بعد قفل ذهنی شما می شکند. 

چگونه؟وقتی شما کاری غیر معمول انجام می دهید در انجام کارهای معمولی تر مثل صحبت با افراد غریبه بسیار راحت تر عمل می کنید.

تمرین سوم

این تمرین کلیشه ای برا رفع خجولی است. ولی باور کنید اگر به معجزه آن ایمان نداشتم دوباره آن را بازگو نمی کردم.

به یک خیابان که ترجیهاً نام آن را می دانید وارد شوید. هر فردی که در خیابان می بینید یک فرصت تمرین است و تنها کاری که شما باید بکنید این است که نام خیابان را از فرد بپرسید.

با چندین بار پرسش به مرور خجالت شما کمتر و کمتر می شود.

تمرین رفع خجالت

تمرین کنترل خجالت

تمرین چهارم

بدون هیج ترسی اینبار بلند تر صحبت کنید. یکی از مشکلاتی که افراد خجول دارند صدای کم و آرام آنهاست. جهت بهبود این مشکل اینجا کلیک کنید و مقاله چطور جذاب صحبت کنیم را مطالعه کنید.

اگر قصد دارید شما هم با صدای رسا و واضح صحبت کنید یک تمرین ساده برای اینکار بلندخوانی است.

کافی است آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید و همراه با خواننده بلند بخوانید.

از این به بعد تن صدای شما اندکی واضح تر و بلند تر از قبل خواهد شد.

تمرین بلندخوانی

تمرین بلندخوانی برای تن صدا

من خیلی خجالتی هستم چکار کنم

۱-مراقب زبان بدن باشید.

ترجیح می دهید با کسی که سرش به سمت زمین است و به کفش هایش نگاه می کند و اخم کرده صحبت کنید یا کسی که با لبخند به شما نگاه می کند؟

قطعاً انسان دوم جذاب تر است.

اگر دوست دارید با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنید سعی کنید با اشتیاق به سمت آن ها بروید.هنگام صحبت کمی به سمت آن ها خم شوید و لبخند بر لب داشته باشید.

۲-در موقعیت های جدید قرار بگیرید

سعی کنید هر جا یک اجتماع شکل می گیرد در آن شرکت کنید.مثلاً اگر دانشگاه یک مراسم شب شعر برگزار شد شما هم در آن شرکت کنید و سعی کنید حداقل با یک فرد جدید آشنا شوید.

می توانید به صورت تستی یکماه در یک فست فود یا رستوران به عنوان گارسون کار کنید تا با انسان های زیادی تعامل داشته باشید و سریع تر خجالت خود را برطرف کنید.

از دوستان خود بخواهید تا شما را با دوستانشان آشنا کنند. این قسمت بسیار راحت است چون کار اصلی را دوست شما انجام می دهد. در ابتدا ازاو استفاده کنید و به مرور خودتان مهارت برقراری ارتباط را یاد بگیرید.

۳-تمرین ها تک نفره

در مقابل آیینه باایستید و خودتان را به عنوان یک سخص تصور کنید. به چشمان خود نگاه کنید و صحبت کنید.

اینکار باعث می شود وقتی در مکان های عمومی مثل دانشگاه یا پارک با دیگران رو به رو می شوید بتوانید به راحتی با آن ها صحبت کنید.

۴-روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

تقویت نقاط قوت به شما کمک می کند تا حس خوبی نسبت به خود داشته باشید و بتوانید بهتر ارتباط برقرار کنید.

مثلاً اگر به هنر علاقه دارید سعی کنید یک نمایشگاه از آثار هنری خود برگزار کنید و در آن نمایشگاه با افراد جدید ارتباط برقرار کنید.

در ضمن وقتی شما نقاط قوت خودتان را ببینید انگیزه بیشتری برای رشد و توسعه خودتان دارید.

۵-تعریف کردن معجزه می کند

“چه پیراهن خوش رنگی دارید.”

این جمله می تواند یک نقطه برای شروع مکالمه شما با افراد دیگر باشد.

در تمام فرهنگ ها از تعریف کردن برای شروع مکالمات استفاده می کنند.

تعریف شما باید واضح و دقیق باشد مثلاً به جای اینکه بگویید: “چه خوشتیپ شدی” ، بگویید:”مدل موهای جدیدت خیلی بهت میاد.”

سعی کنید روزانه بین ۲ تا ۳ تعریف از دیگران انجام دهید و این شخص تکراری نباشد تا هر بار با انسان جدیدی آشنا شوید.این کار را انجام دهید و منتظر دوستی ها و مکالمات خوبی که شکل می گیرد باشید.

۶-قدم های کوچک بردارید

در این مسیر سعی کنید با قدم های کوچک اما دائمی حرکت کنید و روز به روز خجالت خود را در شروع ارتباط کم کنید.

در این مسیر  موفقیت های کوچکی که به دست می آورید را جشن بگیرید تا برای ادامه انگیزه و انرژی بیشتری داشته باشید.

 

راه های از بین بردن خجالتی بودن

دلیل رفع خجالت

چرا باید خجالتی نباشیم

۱-آنچه را که می خواهید تغییر دهید و دلیلش را در نظر بگیرید. 

شاید تا الآن زندگی خوبی داشته‌اید ولی تصور کنید اگر خجالتی نباشید زندگی چقدر زیباتر می‌شود.

از خودتان سوال کنید که تا چه اندازه می خواهید تغییر کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه خجالت را کنار بگذارید.

مثل اینکه نمی توانید خودتان را به خوبی معرفی کنید،از نه گفتن می ترسید، در جمع های جدید همیشه ساکت هستید و …

با دانستن اینکه چرا می خواهید تغییر کنید چگونگی آن را هم پیدا می کنید.

۲-نفس عمیق کارساز است.

افراد خجالتی در موارد زیادی دچار نگرانی می شوند و غلبه بر خجالت همواره با نگرانی زیادی همراه است.

اگر شما هم این مورد را دارید میتوانید هر زمانی که استرس دارید نفس عمیق بکشید.

نقس عمیق ضربان قلب شما را آرام می کند و باعث می شود کمتر دچار نگرانی شوید.

۳-در مورد آن بحث کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد صحبت کردن در مورد خجالتی بودن خودتان با دیگران به رفع خجالت شما کمک می‌کند.

مطالعات نشان می دهد بحث در مورد اضطراب ناشی از کم رویی شما می تواند اثرات آن را کاهش دهد.

نشان دادن آسیب پذیری در واقع روشی خوبی برای جلب اعتماد دیگران است.

وقتی در باره این مسائل صحبت می‌کنید گفت و گوی صمیمانه تری شکل می گیرد و می توانید راحت تر آن را پیش ببرید.

۴-از افراد با اعتماد به نفس بپرسید.

در اطراف شما افرادی وجود دارند که قاطع هستند و خجالت درکارشان نیست.شما باید به رفتار آن ها دقت کنید و از آن ها الگو برداری کنید.

یک کار دیگر که باید انجام دهید این است که از آن ها تعریف کنید و بگویید فلان برخورد شما بسیار عالی بود.

بعد از تعریف از آن ها بخواهید نکاتی در مورد اینکه چطور بهتر رفتار کنید را به شما بگویند.

۵-مشکل خجالت شدید؟

اگر خجالت شما شدید است و طوری است که نمی توانید در هیچ جمعی حاضر شوید و از همه فعالیت های اجتماعی ترس دارید به شما پیشنهاد می کنم که به یک روانشناس خبره و متخصص مراجعه کنید.

روانشناس می تواند اختلال اضطراب اجتماعی شما را شناسایی کند و قدم به قدم تا درمان شما را همراهی کند.

۶-کم روئی با عزت نفس کم متفاوت است

بسیاری از افراد خجالتی راحت و خوشحال هستند و سطح اعتماد به نفس خوبی دارند.فکر نکنید عامل اصلی تمام مشکلات شما خجالتی بودن است.

شریک زندگی و دوستان شما، شما را علی رقم اینکه خجالتی هستید دوست دارند اما شما می خواهید به شخصیت بهتری تبدیل شوید و این تنها به شما مربوط است.پس تصور نکنید در حال حاضر دوست داشتنی نیستید.

گوشه گیری

خجالتی بودن

۷-اکثر افکار ما واقعی نیستند.

همانطور که در قسمت های قبلی مقاله توضیح دادم ذهن ما از افکار پر شده است و افراد خجالتی بیشتر از بقیه در مورد خودشان افکار منفی دارند.

مثلا اگر شما در یک مهمانی شلوغ کمی عصبی باشید دلیل نمی شود که شما انسان بد و بی دست و پایی هستید و نمی توانید شب خوبی را سپری کنید. شاید در همان مهمانی تعداد زیادی از افراد مثل شما عصبی باشند.

وقتی افکار منفی در مورد خودتان در شما شکل می گیرد به ذهن خود بگویید که این فقط یک فکر بود.

مثلاً اگر ذهن شما به شما می گوید که تو نمی توانی خوب حرف بزنی و اگر در این جمع صحبت کنی خراب کاری می کنی شما هم به ذهنتان پاسخ دهید که تو فقط یک فکر هستی و دلیل نمی شود حقیقت داشته باشی.

۸-آرام باشید و برای ایجاد یک رابطه جدیدی عجله نکنید.

بعضی از افراد چون خجالتی هستند برای ایجاد یک رابطه بسیار عجله دارند و ممکن است فشار زیادی به خود وارد کنند تا رابطه را سریع تر ایجاد کنند و معمولاً رابطه ای که انقدر سریع شکل بگیرد با دوام نیست.

نکته اینجاست که حتی رابطه افراد برون گرا هم به این سرعت ایجاد نمی شود. به جای اینکه سعی کنید دائما دنبال ایجاد ارتباط جدید باشید سعی کنید ارتباط خود را با نزدیکان و خانواده بهتر کنید.

۹-به جای ارتباط حضوری، تلفنی و اینترنتی ارتباط بگیرید

بسیاری از افراد خجالتی می دانند که تعامل چهره به چهره است بیشترین اضطراب و استرس را برای آنها ایجاد می کند ، و روش راحت این است که از طریق اینترنت یا تلفن با یکدیگر در ارتباط باشند.

به همین خاطر است که افراد زیادی در چت های اینترنتی قاطع و خوش برخورد هستند اما در ارتباط های حضوری ماجرا کاملاً متقاوت است.

بسیاری از زوج های جدید ارتباط خود را از طریق شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک ، تلگرام و … آغاز کرده اند و این شبکه ها به شما امکان می دهند بدون هیچ نگرانی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

۱۰-از دوست خود بخواهید نقش بازی کند

اکثر افراد خجالتی از برقراری ارتباط با جنس مخالف می ترسند و خجالت می کشند. این مورد باعث می شود تا نتوانیم ارتباط خوبی با جنس مخالف داشته باشیم و در جاهایی مثل شب خواستگاری دچار مشکل می شویم.

برای رفع این مورد از دوستان خود کمک بگیرید.از آن ها تقاضا کنید تا نقش جنس مخالف  را در یک گفت و گو بازی تا خجالتی شما از برقراری این ارتباط ها برطرف شود.

۱۱-پیش از گفت و گو برای آن آماده باشید.

بعضی اوقات شما نیاز دارید گفت و گو های مهمی داشته باشید که در زندگی شما تاثیر بسیار زیادی دارند.مثلاً گفت و گویی که قرار است برای شروع زندگی مشترک با شریک زندگی خود داشته باشید.

برای اینکه چنین گفت و گویی را به خوبی انجام دهید می توانید حرف های خود را پیش از جلسه گفت و گو در ذهن خود برسی کنید. اینگونه در هنگام گفت و گو یک استراتژی مشخص دارید و می توانید راحت تر از حالت معمول حرفتان را بزنید.

۱۲-مطالعه کنید.

اگر خجالتی هستید می توانید اندکی بیشتر از بقیه افراد به مطالعه کتاب و رمان و اطلاعات عمومی بپردازید تا هنگام گفت و گو با دیگران ، هم اطلاعات و اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید و هم همیشه حرفی برای گفتن داشته باشید.

۱۳- نه را امتحان کنید

اینبار سعی کنید به درخواست های دیگران نه بگویید. اکثر افراد خجالتی از ترس اینکه اگر به دیگران “نه” بگویند دیگران آنها را دوست ندارند، به اکثر درخواست های دیگران “بله” می گویند.اینبار سعی کنید هر درخواستی که از شما می شود را با “نه” پاسخ دهید.بعد کمی فکر کنید و اگر واقعاً مایل به انجام آن کار هستید می توانید دوباره با او تماس بگیرید و به درخواستش پاسخ مثبت بدهید.

توجه انسان خجالتی

توجه کردن به دیگران

۱۴-توجه خود را به بیرون متمرکز کنید ، نه روی خودتان.

افرادی که خجالتی هستند در مکالمات و صحبت با دیگران فقط به خودشان توجه می کنند که مبادا حرف اشتباهی بزنند یا صحبت را به خاطر خجالتی بودن خراب کنند.

از این به بعد به جای توجه زیاد به خودتان سعی کنید توجه خود را روی این نکته بگذارید که :چطور می توانید گفت و گویی صمیمانه تر داشته باشید.

اگر در گفت و گو و کارتان اشتباهی انجام دادید از آن بگذرید. قطعاً مردم هم شما را درک می کنند.گفت و گو با دیگران راحت تر از چیزی است که تصور می کنید.پس زیاد نگران نباشید.

چگونه در جمع خجالت نکشیم؟

یکی دیگر از قسمت هایی که اکثر افراد خجالتی با آن درگیر هستند ترس از صحبت در جمع است. آن ها با خود فکر می کنند شاید صحبتشان به حد کافی جذاب نباشد و یا اینکه هیچکس در جمع مایل به شنیدن حرف های آن ها نیست.

ما باید بدانیم حق انسانی ماست کاری که دوست داریم و برای کسی زحمت ایجاد نمی کند را انجام دهیم. صحبت در جمع هم یکی از این کار هاست. حال اگر صحبت ما به اندازه کافی جذاب هم نباشد آیا برای کسی زحمتی ایجاد شده؟ نهایتاً ما هم مثل بقیه حضار صحبت کوتاهی داشته ایم و پس از اتمام سخنان ما بقیه فرد درگری صحبت می کند.

در اکثر جمع ها اگر دقت کنید افرادی که جذاب و زیبا سخن می گویند یک یا نهایتاً دو نفر هستند.

پس از این جمع ما تنها نیستیم و افراد دیگری هم هستند که حرف هایشان به اندازه کافی جذاب نیست و این اصلاً دلیل بر صحبت نکردن در جمع نیست.

برای دانلود رایگان ۵۰ صفحه از کتاب فرصت طلب که برای غلبه بر خجالت نوشتم می‌تونید کلیک کنید.

کتاب خجالت نکش

راهکار های رفع خجالت


7 پاسخ
 1. محمدتقی
  محمدتقی گفته:

  سلام خدمت شما آقای محمدی و همه
  جناب استاد من خودم زیاد خجالتی استم، در بعضی مواقع کاملا اعتماد به نفس دارم و در بعضی موارد اعتماد به نفسم کاملا به صفر تقلیل پیدا می کند که حتی در هنگام گپ زدن با یک طفل و یا در حال گپ زدن با یک دوست صمیمی ام (که هیچ وقت همراه او خجالت نکشیده ام) رنگ چهره ام قرمز می شود و تماس چشمی برقرار کرده نمی توانم که کاملا آشکار می شود.
  دوم اینکه در موقع گپ زدن با یک دوست یا یک اجتماع، زمانیکه من یک گپ منطقی میزنم یا کدام پشنهاد معقول برایشان ارایه می کنم زیاد احساساتی می شوم و در کنج چشمانم اشک میآید. فکر می کنم زیاد عاطفی استم. راه حل چیست؟
  منتظر دیدگاه شما استم.

  پاسخ
  • رضا محمدی
   رضا محمدی گفته:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر
   خوشحالم که دنبال پیشرفت شخصیت خودتون هستین.
   این مسائل رو خودم من هم داشتم
   قدم اول برای خروج از این حالت انجام تمرین‌های خجالت است.
   اگه این تمرین هارو انجام بدین خجالت شما برطرف میشه.
   یه تمرین اینه که وارد جمع های جدید بشین و سعی کنید در مقابل جمع صحبت کنید تا خجالت شما تا حد زیادی برطرف بشه.
   اگه میخواین کامل با این مسائل آشنا بشین کتاب من رو از این لینک ببینید و مطالعه کنید.
   فیلم سمینار گنج درون و دوره رستگاری با اعتماد به نفس هم به شما کمک می‌کنه.
   در ضمن تکنیک های همین مقاله هم کاملا برای شما راهگشا هستن.

   پاسخ
 2. آیدا
  آیدا گفته:

  وای منم خجالتی ام.تو زندگی خیلی موقعیت های خوبو از دست دادم. بارها هم سعی کردم تمرین کنم و اعتمادبه نفسم رو ببرم بالا ولی چند روز تمرین میکنم و دوباره بی خیال میشم…
  مرسی عالی بود.

  پاسخ
  • رضا محمدی
   رضا محمدی گفته:

   سلام آیدا خانم
   برای رفع خجالت می‌تونید با کمک یه کوچ و منتور حرفه‌ای مسیر رفع خجالت رو زودتر طی کنید.
   خوشحالم که از مقاله استفاده کردین
   به امید اعتماد به نفس بالای شما

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *