علائم کمبود اعتماد به نفس

۵ علامت کمبود اعتماد به نفس+راهکار عملی

علائم کمبود اعتماد به نفس

  • آیا تا به حال از خودتان سوال کرده‌اید که اعتماد به نفس کم چه علائمی دارد؟
  • آیا مدت‌هاست در زندگی تغییر بزرگی تجربه نکرده‌اید؟
  • آیا با دیدن موفقیت دیگران به آن‌‌ها برچسب می‌زنید؟
  • آیا از موفقیت دیگران بیشتر افسرده و ناراحت می‌شوید تا اینکه خوشحالی کنید؟
  • با علائم کمبود اعتماد به نفس آشنایی دارید؟

ویدیو زیر را ببینید و بعد نسخه متنی را بخوانید تا در ناخودآگاه شما ثبت شود

هر بیماری نشانه‌هایی دارد و هر نقصی در وجود ما به روشی خودش را نشان می‌دهد و هر چه سعی کنیم آن را مخفی کنیم، بالاخره زمانی فرا می‌رسد که خودش را نشان می‌دهد.

کمبود اعتماد به نفس مشکلی است که امروزه در جوامع مختلف و از جمله جامعه ایران بسیار شایع شده است. ریشه و دلیل کاهش اعتماد به نفس را می‌شود در خانواده، رسانه و مدرسه‌ها پیدا کرد که موضوع فعلی مقاله من نیست. در این مقاله فقط از ۵ علامت صحبت خواهم کرد که نشان می‌دهد اعتماد به نفس ما کم است و نیاز به بهبود دارد.

چرا باید علائم کمبود اعتماد به نفس را جدی بگیریم؟

اعتماد به نفس بخش جدانشدنی شخصیت ماست که تا آخر عمر همراهمان خواهم آمد. لذا اگر روی اعتماد به نفس خود کار نکنیم به مرور مشکلاتی برای ما بوجود می‌آورد و شک نکنید زندگی بدون اعتماد به نفس سخت‌تر از آنچه تصور می‌کنید می‌گذرد.

۱

تمرکز به نکات منفی

افرادی که اعتماد به نفس بالایی ندارند بیشتر به نکات منفی جهان تمرکز می‌کنند. این افراد با نگاه کردن به شرایط و نکات منفی هر روز حال خود را از خوب به بد تغییر می‌دهند. انسان‌های با اعتماد به نفس بالا کمتر به نکاتی که به اهدافشان مربوط نمی‌شوند توجه می‌کنند. بیشتر زمانشان را به قسمت‌ها و نکاتی متمرکز هستند که مثبت است و آنها را به اهدافشان نزدیک می‌کنند.

از اینجا می‌توانید در مورد قدرت بی‌نهایت تمرکز بیشتر بدانید

۲

مقایسه

مقایسه یعنی خودمان را و تمام توانایی ها و خاص بودنمان را نادیده بگیریم و سعی کنیم با متر و تراز دیگری خودمان را سنجش کنیم. به عنوان مثال من با امکاناتی که در حال حاضر دارم می‌توانم فیلمی با کیفیت فیلم بالا برای شما عزیزان تهیه کنم. حال اگر خودم را با شخصی که ویدیوهای بهتری دارد مقایسه کنم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

آن شخص به طور قطع امکانات بهتری و بیشتری نسبت به من دارد و من با دیدن ویدیوهای بهتر او مایوس می‌شوم و می‌گویم کار من بی‌فایده است. من که نمی‌توانم ویدیوهایی با چنین کیفیتی بسازم، پس چرا باید تلاش کنم؟

در صورتی که انسان با اعتماد به نفس در چنین شرایطی می‌گوید:

من مخاطب‌های مخصوص خودم را دارم. تازه من این کار را انجام می دهم چون عاشق آن هستم، و نتیجه برایم اهمیتی ندارد، پس ادامه می‌دهم و سعی می‌کنم هر بار در مسیر تولید ویدیو پیشرفت کنم تا بالاخره ویدیویی که برایم مفید است را تولید کنم.

مقاله هفت عادت مردان با اعتماد به نفس پایین می‌تواند کمی بیشتر به شما کمک کند.

حتی با خودتان هم نه!

بعضی‌ها اعتقاد دارند باید با دیروزتان رقابت کنید، در صورتی که این کار اشتباه است. هر روز خداوند یک هدیه است که با روز گذشته کاملاً تفاوت دارد. اشتباه ترین شیوه این است  که امروز که یک روز جدید متفاوت است را با دیروز که یک روز مرده است مقایسه کنیم. 

این کار نه تنها باعث رشد شما نمی‌شود بلکه حالتان را بد می‌کنید.

چه کنیم؟

به جای مقایسه روزها با یکدیگر سعی کنید در لحظه حال زندگی کنید و بهترین کاری که می‌توانید را در همین لحظه انجام دهید. اینگونه قادر خواهید بود بهترین نسخه خودتان را ارئه کنید.

۳

هر کسی از من بهتری…!

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که تا شخصی را می‌بینید که از شما موفق‌تر است به او برچسب می‌زنید باید بگویم اعتماد به نفس شما در نقطه بحرانی است.

مثلاً اگر در کار گرافیک از من حرفه‌ای تر عمل می‌کند پیش خودم بگویم حتما پدر پولداری داشته که او را به کلاس‌های گران قیمت گرافیک فرستاده و باعث شده رشد کند. یا اینکه حتما شانس داشته و کاملاً شانسی در فلان شرکت استخدام شده.

اگر شما هم از این دست مکالمات دارید هر چه سریع تر با کار کردن روی اعتماد به نفس خود از شر این مشکلات خلاص شوید و با سبکی که به دست می‌آورید به سمت اهدافتان پرواز کنید.

۴

فرار از تفکر…

خلوت با خودمان یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. چون در این خلوت متوجه اشتباهات و باگ‌هایی که در زندگی و شخصیت ما قرار دارد می‌شویم و برای رهایی از شر آنها فقط باید بپذیریم.

افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند تصور می‌کنند باید در هر کاری عالی باشند و عالی به نظر برسند. وگرنه دیگران به آنها توجه نمی‌‌کنند. اگر حتی یک کار را نتوانند انجام دهند به خودشان می‌گویند من چقدر بی‌عرضه بودم که از عهده این کار بر نیامدم.

افراد با اعتماد به نفس می‌دانند که در بعضی کارها خوب ،بعضی عالی و بعضی از کارها بد هستند. نکته‌ای که آنها را رشد می‌دهد قبول کردن این است اصل است که ما انسان‌ها همواره نقص‌هایی داریم که باید آنها را بپذیریم. با پذیرفتن نقاط ضعف است که نقاط قوت ما شکوفا می‌شود و هیچگاه هیچ انسانی نمی‌تواند در همه چیز عالی باشد. فعلاً که ممکن نشده شاید بعداً امکانش ایجاد شود ولی تا زمانی که هنوز ممکن نیست بهتر است با این واقعیت رو به رو شویم.

در مورد قدرت افکار بخوانید.

۵

من بلدم

چیزی که در مردم ایران بسیار رایج است.

من بلد هستم. من می‌دانم. من متوجه هستم.

وقتی می‌گوییم من بلدم یعنی دریچه قلب و مغزمان را به روی آموزش‌های جدید ‌می‌بندیم و به جهان این فرکانس را ارسال می‌کنیم که من نیاز ندارم نکته جدیدی یاد بگیرم.

هر وقت مشاهده کردید که نکته جدیدی یا حرفی از شخصی می‌شنوید و در مغز شما یک هشدار فعال می‌شود که:

تو بلدی نیاز به گوش کردن نداری

بدانید این عکس العمل ناشی از فقدان اعتماد به نفس است که به این روش خودش را نشان می‌دهد تا شما را از موفقیت و رشد مثبت بازدارد.

حتی اگر چیزی را از قبل می‌دانید گوش کنید. چون شنیدن آن از یک انسان یا یک رسانه جدید مسیر عصبی جدیدی برای شما ایجاد خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *