عزت نفس در کودکان

داستان حساس میشود! اینبار جامعه ی هدف، خاص است، با حساسیت هایی متفاوت…

عزت نفس در کودکان به چه شکلی نمود پیدا میکند؟

پدر و مادر چه نقشی در رشد عزت نفس کودکان خود دارند؟

راهکارهای رشد عزت نفس در کودکان چیست؟

در پاسخ به این سوال ها باید گفت در ابتدای امر پدر و مادر خود باید دارای عزت نفس بالا باشند تا بتوانند فرزندانی با عزت نفس تربیت کنند بدیهی است که اگر پدر یا مادری دارای کمبود عزت نفس باشد نمیتواند در این امر مهم به کودک خود کمک کند همان جمله معروف که میگوید تربیت بچه باید سی سال قبل تولد کودک آغاز شود.

کودکانی که عزت نفس بالایی دارند از روحیه ی بسیار مثبتی برخوردارند چرا که نسبت به خود احساس خوبی دارند. این کودکان توانمندتر از کودکان دیگر می باشند، برای انجام کارها تمام تلاش خود را به کار می بندند و با انجام دادن کارها احساس ارزشمندی می کنند. این کودکان در برخورد با مشکلات و چالش های زندگی واکنش درستی از خود نشان می دهند.

این کودکان خطاهای خود را می پذیرند و درصدد جبران اشتباهاتشان هستند. آن ها سعی می کنند از اشتباهات خود تجربه بگیرند. عزت نفس در کودک باعث می شود که آنها بتوانند به راحتی از دیگران کمک بخواهند و بخاطر این موضوع احساس ضعیف بودن نداشته باشند.

کودک دارای عزت نفس، چه احساسی نسبت به خود دارد؟

والدین به عنوان نخستین افرادی که کودک با آن ها سر و کار دارد، نقش بسیار پررنگی در خصوص ایجاد عزت نفس در کودک دارند و ضروری است که صبر و شکیبایی زیادی داشته باشند زیرا روشی که برای تربیت و تعامل با آن ها در نظر می گیرند، زمینه ساز شکل گیری عزت نفس کودک است. در صورتی که کودک در مورد خودش احساس خوبی داشته باشد، احساس شایستگی و ارزشمند بودن دارد، برای تجربه کردن پدیده ها و برقراری روابط دوستانه در اجتماع، مشتاق خواهد بود و قدرت بیشتری برای مقابله با مشکلات خواهد داشت. 

عزت نفس در کودک و هر آن چه والدین باید بدانند!

عزت نفس در کودک از مهم ترین فاکتورهای پایه ریزی شخصیت کودک و سلامت اجتماعی و عاطفی اوست و نقش مهمی در نحوه برخورد او با مشکلات و سایر چالش های موجود در مسیر زندگی دارد. عزت نفس در معنای عام، درک ارزش های فردی و احساساتی ست که افراد در توصیف خودشان بیان می کنند.

کودکان با عزت نفس بالا یا پایین متولد نمی شوند؛ بلکه آن ها باید یاد بگیرند که چگونه نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند. والدین به عنوان نخستین افرادی که کودک با آن ها سر و کار دارد، نقش بسیار پررنگی در خصوص ایجاد عزت نفس در کودک دارند و ضروری است که صبر و شکیبایی زیادی داشته باشند زیرا روشی که برای تربیت و تعامل با آن ها در نظر می گیرند، زمینه ساز شکل گیری عزت نفس کودک است.

در صورتی که کودک در مورد خودش احساس خوبی داشته باشد، احساس شایستگی و ارزشمند بودن دارد، برای تجربه کردن پدیده ها و برقراری روابط دوستانه در اجتماع، مشتاق خواهد بود و قدرت بیشتری برای مقابله با مشکلات خواهد داشت. در این مقاله به بیان علل اهمیت وجود عزت نفس در کودک و روش های شکل گیری آن خواهیم پرداخت:

چرا وجود عزت نفس در کودک مهم است؟

کودکان با عزت نفس، دارای احساس توانمندی و روحیه مثبت نگر هستند. آن ها برای خود ارزش قائل اند و به کارهایی که می توانند انجام دهند، افتخار می کنند و حداکثر تلاش خود را به کار می گیرند. آن ها می توانند در مواجهه با چالش های زندگی، به درستی واکنش نشان دهند و اشتباهات خود را پذیرفته و از آن درس بگیرند. عزت نفس در کودک باعث می شود که او درخواست کمک از دیگران را نوعی ضعف تلقی نکند.

فقدان عزت نفس در کودک چه علائمی دارد؟!

– زمانی که کودک بدون هیچ گونه تلاشی در جهت پیشبرد یک کار، از انجام آن خودداری می کند. چرا که این رفتار اغلب نشان ترس از شکست و مواجهه با درماندگی است.

– وقتی در ابتدای یک کار و با ظهور اولین نشانه های نا امیدی، تسلیم می شود، دروغ می گوید و یا تقلب می کند.

– شخصیت کنترل گر و غیر منعطف دارد و مداوما احساساتش را پنهان می کند.

– بهانه گیر، لجباز و به دنبال مقصر جلوه دادن دیگران است.

– افت تحصیلی محسوس دارد و نسبت به انجام فعالیت های معمول خود، بی علاقه و بی انگیزه است.

– نسبت به حضور در جامعه بی علاقه است و به تدریج دوستانش را از دست می دهد.

– نسبت به آراِء و نظرات دیگران، بیش از حد حساس و نگران است.

– سلامت روان سالمند و نکاتی که پرستار سالمند مبتلا به مشکلات روانی باید بداند

کودک چگونه می تواند شخصا در جهت بهبود عزت نفس تلاش کند؟

نوزادان به محض تولد، شروع به یادگیری در مورد جهان می کنند و از هر آن چه که می بینند، می شنوند و یا از اطرافیان احساس می کنند، به ایده هایی درباره خود می رسند.

کودکان خردسال، خود را در کارهایی مانند دویدن، ساختن وسایل و بازی کردن با سایر همسالان می سنجند و هر چه در این کارها با اطمینان پیش بروند، عزت نفس بیشتری خواهند داشت.

با افزایش سن، آن ها خود را برای یادگیری مهارت های جدید به چالش می کشند و این انگیزه درونی آنها برای موفقیت است. تجربه موفقیت و شکست، تاثیر چشمگیری در عزت نفس کودک دارد. دستیابی به موفقیت به آن ها ثابت می کند که شرایط و ملزومات رسیدن به موفقیت و پیروزی را دارند و همین امر سبب می شود احساس خوبی در مورد خود داشته باشند.

وقتی کودکان کاری را به درستی انجام می دهند که رضایت و خشنودی دیگران را در پی دارد، با گذشت زمان سعی می کنند این روند را تکرار کرده و عزت نفس مثبت را درون خود تقویت کنند.

 حال والدین برای تقویت عزت نفس در کودک چه اقداماتی باید انجام دهند؟

-عشق، علاقه و احترام خود به کودک را ابراز کرده و ویژگی های مثبت شان را به او یادآوری کنید.

-مثبت نگر بودن در زمان مواجهه با چالش ها و سختی های زندگی را به او آموزش دهید.

-ارزش تلاش و پشتکار در زندگی را دائما به کودک یادآوری کنید چرا که در نتیجه تلاش نکردن، ممکن است چیزهای زیادی را از دست بدهد. او را ترغیب کنید تا پدیده های جدید را امتحان کند و موفقیتش را جشن بگیرید.

-به کودک کمک کنید تا برای هر روزش هدف مشخص داشته باشد، برای آن ها برنامه ریزی کند و پیگیر باشد.

-به کودک خود بیاموزید که نباید از بیان نظرات و عقایدش هراس داشته باشد حتی اگر دیگران با او هم نظر نباشند.

-موفقیت های کودک را ستایش کنید و در مواردی که به خوبی پیش نرفته اند، یاری گر آن ها باشید.

به کودک این اطمینان را دهید که اشتباهات آن ها بخشی از زندگی است و برای همه اتفاق میفتد و بهتر است از آن درس بگیرند.

در صورتی که نگران هستید عزت نفس پایین کودک بر زندگی روزمره و روابط اجتماعی اش اثر منفی بگذارد، موضوع را با متخصص مربوطه در میان بگذارید و در صورت لزوم در جلسات درمانی، همراه فرزندتان باشید و توصیه های متخصص در مورد نحوه برخورد با کودک را اجرا کنید.

برای ایجاد عزت نفس در کودک چه کنیم؟

ایجاد و پرورش عزت نفس در کودکان راه های زیادی دارد ولی یکی از موثر ترین و در عین حال هیجان انگیز ترین روش های ایجاد عزت نفس در کودکان، استفاده از ابزار بازی است.

در واقع، با استفاده صحیح از بازی های مناسب می توان دیدگاه و باور کودک نسبت به خود و ارزش خود در محیط را تغییر داده و به وی کمک کرد که درک بهتری از خود داشته و دیدی واقع بینانه از عزت نفس را در خود پرورش دهد. کارشناسان آموزش و پرورش مانند پیتر گونی ادعا کرده اند که عزت نفس یکی از پایه های مهم یادگیری بوده و از این رو باید جزو اهداف اولیه آموزش به حساب آید.

یکی از مهمترین راه های تربیتی، افزایش عزت نفس در کودکان است. اگر کودکان ما، در همان سال هایی که در تلاش و تکاپو برای یادگیری خیلی از مسائل هستند، به آن ها عزت نفس آموزش داده شود، در آینده می توانند به آدم های موفقی نیز مبدل شوند.

کودکان و نوجوانانی که دارای عزت نفس پایینی باشند یعنی برای خود ارزش و احترامی قائل نشوند، قطعا در همان ابتدای زندگی، گوشه گیر، پرخاشگر و دچار رفتارهای ضد اجتماعی می شوند. واژه عزت نفس دارای  معنای عمیقی بوده که از احساسات و عواطف هر شخصی منشا می گیرد و باعث شکل گیری رفتار او در دوران بزرگسالی می شود.

توجه!…

اگر کودکی از شما بخواهد که نقاشی او را ببینید یا با او بازی کنید و شما در آن لحظه مشغول کار با موبایل، لپ تاپ و هر چیز دیگر به جز کودک خود باشید، بی تفاوت نشان دادن به رفتارهای کودکان می تواند در آینده ای نه چندان دور، باعث ایجاد کاهش عزت نفس و گوشه گیر شدن کودک نیز شود.

در ادامه می خواهیم به نکات کلیدی و راه های افزایش عزت نفس در کودکان و نوجوانان بپردازیم و ببینیم که چه مواردی باعث کاهش و کمبود عزت نفس در کودک می شود؟!

۱اجازه دهید که کودک شما، خود تصمیم گیرنده نهایی باشد:

از مهمترین کارهایی که یک پدر و مادر می توانند برای افزایش و حتی ایجاد عزت نفس در کودکان خود انجام دهند، اجازه دادن به انجام تصمیماتی است که کودک و نوجوان، باید به تنهایی بگیرند. شاید برای خیلی از والدین، استفاده از این روش، آسان نباشد ولی باید به فرزندان خود یاد بدهید که خطر کنند تا در آینده، در صورت مواجه شدن با مشکلات، دچار ترس و واهمه نشوند.

 ۲در تشویق کودکان خود، افراط و تفریط به کار نگیرید:      

همانطور که در بالا گفته شد، عزت نفس کودکان از عشق و محبت  و داشتن حس امنیت ایجاد می شود. اگر کودک برای یادگیری خیلی از مهارت ها کوتاهی کند و شما هم مدام او را تشویق کنید که بهترین فرد است، در آینده، او به یک فرد خودشیفته تبدیل می شود که با تعاریف بیش از اندازه والدین، به این مرحله رسیده است.

اگر کودک شما یک کاری را درست انجام داد، فقط در حدی که او خوشحال شود، او را تشویق کنید و تا جایی که امکان دارد، اگر چیزی را درست انجام نداد، برای آنکه به دیگر کار خود برسید، او را تشویق نکنید؛ چرا که همین کار، باعث کاهش عزت نفس و تبدیل شدن او به یک فرد دروغگو می شود.

۳اجازه دهید که کودک، با خطرات مواجه شود و آن را تجربه کند:

یکی از کارهای مهمی که یک پدر و مادر باید انجام دهند، دادن فرصت تجربه به کودکان خود می باشد. اگر کودکی خواست خودش لیوانش را از آب پر کند یا با قاشق بزرگ، غذای خود را بخورد، به او اجازه این کار را بدهید. همین کارهای کوچک باعث بالا بردن عزت نفس در کودکان و نوجوانان می شود.

۴اجازه دهید کودک، خود انتخاب کننده باشد:

اجازه دهید که کودکان خودشان انتخاب کنند که چه کاری خوب است و چه کاری بد. هر زمان که آن ها تفاوت هوای گرم و سرد را بدانند، مطمئن باشید که لباس مربوط به آن هوا را به تن خواهند کرد. عموما  کودکان از سن ۲ سالگی، قدرت تشخیص شان افزایش می یابد. این یکی  دیگر از راه های افزایش عزت نفس در کودکان می باشد.

۵اجازه دهید که کودکان به شما در کارها کمک نمایند:

بسیاری از کودکان دوست دارند که به شما در انجام کارهای منزل مانند آشپزی، نظافت، مرتب کردن تخت و غیره کمک نمایند. لطفا به کودکان اجازه همکاری و کمک دهید تا حس ناتوان و بی عرضه بودن به آن ها دست ندهد.

۶آن ها را در رسیدن به علایق خود، تشویق کنید:

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، تشویق کردن کودکان به کارهایی است که دوست دارند، آن را به اتمام برسانند. البته این کار می تواند تمام کردن یک نقاشی یا یک بازی باشد.

۷از شکست کودک خود، نگران نباشید:

خیلی از پدر و مادرها در این باور هستند که اگر فرزندشان، نتواند در بازی های گروهی یا حتی فردی موفق شود، باعث کاهش عزت نفس او می شود و حس خرد شدن به آن ها می دهد؛ که همین کار، به افزایش عزت نفس آن ها کمک شایانی می کند.

 ۸باید عشق و علاقه خود را بدون هیچ کم و کاستی به کودک خود نشان دهید:

باید به کودک خود ثابت کنید که عشق و علاقه شما به او زیاد بوده و اگر دچار اشتباهی هم شود، عشق شما کم نخواهد شد.

۹اهداف کودکان باید با توجه به توانایی هایی که دارند، امکان پذیر باشد

 بسیاری از کودکان، هنگامی که با شکست مواجه می شوند، احساس یاس و ناامیدی می کنند. اگر کودک شما دچار چنین مشکلی شد، سعی کنید که با همان روشی که موجب ناراحتی و شکست او شده است، مجددا حال او را خوب کنید.

۱۰درهنگام موفقیت، از او تعریف کنید:

اگر از کودک خود، زیاد تعریف و تمجید کنید، به جای افزایش عزت نفس، به او ضرر می رسانید. یک راهی که به کودک کمک می کند تا کارها را با شوق بیشتری انجام دهد، دادن کارت تشویق به او می باشد. با این کار، او متوجه درست بودن یا نادرست بودن کار خود می شود.

 نقش پدر و مادر رشد عزت نفس کودکان:

تحقیقات روانشناسی در زمینه عزت نفس بیانگر این است که همراه با کاهش عزت نفس افسردگی، اضطراب، کاهش سلامت عمومی بدن بی تفاوتی و احساس تنهایی، عدم رضایت شغلی، کاهش عملکرد وعدم موفقیت تحصیلی و … بوجود می آید. (کوپراسمیت).

همچنین مید ( در سال ۱۹۳۴) معتقد بود که عزت نفس به طور وسیعی ناشی از ارزیابی دیگران است.

هافمن نیز تاکید داشت که نحوه ارتباط مادر با کودک در ایجاد تصور مثبت از خود وعزت نفس موثر است و ارتباط تنگاتنگی میان پدر و عزت نفس نوجوان مشاهده نمود.

با توجه به تحقیقات انجام شده ، ضروری است که در مورد رابطه عوامل مختلف با عزت نفس به خصوص والدین توجه کافی بشود زیرا محیط خانواده اولین و بادوام ترین عاملی است که در رشد شخصیت افراد تاثیر می گذارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *