عزت نفس پایین در زنان

همانطور که میدانیم زنان تربیت کننده چندین نسل از جامعه هستند. در نتیجه با تقویت عزت نفس در این قشر از جامعه تدبیر اساسی در عزت نفس فرزندانمان و جامعه داشته ایم. 
در این زمینه ممکن است با سوالات زیر مواجه شویم:
بالا بودن عزت نفس در زنان چه نقشی در جامعه دارد؟ راهکارهای تقویت عزت نفس در زنان چیست؟
عزت نفس پایین در زنان چگونه نمود پیدا میکند؟ و…

در پاسخ به سوال اول باید گفت که بالا بودن عزت نفس در زنان می تواند یک جامعه را از انحطاط نجات دهد. جامعه ای که در آن زنان عزت نفس و اعتماد به نفس نداشته باشند، نمی تواند نسلی نواندیش، فرهیخته و بااخلاق تربیت کند.اغلب زنان به دلیل شرایط محیطی و نوع آموزش و تربیت فاقد عزت نفس کافی هستند. این موضوع میتواند سرنوشت و کیفیت زندگی شان را تحت تاثیر قرار دهد.

عزت نفس برای زنانی که با تنش های موجود جنگیده و بنا را براین گذاشته اند که در اجتماع حضور پیدا کنند، ضروری است. حال این سوال پیش می آید که آیا کمبود عزت نفس در زنان، در روابط و رفتارشان تاثیر گذار است؟

عزت نفس چیزی نیست که بتوان آن را از کسی دریافت کرد. شما به عنوان زن بالغ رفتاری از خود نشان می دهید و کارهایی انجام میدهید که نشان میدهد چه کسی هستید. کمبود عزت نفس در زنان ناشی از عوامل داخلی و خارجی است.عواملی مختلف مانند افسردگی، خشونت، مشکلات روحی و روانی میتواند موجب کمبود عزت نفس در زنان شود.

و اما مشکلات یکی یکی شروع میشوند!
زنان زمانی که عزت نفس ندارند به سختی باور میکنند که دیگران دوستشان دارند و ابراز عشق از سوی دیگران آنها را گمراه میکند زیرا باور ندارند که کسی عمیقا آنها را دوست دارد و همیشه درحال سنجش میزان دوست داشتن طرف مقابل خود هستند.
در یک جامعه تمامی زنان و مردان باید با یکدیگر همکاری کنند و پا به پای هم به مشارکت و فعالیت بپردازند در غیر این صورت با جامعه بیمار روبه رو خواهیم شد که نیاز به درمان دارد.

حال در جغرافیا ما چه میگذرد؟
زمانی که از عزت نفس زنان در جامعه حرف می زنیم احتمالا به مسئله جدی تری اشاره کرده ایم. در کشور ایران به خاطر وجود فرهنگ و طرز دید متفاوت مردم فشاری بسیاری بر زنان وارد است. زنان بسیاری با مهارت فوق العاده در کشورمان زندگی میکنند که به خاطر نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس هیچ گاه نتوانسته اند خود را به دیگران نشان دهند.

از طرفی خانم هایی هم هستند که هیچ گاه فرصت یافتن استعدادهای خود را نداشته اند و حتی برای آن تلاشی نمی کنند ویکی از دلایل قطعی آن کمبود عزت نفس است.

سوال پیش می آید: مشکل کجاست؟
اگر نگوییم اصلی ترین، قطعا یکی از مهم ترین دلایل عدم عزت نفس زنان آموزش نادرست است. حتی شاید منبع کاربردی برای آن وجود نداشته باشد که زنان علاقمند به این زمینه با تلاش خود بتوانند راههای کسب عزت نفس را بیاموزند.
وقتی از دشواری بانوان برای کسب عزت نفس حرف میزنیم باید به تفاوت در روش های اجرای آن در ایران وکشورهای خارجی اشاره کرد. زیرا اکثر راههایی که در کشورهای خارجی کاربردی هستند شاید هیچگاه برای ایران کاربرد نداشته باشد.

اشتباهی رایج!

به علت به وجود آمدن تشابه معنایی خیلی زیاد “عزت نفس” و “اعتماد به نفس” میتوان گفت که عدم وجود عزت نفس است که باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است و ما آنرا از کمبود اعتماد به نفس میدانیم که اشتباه است.

کمبود عزت نفس روی توانایی برقراری یک رابطه سالم تاثیر میگذارد. وقتی باور نداشته باشید که به اندازه کافی خوب هستید چطور توقع دارید به عنوان شریک زندگی فرد دیگری انتخاب شوید!؟

عزت نفس پایین روی روابط عاطفی تان سایه می اندازد و باعث میشود بارها رابطه ی خود را خراب کنید. وقتی عزت نفس پایینی داشته باشید این احتمال می رود با کسی وارد زندگی مشترک شوید که در آن بر اساس باورهای غلطی که نسبت به خودتان دارید، با شما برخورد میشود. البته کمبود عزت نفس در تمام افراد تاثیر یکسانی ندارد.

و حال در پاسخ به این سوال که در اول مقاله مطرح شد که کمبود عزت نفس در زنان چه تاثیری در زندگی مشترک آنها دارد باید این گونه پاسخ داد که: وقتی زنی عزت نفسی ندارد و یا کمبود عزت نفس دارد:

۱- انتظارات و توقعات نابجا دارید: با داشتن عزت نفس پایین همواره احساس ناتوانی میکنید و در رویاهای خود دنبال شاهزاده ای هستید که شما را به زندگی فوق العاده برساند. این رویا احتمالا با رابطه ای که در دوران کودکی و نوجوانی با پدرتان داشتید ارتباط دارد. پدر شما به اندازه کافی در زندگی شما حضور نداشته است؛ به همین خاطر نمی توانید بدون تردید، طرف مقابل را به عنوان فردی ایده آل بپذیرید. شما فکر میکنید که تقصیر شما بوده که با پدرتان رابطه ای صمیمی نداشته اید.

حتی ممکن است پدر شما در زندگی شما حضور داشته باشد و بارها شما را از شرایط سخت نجات داده باشد بنابراین میخواهید رابطه تان با شریک زندگی همانند همان احساسات گذشته باشد. در این راستا تصور میکنید که باید به این رویا پایبند باشید و توقعتان از شریک احساسی خود بالا ببرید قطعا چنین چیزی تحقق نمی یابد. حتی اگر تمام شریک عاطفی تان به تمام توقعات شما پاسخ دهد، احتمالا شما تلاش های او را نادیده بگیرید و در نهایت رابطه شما به بن بست میرسد.

۲- بیش از اندازه محتاط رفتار میکنید: وقتی عزت نفس پایینی دارید یا شاهد طلاق یا خیانت پدر و مادر خود بوده اید، احتمالا فکر میکنید که نمی توانید به طرف مقابل خود اعتماد کنید حتی ممکن است به خودتان اجازه ندهید به عاشق شدن فکر کنید. پس قبل از اینکه شریط عاطفی تان بخواهد شما را ترک کند شما او را ترک میکنید یا شاید اصلا وارد رابطه عمیق نشوید. وقتی به باور رسیده اید که ممکن است با خیانت طرف مقابل مواجه شوید، از احتمال آسیب عاطفی که ممکن است به شما برسد احساس ترس میکنید.

۳- در انتخاب شریک عاطفی وسواس زیاد به خرج میدهید:عزت نفس  پایین باعث میشود فکر کنید هیچ چیز آسان به دست نمی آید بخاطر اینکه خود را فردی دوست داشتنی نمی دانید فکر میکنید که هر چه برای پیدا کردن شریک عاطفی تلاش کنید منجر به یک رابطه موفق نخواهد شد.

با این کار تنها به یک فرد وسواسی تبدیل میشوید که می تواند شما را از مسیر ایجاد یک رابطه با دوام دور کند. وقتی یک رابطه مطابق با انتظارات شما نیست تحمل آن رابطه برایتان سخت خواهد شد. در این شرایط تلاش خود را بیشتر میکنید، اما باید بدانید شریک عاطفی تان نمی تواند پا به پای شما جلو برود و این حجم از فشار را تحمل کند و در دست آخر شما سرخورده و حتی ممکن است افسرده شوید و تا مدت ها نتوانید رابطه عاطفی برقرار کنید.

۴- وارد رابطه ای میشوید که هیچ علاقه ای به طرف مقابل ندارید:عزت نفس پایین باعث میشود به سمت فردی بروید که به شما علاقمند است، حتی اگر هیچ علاقه ای به او نداشته باشید در این شرایط برایتان مهم نیست چه کسی را انتخاب میکنید. حتی ممکن است رفتارهایی را تحمل کنید که مورد رضایت تان نیست؛ تنها به این خاطر که کسی را در زندگی خود داشته باشید، حتی اگر احساس رضایت و خوشحالی نکنید.

۵- از صمیمیت زیاد واهمه دارید: آیا سطح وابستگی و صمیمیت شما در رابطه روز به روز بیشتر میشود؟ وقتی رابطه شما رو به پیشرفت میرود ترس و دلهره به سراغتان می آید زیرا روبط سالم و مثبت برایتان غریبه است.حتی ممکن است عقب نشینی کنید و از نظر عاطفی از شریک عاطفی تان فاصله بگیرید.

۶- به برقراری رابطه ی عاطفی سالم و مثبت اعتقادی ندارید: زیرا تصور اینکه بتوانید یک رابطه سالم داشته باشید برایتان سخت است. گاهی به طور ناخود آگاه تصور میکنید شریک عاطفی تان به اندازه کافی صداقت ندارد. احساس عدم صداقت طرف مقابل به رابطه تان ضربه میزند به خاطر اینکه در بیشتر مواقع به صداقت او شک دارید. این احتمال وجود دارد طرف مقابل شما به دروغ گفتن عادت کند، او با خود فکر میکند همیشه مورد اتهام شما قرار دارد، پس ترجیح میدهد خود را خسته نکند و به راحتی دروغ بگوید. همین رفتار به شما ثابت میکند هیچ کس قابل اعتماد نیست.

کمبود عزت نفس در زنان نشانه های بیشتری دارد که پرداختن به همه آنها کاریست بسیار دشوار!

حالا با اصلی ترین و اساسی ترین سوال مواجه میشویم که آیا کمبود عزت نفس در زنان قابل تقویت و جبران است؟

باید بگوییم بله شما می توانید با چند راهکار بر کمبود عزت نفس خود غلبه کنید آنگه با خود واقعیتان مواجه میشوید که فردی محکم و قوی هستید…

راهکارهای افزایش عزت نفس در زنان:

۱- به دنبال تایید دیگران نباشید: متاسفانه یکی از دلایل کمبود عزت نفس در زنان، منتظر ماندن برای تایید دیگران است. زنان بیش از مردان در جامعه دنبال دریافت جایزه بوده اند و همین موضوع بیشترین تاثیر منفی را بر روی عزت نفس در زنان گذاشته است. برای بالابردن عزت نفس زنان ابتدا باید خودتان قدرت تصمیم گیری پیدا کنید تایید دیگران فقط به عنوان یک مشورت مورد استفاده قرار گیرد. وقتی نتیجه و یا انجام یک کار را فقط با اجازه شخص دیگری انجام می دهید، به تدریج عزت نفس شما از بین میرود.

۲- در تعاملات خود را تحقیر نکنید: وقتی در حال تعامل و ارتباط با دیگران هستید، فکر نکنید با تحقیر کردن خودتان می توانید روابط را صمیمی تر کنید. برخی از زنان فکر میکنند برای اینکه محبوب تر باشند، باید خودشان را کوچک کنند‌. یکی از راههای افزایش عزت نفس در زنان احترام گذاشتن به خود است. تا کنون هیچ روانشناسی نگفته که با تحقیر و کوچک کردن خود روایط خود را قوی میکنید بلکه با این کار خود را تضعیف کرده اید و چیزی جز از دست دادن عزت نفس خود چیزی به دست نمی آورید.

۳- از افراد خود بزرگ بین فاصله بگیرید: اگر چه ریشه اصلی کمبود عزت نفس به درون آدمی بر میگردد، اما گاهی محیط در آن اثر میگذارد. وقتی در ارتباط با دیگران احساس میکنید عرت نفستان کمتر شده مطمین باشید این ارتباط صحیح نیست. برای افزایش عزت به نفس باید از چنین افرادی دوری کنید.

هرکسی که حرمت شما را نگه نمیدارد، به مرور زمان تفکر و رفتار او در ذهن شما رخنه میکند. نیازی به گفتن بیشتر نیست که افراد خود بزرگ بین جز خودشان کسی را نمی بینند از طرفی هم تنها راه نشان دادن خود را در تحقیر کردن اطرافیان خود می بیند که این خود یک بیماری روانی است که باید درمان بشود.

۴- برای خود اهدافی مشخص کنید و روی اهداف خود تمرکز کنید: زندگی یک مسابقه نیست که اگر کسی زودتر از شما به هدفش بدسد برنده است و شما باختید و راههای رسیدن به هدفتان را مسدود کنید چون عقب مانده اید از دیگران!
اشتباه بسیاری از زنان و حتی مردان اینست که وقتی می بیند در زندگی کسی از آنها پیشی گرفته مسیر آنها سخت تر و تنگ تر شده درحالی که موفقیت برای هر کسی معنایی متفاوت دارد و از آن مهم تر راههای رسیدن به هدف هم متفاوت است. پس نباید فکر کنید اگر کسی در اطراف شما به موفقیتی رسیده که شما سال ها آرزوی آن را داشته اید و نتوانسته اید به آن برسید یعنی شما ناتوان هستید و یا لایق آن موفقیت نبوده اید برای بالا بردن عزن نفس روی هدف خود متمرکز شوید و با دیگران کاری نداشته نباشید و کار خودتان را بکنید.

۵- ورزش بکنید: ورزش یک روش عالی برای بالا بردن عزت نفس است زیرا باعث افزایش هورمون شادی آور میشود ترشح اندروفین در بدن یکی از دلایل احساس خوب در زنان است پس روش ورزش کردن هم توصیه پزشکان و روانشناسان میباشد و میتوان گفت یهترین روش افزایش عزت نفس است.

۶- واقع بین باشید: یکی از راههای افزایش عزت نفس و حتی اعتماد به نفس پذیرش اشتباهات است. این را بدانید تاکنون هیچ فردی پیدا نشده که طور کامل و ایده آل باشد و گناه و اشتباهی مرتکب نشده باشد. در هر فردی ممکن نقاط مثبت بی شماری وجود داشته باشد همین فرد تهی از نقاط منفی نیست و حتما در کنار نقاط مثبت خود نقاط منفی هم داشته باشد.

هرچه عزت نفس یک زن بالا تر باشد دوست داشتنی تر است و روابط سازنده تر و بهتری برای خود می سازد. زنانی که عزت نفس دارند، خود ارزیابی مثبتی نسبت به خود خواهند داشت.

ذهن ما همیشه در حال قضاوت کردن مسایل و امور است و مهم ترین قضاوتی که ما به راحتی از آن عبور میکنیم قضاوتی است که درباره خودمان داریم و نتیجه این قضاوت عملکرد و رفتار ما را انتخاب میکند. کمبود عزت نفس هم در خانم و هم در آقایان تاثیر گذار است از نظر دیدگاهی فرهنگی و اجتماعی و حتی خانوادگی زنان را بیشتر تحت تاثیر قرار میدهد به خصوص که در ایران سابقه دیرینه مردسالای باعث شده که همچنان مشکلاتی در حیطه عزت نفس در زنان پا برجا بماند.

ما زنان باید یاد بگیریم استقلال داشته باشیم و بتوانیم خودمان نیازهای خود را بر آورده کنیم ولی این بدان معنا نیست که آن قدر استقلال داشته باشیم که مرد احساس کند که دیگر نیازی به او نداریم و این باعث سردی مرد میشود در واقع لطمه بزرگتری میخوریم که عزت نفس برایمان نمی ماند به زبان ساده از آن ور بوم می افتیم.

زن باید بداند که تنها کسی که می تواند او را کامل کند خودش است. در رابطه نباید فردی نیازمند باشیم این رفتار به مرور زمان از ارزش ما کم میکند در واقع حفظ تعادل در رابطه خود می تواند از نشانه های عزت نفس بالای یک زن باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *