افکار چیست؟-دو تکنیک عالی

افکار چیست؟-دو تکنیک عالی

افکار چیست و چه قدرتی دارد؟

میدانید بخش زیادی از اختراعاتی که بشر موفق شده به آن ها دست پیدا کند نتیجه پرداختن به افکار درست بوده است و

همینطور بخش زیادی از اشتباهاتی که بشر انجام داده است نتیجه پرداختن به یک فکر مفی و غلط بوده است

اگر زیاد به افکار منفی توجه کنید ۱۰ سال از عمرتان کم می شود!!!(کتاب سطل شما چقدر پر است را بخوانید تا به شما ثابت شود که این حرف درست است یا نه؟)

تا به حال شده است که افکار منفی به سراغتان بیاید؟ فکر اینکه نکند در امتحان شکست بخورم؟ نکند در دانشگاه خوبی قبول نشوم؟ نکند از این بیماری جان سالم به در نبرم؟

افکار منفی چیست؟

مجموعه افکاری است که ما را از مسیرمان دور می کنند و زندگی و آینده ما را به بدترین شکل مورد هجوم قرار میدهند

افکاری که تمرکزمان را از روی نکات مثبت و قابل رشد به سوی نکات منفی و نا امید کننده متمایل می کند

همانطور که می دانید مدیریت و کنترل تمام قسمت های بدن به عهده مغز ماست و همچنین یادگیری هر مهارتی به مغز ما مربوط می شود

پس اگر نتوانیم افکارمان را مدریت کنیم کنترل ذهن هم از دست ما خارج می شود و نمی توانیم به اهداف خود برسیم و روی کارمان متمرکز شویم

مقاله “مدریت ذهن چیست؟” را برای آشنایی بیشتر شما با مدریت ذهن توصیه می کنم

ریشه افکار منفی

مغز ما منفی نگر است. یعنی همیشه به بدترین احتمال فکر می کند.می پرسید چرا؟ در زمان انسان های اولیه وقتی انسان ها با یک صحنه یا موجود جدید برای اولین بار مواجه می شد نمی توانست به آن اعتماد کند.

مثلا اگر برای اولین بار یک مار یا یک پلنگ را می دید و به آن اعتماد می کرد امکان داشت جانش را از دست بدهد. پس این موضوع باعث شد با هر چیز جدیدی که برخورد می کند آن را به چشم یک عامل تهدید کننده ببیند و منفی فکر کند. در واقع اگر اجداد ما منفی نگر نبودند زنده نمی ماندند.

چه زمانی به سراغمان می آیند؟

۱-زمانی که یک فکر یا ایده جدید دارید:

اگر به عنوان یک انسان بخواهید یک کار جدید را امتحان کنید مغز شما بلافاصله فعال می شود و به خاطر تجربیات بد اجدادمان(انسان های اولیه) بدترین احتمالات را به یاد شما می آورد.

افکاری مثل اینکه: تو در این کار موفق نمی شوی. اگر این کار را انجام دهی و شکست بخوری،چه. فکرش را کرده ای دیگران در موردت چه می گویند. اگر ورشکسته شوی؟

پس باید بدانیم که این افکار طبق مکانیسم مغز ایجاد می شوند.

۲-پشیمانی از کارهای گذشته

ما در گذشته خود به هر دلیلی امکان دارد اعمالی را انجام داده باشیم که با آگاهی و دانسته های امروزمان کاری بد و بیهوده بوده است. در رشته ای که دوست نداشته ایم تحصیل کرده ایم. یا شخصی را مورد قضاوت خودمان قرار داده ایم.

همه این ها دلیل نمی شود که امروز حالمان بد باشد و روزمان را با افسردگی و بد حالی سپری کنیم. ما باید از گذشته خود درس بگیریم. نه اینکه با فکر به آن و بخش های منفی اش همواره احساس گناه کنیم.

۳-اضطراب زمان حال

این مورد بیشتر برای افرادی اتفاق می افتد که یا مدریت زمان خوبی ندارند و یا نمی توانند به درخواست های مکرر دیگران نه بگویند.

اگر شخصی یک برنامه زمانی درست و مشخص نداشته باشد امکان دارد همیشه در اضطراب باشد که شاید به کارهایش نرسد یا کارش را درست انجام ندهد. افراد دیگر هم که به خاطر رفتار خجولانه خودشان همه درخواست ها را قبول می کنند معمولا زیاد افکار منفی را تجربه می کنند. افکاری مثل اینکه من که دوست نداشتم این کار را انجام دهم. یا اگر به موقع نتوانم درخواست دوست را انجام دهم ممکن است از دست من ناراحت شود.

۴-نگرانی برای آینده:

در هر زمانی که زندگی کنید برای شما پیش آمده که به فکر آینده هستید.اندیشیدن در مورد آینده زمانی مفید و موثر است که برای حرکت و تلاش شما مانند یک سوخت برای ماشین عمل کند

زمانی فکر کردن به آینده مضر است که برای رسیدن به چشم اندازی که در آینده برای خودمان ترسیم کرده ایم هیچ برنامه ای نداریم

فقط روزانه زمان خود را با خیال پردازی تلف می کنیم و بدون برنامه در انتظار رسیدن به آینده ای روشن و خوب هستیم

یا مورد دیگری که بوجود می آید این است که در مورد آینده نگرانیم.با قدرت برای رسیدن به هدفی که پیش رو داریم تلاش می کنیم و در ذهن خود می گوییم اگر به آن نرسیدم چه؟

این سوال شایع اما بسیار مسخره ایست چرا که اگر هدفی داشته باشید و آگاهانه برای آن تلاش کنید می توانید به آن برسید و جای هیچ نگرانی نیست

با افکار منفی چه کنیم؟

اینکه بگوییم به مثبت ها فکر کنید و افکار منفی را از بین ببرید غیر ممکن است. چون به خاطر مکانیزم مغز همیشه افکار منفی وجود دارد و اگر بخواهید با آن ها بجنگید به شکل بدتری به سراغتان می آیند.

پس با آن ها چه کنیم؟

روش اول

اگر این بار افکار منفی شما را احاطه کردند ابتدا لحظه ای به آنها توجه کنید. سپس به ذهنتان بگویید: “من از تو تشکر می کنم که نگران بقاء من هستی اما این فکر به رشد من کمکی نمی کند و دیگر به آن نمی پردازم.”

ممکن است با دیدن این جمله فکر کنید که این کار بی فایده است

مگر می شود با مغزمان صحبت کنیم و از شر افکار منفی خلاص شویم؟

من می خواهم به شما توصیه کنم این کار را انجام دهید و تاثیر معجزه آسای آن را ببینید

اینستاگرام رضا محمدی با کلی مطالب ناب و انگیزشی

رضا محمدی ارادتمند شما عزیزان

روش دوم

فکر مفنی که در ذهن شماست و شما را آزار می دهد را برای خود به یک بازی تبدیل کنید

می توانید آن را با آهنگ و با ریتم خاص بخوانید. با این کار، بزرگی و سختی آن فکر در ذهن شما از بین می رود و شما می توانید به راحتی به حالت اول برگردید

پس از این به بعد هر بار در طوفان افکار منفی گیر افتادید و خواستید از آن رها شوید کافی است یا فکرتان را درک کنید و آن را رها کنید یا اینکه فکرتان را به صورت طنز آمیز و شعر گونه بخوانید و از شر آن خلاص شوید

روش سوم

تمرکز به زمان حال و دقت روی رفتار و کاری که در زمان حال آن را انجام می دهیم کاری است که برای رهایی از افکار منفی جواب می دهد

به شرطی که آن را دقیق انجام دهید

یکی از راه ها برای اینکه سریع بتوانیم روز زمان حال تمرکز کنیم این است که به دست که یکی از اعضای بدن است تمرکز کنیم

مثلاً خطور کف دست را نگاه کنیم و آن ها را بشماریم

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *