چگونه صحبت کنیم تا جذاب شویم؟

چگونه صحبت کنیم تا جذاب شویم؟
صحبت جذاب
جذابیت

چه کسی جذاب صحبت می کند؟

شما هم حتما افرادی را دیده‌اید که در جمع‌ها همیشه به جذاب سخن می گویند و همه را مجذوب خود می‌کنند. زمانی که این افراد شروع به حرف زدن می کنند همه ساکت می شوند تا حرف های آنان را به دقت بشنوند. افراد زیادی دوست دارند بتوانند در جمع های مختلف به همین زیبایی صحبت کنند و مورد توجه قرار بگیرند.

جذاب بودن صحبت معمولاً کمتر به محتوا مربوط می شود و خبر خوب این است که حتی اگر به اندازه کافی تخصص ندارید می توانید جذاب صحبت کنید.

جذاب بودن صحبت معمولاً به نوع بیان ما مربوط می شود و شاید شما هم افراد پا به سن گذاشته ای را سراغ دارید که علی رقم اینکه تحصیلات دانشگاهی آنچنانی ندارند اما به زیبایی می توانند ساعت ها بدون اینکه افراد خسته شوند برای آن ها صحبت کنند.

آیا ما هم می توانیم جذاب صحبت کنیم؟

خبر خوب اینجاست که جذاب صحبت کردن یک مهارت است و برای دستیابی به این مهارت مانند سایر مهارت ها احتیاج به تمرین داریم.

افرادی که جذاب صحبت می کنند چه خصوصیاتی ندارند؟

یکی از موثر ترین گام ها برای اینکه جذاب صحبت کنیم این است که کسل کننده و خسته کننده نباشیم.ما چند مورد از اشتباهاتی که باعث می شود خسته کننده باشیم را برای شما همراهان قرار داده ایم که با حذف این اشتباهات از رفتار خود می توانید تا حد زیادی به جذابت خود اضافه کنید.

 

جذاب بودن
جذابیت

یکنواخت حرف نزنیم:

بعضی افراد در یک مکالمه از ابتدا تا انتها با یک تن صدا و به صورت یکنواخت حرف می زنند.زمانی که از یک واقعه ترسناک صحبت می کنند با زمانی که از یک اتفاق معمولی حرف می‌زنند تن صدای آنها تفاوتی ندارد و این مدل صحبت یکنواخت بسیار کسل کنند است.

راهکار:

برای برطرف کردن این مشکل می توانید با تلفن همراه خودتان صدای خودتان را با دید تحلیلی ضبط کنید تا ابتدا نسبت به صدای خود آگاهی لازم را داشته باشید.

راه حل این مشکل استفاده از یک تمرین تئاتری ویژه است که به سادگی می توانید آنرا انجام دهید.

مرحله اول:یک جمله را انتخاب کنید، همانند جمله ای که ما انتخاب کرده ایم.

(فکر می کنی من کشروم ایران رو زیاد دوست دارم)

مرحله دوم:هر بار روی یک کلمه تأکید کنید و جمله را بخوانید.

(فکر می کنی، من کشروم ایران رو زیاد دوست دارم)

(فکر می کنی من ،کشروم ایران رو زیاد دوست دارم)

(فکر می کنی من کشروم ،ایران رو زیاد دوست دارم)

(فکر می کنی من کشروم ایران رو، زیاد دوست دارم)

(فکر می کنی من کشروم ایران رو زیاد ،دوست دارم)

با این کار به مرور ذهن شما یاد می گیرد که چگونه بدون یکنواختی صحبت کنید و کلامتان تاثیر گذارتر باشد.

آموزش دیدن
آموزش آموزش دادن، یک مقاله مفید همراه یک سوپرایز

غیر واضح:

بسیاری از افراد تصور می کنند بیان خوبی دارند و همیشه از خودشان و طرز بیانشان تعریف می کنند. اما بعضی از همین افراد وقتی صدای ضبط شده خود را می شنوند باور نمی کنند که صدا، صدای خودشان است.

خوب که به این صدا گوش می کنیم متوجه می شویم بساری از کلمات را به درستی ادا نمی کنند. همین مورد یعنی نداشتن وضوح صدا یا می گوییم شخص واضح حرف نمی زند.

راهکار:

یکی از بهترین راهکار ها تمرین بلندخوانی است. یک موسیقی مورد علاقه از خواننده مورد علاقه خود را پخش کنید و همراه با خواننده بلند بخوانید.

سعی کنید تمام کلمات را مانند خواننده واضح و شفاف بیان کنید. این تمرین به مرور وضوح کلام شما را تا حد قابل قبولی تقویت می کند.

سرعت کم:

ما باید در گفت و گو از یک سرعت استاندارد استفاده کنیم و این استاندارد بسته به مکان های مختلف متفاوت است. مثلا شخصی که به تازگی یک اتفاق بد را تجربه کرده اگر با سرعت کلام بالا با او همدردی کنیم از دست ما ناراحت می شود. به صورت کلی یک اصل را رعایت کنیم، اینکه همیشه کمی از عموم مردم سریع تر حرف بزنیم.

راهکار:

در تنهایی با سرعت بسیار بسیار زیاد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید تا سرعت کلامتان افزایش پیدا کند.

اینبار هم صدای خودتان را ضبط کنید تا بتوانید در مورد آن آگاهی لازم را داشته باشید.

جذابیت در کلام
هیجان در کلام

هیجان را به کلامتان بیاورید:

یکی دیگر از نکاتی که کلام شما را برای دیگران جذاب می کند شور و هیجان کلام شماست. یعنی اگر با یک تن صدای کم و آرام آرام صحبت کنید قطعاً شنونده از صدای شما خسته می شود و نمی تواند موقعیتی که شما برایش توصیف می کنید را متصور شود.

مثلاً اگر یک اتفاق ترسناک را روایت می کنید طوری صحبت کنید که شخص ترس را در صدای شما حس کند و محیط را برایش تصویر سازی کنید.

راهکار:

می توانید برای آشنایی بیشتر با لحن های مختلف برای بیان کلمات به صدای گویندگان رادیویی گوش کنید و صدای آن ها را تقلید کنید. اینکار به مرور شما را استاد هیجان کلامی می کند.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *