گزارش جلسه اول آکادمی کتابخوانی

گزارش جلسه اول آکادمی کتابخوانی

 آکادمی کتابخوانی و ضرورت آن

فضای جلسه اول
محل برگزاری کلاس آکادمی کتابخوانی

آکادمی کتابخوانی یکی از دوره هایی است که برای پنجمین بار  برگزار می شود. طی یک سال و نیم گذشته که اقدام به برگزاری دوره کتابخوانی کرده ام  سعی من بر این بوده که روش مطالعه صحیح و فرهنگ مطالعه را در بین افراد علاقه مند و کسانی که می خواهند در زندگی خود به جایگاه های بالا دست پیدا کنند آموزش دهم.

 در  هر دوره سعی می کنم نواقص دوره های قبل را برطرف کنم جدیت بیشتری پیش بروم.

 مردم ما همان طور که می دانید به خاطر اینکه روش های صحیح مطالعه را نمی دانند، نمی توانند کتاب بخوانند.

 درحالی که به وضوح و در گفت و گو های روزمره همه مردم از ضرورت مطالعه کتاب سخن می گویند. اما برخی از آنها سوال می‌کنم که چرا کتاب نمی خوانند جواب شان این است که نمی توانند این کار را انجام دهند و تا کتاب را باز می کنند حالت خواب آلودگی و خستگی به آنها دست می دهد.

طرز فکر آکادمی کتابخوانی

کارل دوک
موفقیت و نظر کارل دوک

کارل دوک  یکی از محققین سرشناس قرن حاضر کتاب در مورد طرز فکر نوشته است. در کتاب خود از دو مدل طرز فکر رایج نام می برد. در آکادمی کتابخوانی شرکت کنندگان یاد می گیرند چگونه از طرز فکر رشد برای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

در دوره آکادمی کتابخوانی علاوه بر آموزش مهارت مطالعه،تقویت حافظه و تمرکز که بخش های اصلی دوره است مهارت های بهبود فردی هم به صورت غیر مستقیم به مخاطب آموزش داده می شود.

مهارت هایی مثل برنامه ریزی،تصمیم گیری،برخورد با افراد منفی،انتخاب دوست،سخنرانی در جمع و مهارت های دیگری که یک شخص باید یاد بگیرد.

بخش اول آکادمی کتابخوانی(دوره آموزش تندخوانی و تقویت حافظه)

 در جلسه اول آکادمی مطالعه ابتدا در مورد این صحبت کردیم چه اتفاقی در مغز ما رخ می دهد یک مطلب جدید را یاد بگیریم و با مکانیزم های یادگیری مغز آشنا شدیم. 

پس از آن در مورد این صحبت کردیم تندخوانی چیست و چطور میشود آن را یاد گرفت و به ابهاماتی که دو شرکت کننده محترم دوره آکادمی کتابخوانی داشتند پاسخ  دادیم.

سرعت مطالعه شرکت کنندگان آکادمی کتابخوانی

 سرعت مطالعه اکثر مردم ایران بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلمه بر دقیقه است. اگر بخواهیم با چنین سرعت پایین مطالعه کنیم یادگیری ما بسیار بسیار پایین است و مطالعه کتاب آنچنان زمان زیادی از ما می گیرد که به احتمال زیاد آن را تا انتها نمی خوانیم.

تست سرعت مطالعه
تست سرعت کتابخوانی

 در این بخش من از شرکت کنندگان یک تست سرعت مطالعه گرفتم. همانطور که فکر می کردم سرعت آنها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه بر دقیقه بود.

 در قسمت بعدی در مورد چهار گام اصلی که در تندخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد صحبت کردم و سعی کردم در مطلب بعدی که قرار بود شرکت کنندگان مطالعه کنند این چهار گام را پیاده سازی کنم.

 بعد از اینکه شرکت کنندگان با استفاده از این تکنیک ها مطالعه کردند سرعت مطالعه آنها دو تا دو و نیم برابر افزایش پیدا کرد.

 همچنین درک مطلب آنها از متنی که مطالعه کرده بودند ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.

شگفت زده کردن شرکت کنندگان

 همیشه وقتی تست سرعت مطالعه دوم را با ارائه نکات تندخوانی از شرکت کنندگان میگیرم آنها بسیار شگفت زده می شوند. وقتی می بیند سرعت مطالعه آنها به همین سادگی و سرعت افزایش پیدا  می کند.

 بعد از این قسمت تمرین فوق حرفه ای آ بی سی دی را برای هماهنگی دست و چشم و همچنین افزایش قدرت ماهیچه های چشم  مفید است را به صورت عملی با شرکت کنندگان دوره کار کردیم.

بازی های دوره

 دکتر مایکل مرزنیچ  یکی از بزرگترین محققان در حوزه مغز و بهبود عملکرد مغز است. او معتقد است بازی های آموزشی برای تقویت فعالیت مغز بسیار بسیار مفید هستند.

 در زمان هایی که قرار است شرکت کنندگان دوره استراحت کنند سعی می کنم با بازی های آموزشی تقویت حافظه لذت بخش تر کنم.

برنامه ریزی دوره

ّبرنامه ریزی
برنامه ریزی روزانه با گوشی

 هدف گذاری یکی از قسمتهای اصلی رسیدن به موفقیت است و مرحله بعدی این است که ما بتوانیم برای رسیدن به هدفمان برنامه ریزی کنیم.

 در دوره پنجم اکادمی کتابخوانی من سعی کردم به شرکت‌کنندگان یاد بدهم که چگونه با نرم افزار ها و تکنولوژی برنامه ریزی روزانه درست و صحیحی داشته باشند.

مطالعه در آکادمی

در هر دوره ما سعی می کنیم حداقل یک کتاب را در طول دوره مطالعه کنیم.این کار باعث می شود تا شرکت کنندگان به این باور برسند که می توانند در یک زمان کوتاه مطالب را به خوبی یاد بگیرند.

در جلسه اول یک کتاب مشخص شد تا قبل از اینکه تمرینات حرفه ای تندخوانی به شرکت کنندگان ارائه شود آن ها کتاب را مطالعه کنند.اینگونه وقتی روش ها را یاد بگیرند متوجه می شوند که به کمک این روش ها چقدر راحت تر و سریع تر می توانند مطالب را یاد بگیرند.

 در انتهای جلسه اول یکی از بهترین  تکنیک های حافظه را با شرکت کنندگان این دوره به اشتراک گذاشتم.

 انتهای جلسه تمرینات هفته آینده برای شرکت کنندگان مشخص شد.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *