خجالت در سفر و درمان آن

خجالت در سفر و درمان آن

خجالت در سفر

 همانطور که میدانیم آفریننده همه ما انسان ها خداوند است. ما روی کره زمین زندگی می کنیم که در جای جای آن مناظر طبیعی و همینطور بناهای تاریخی ساخته دست انسان وجود دارد. یکی از بهترین تفریح های همه انسان ها سفر به مناطق گردشگری است.

 بدون شک همه ما سفر را تجربه کرده ایم. حتی اگر تجربه سفر نداشته ایم غیر ممکن است که سفر گروهی را دوست نداشته باشیم. در این نوشته شما را با موقعیت هایی که افراد در سفرهای گروهی با آن مواجه می‌شوند آشنا کنم.

 سفرهای گروهی به دلیل اینکه افراد زیادی را در کنار هم جمع می کنند و هدفشان تفریح دسته جمعی است همواره یک موقعیت چالش برانگیز برای افراد خجالتی دارد.

 اگر شما هم یک انسان خجالتی باشید و بخواهید در یک سفر گروهی شرکت کنید این مقاله دقیقاً برای شما نوشته شده است.

چرا خجالت در سفر وجود دارد؟

همانطور که میدانید انسان های خجالتی تحت تاثیر دو عامل خجالتی تر می شوند.یکی قرار گرفتن در جمع و دیگری قرار گرفتن در موقعیت های جدید.سفر گروهی هر دو حالت را دارد و فشار بیشتری به یک انسان خجالتی وارد می کند.

اجازه بدهید یک داستان برای شما بازگو کنم.

در یک سفر گروهی که چندی پیش شرکت کردم یکی از شرکت کنندگان بسیار خجالتی بود.او کم حرف و آرام نشسته بود. در سفرهای گروهی هر کسی خوراکی دارد سعی می کند مقدار بیشتری همراه بیاورد تا بتواند آن را با بقیه شریک شود.

در این سفر هم به همین شکل هر کسی خوراکی داشت به بقیه هم تعارف می کرد.

این دوست خجالتی ما اکثرا با این که مشخص بود خوراکی مورد نظر را دوست دارد خوراکی را بر نمی داشت.همانطور که می دانید وقتی به خواسته ای که دارید بی توجهی کنید به خودتان و عزت نفستان ظلم کرده اید و دوست مورد نظر هم دقیقاً همین کار را انجام می داد.

نگران نباشید به خوبی در این مقاله برای شما توضیح می دهم که چطور با مشکل خجالت در سفر برای همیشه خداحافظی کنید.

خجالت بهاره افشاری در سفر

بعضی از ما تصور می کنیم افرادی که توان بازی یا صحبت در مقابل جمع را دارند خجالتی نیستند اما دلم می خواهد به شما بگویم در اشتباه هستید.

خجالت در سفر
رفع خجالت

چه مواردی امکان دارد در سفر پیش بیاید؟

خجالت در سفر باعث می شود کاری کنی که دوست نداری؟

هنگامی که یک سفر گروهی انجام می شود طبق نظر گروه کارها پیش می رود. اجازه بدهید کامل تر توضیح بدهم.مثلاً وقتی یک موسیقی در اتوبوس پخش می شود و همه قرار است به آن گوش دهند. مثلاً بیشتر جمع دوست دارند یک موسیقی شاد و ریتمیک پخش شود.

در طرف مقابل عده ای هم هستند که موسیقی های سنتی و ملایم را دوست دارند.

می دانید تکلیف چیست؟ معمولاً افراد خجالتی در این موارد سکوت می کنند و اجازه می دهند هر چیزی که بقیه می پسندند پخش شود و در آخر هم عصبانی می شوند که چرا به خواسته آنها توجهی نشده است.

رفتار درست این است که افرادی که سلیقه متفاوتی با بقیه دارند از راننده یا مسئول پخش موسیقی بخواهند بعد از گوش دادن به موسیقی بقیه زمانی را هم به سلیقه و موسیقی مورد علاقه آنها اختصاص دهد.

خجالت در سفر باعث می شود که بدنمان آسیب ببیند؟!

نگه داشتن خود
آسیب های خجالتی بودن

همانطور که می دانید من در گذشته یک فرد بسیار خجالتی بودم.برای همین سعی داشتم رفتار انسان هایی که حس می کردم خجالتی نیستند را مورد برسی قرار دهم.

داستانی شنیدم که شنیدن آن برای شما هم مفید است و اتفاقاً به همین قسمت مقاله مربوط می شود.

شخص قاطعی که اینبار به رفتارش دقت کردم در یک سفر گروهی شرکت کرده بود. ظاهرا این سفر در یکی از مناطق گرم ایران برگزار میشده است. به همین خاطر شخص مورد نظر آب زیادی مصرف کرده بود.

به خاطر نوشیدن آب زیاد شخص مورد نظر نیاز پیدا می کند تا به دستشویی برود. و اگر دیده باشید راننده ها غیر از جاهایی که خودشان توقف می کنند مکان دیگری اتوبوس را نگه نمی دارند.

شخص مورد نظر به دوستش می گوید که من همین الان باید به دستشویی بروم.

دوستش که خجالتی بوده به او می گوید که نمی شود یک اتوبوس را به خاطر تو نگه دارند.

شخص مورد نظر به حرف دوستش توجه نمی کند و به سمت راننده می رود و به هر روشی او را قانع می کند که اتوبوس را نگه دارد.

این داستان چه ربطی به سلامت بدن ما دارد؟!

خب می دانید نگه داشتن بیش از اندازه باعث بیماری های مثانه و کلیه می شود.

اگر دوست ما یک فرد خجالتی بود قطعاً تا رسیدن اتوبوس به مقصد بعدی تحت شدید ترین درد و آزار بود اما شهامت و قاطعیت او کمک کرد بتواند این کار را انجام دهد.

خجالت در سفر باعث می شود دائماً سؤال کنند؟

افراد خجالتی معمولاً در این جمع ها سکوت می کنند و نهایت کارشان این است که لبخند های مصنوعی تحویل بقیه می دهند. یادم نمی روند که خودم در اکثر سفر هایم این چهره را به خودم می گرفتم و به سفر ادامه می دادم.

در این شرایط بقیه تصور می کنند که فرد مورد نظر مشکلی دارد یا اینکه به اندازه کافی از سفر لذت نمی برد.برای همین پشت سر هم از او سؤال می کنند که:”مشکلی پیش آمده؟ چیزی شده که به ما نمی گویی؟”

این سؤال ها نشان می دهد که بقیه به او اهمیت می دهند ولی وقتی از حد خودش زیاد تر می شوند شخص را ناراحت می کند و آرامش او را بر هم می زند.

سوء استفاده افراد سود جو

سوء استفاده از افراد خجالتی
سوء استفاده از افراد خجالتی

افراد سود جو همیشه در کمین افراد خجالتی هستند.

یکبار برای شرکت در یکی از بزرگترین دوره های تربیت مدرس به تهران آمده بودم و باید از ترمینال به سمت دانشگاه تهران می روفتم.

گوشی خودم را به دست گرفته بودم تا یک تاکسی را با برنامه اسنب رزرو کنم.”

من هم دیدم که بهتر است قبل از اینکه زیاد انتظار بکشم باید سوار شوم.

و اما چه اشتباه بزرگی بود.

اول اینکه صدای ماشین او به قدری زیاد بود که گوشم داشت کر میشد.

رانندگی بسیار بدی داشت،به حدی که هربار نزدیک بود تصادف کند و با فحش و بد و بیراه از کنار ماشین ها عبور میکرد.

داخل ماشین آنچنان بوی گند سیگاری پیچیده بود که سرم داشت درد می گرفت

وقتی رسید با کمال پر رویی به من گفت که کرایه تو فلان مبلغ میشود.

من گفتم:”من بیشتر از کرایه اسنپ به تو نمی دهم.”

او گفت:”حداقل ۲ هزار تومن بیشتر بده”

من هم ندادم و پیاده شدم.

حال اگر یک فرد خجالتی در این موقعیت قرار می گرفت قطعاً پول بیشتری را هم پرداخت می کرد.

افراد خجالتی دائماً مورد تهاجم افراد سود جو قرار میگیرند.

تهاجم هایی مثل: خرید جنس بیشتر از قیمت خودش،خرید اجناس تقلبی به جای اصل،انتخاب جنسی که دوست ندارند تحت فشار فروشنده و …

رفتار خلاف باور ها و ارزش های خود

وقتی در یک جمع قرار می گیریم طبق مکانیزم های مغز سعی می کنیم مانند بقیه رفتار کنیم.

موردی که در سفر های گروهی پیش می آید این است که بعضی افراد که نماز می خوانند به خاطر اینکه در جمعی قرار گرفته اند که شاید آن ها نماز خوان نباشند بر خلاف باور خود عمل می کنند.

در اکثر موارد من هم مشاهده کرده ام که افراد نماز خوان وقتی در سفر های گروهی هستند، یا نماز نمی خوانند و یا جایی که دیگر همراهان آن ها را نبینند این کار را انجام می دهند.

راه حل چیست؟

برای اینکه از شر این مزاحمت ها خلاص شوید باید سعی کنید خودتان را وارد جمع کنید. شروع به گفت و گو کنید. می توانید از راننده اتوبوس شروع کنید و سر صحبت را با او باز کنید.

یا اینکه با بغل دستی یا نفر پشت سر خود یک گفت و گوی صمیمانه را شروع کنید.برای شروع می توانید از رشته و علایق او بپرسید.اینگونه هم از شر سؤال ها و مزاحمت ها خلاص می شوید و هم می توانید از سفر بهتر و بیشتر لذت ببرید.

با خجالت در سفر حال خوبی را تجربه نمی کنید؟

 وقتی در یک سفر همیشه ساکت باشید احساس کنید بقیه به شما توجه نمی کنند بدون شک خوشحال نخواهید  بود. وقتی یک فرد ببیند بقیه دارند شادی می کنند و از سفر شان لذت می برند و شما که یک فرد خجالتی هستید در گوشه ای نشسته اید و خارج از جمع لذت و شادی آن را تجربه نمی کنید قطعاً شرایط برایتان سخت خواهد بود.

 اگر قرار است در یک سفر گروهی شرکت کنید باید به کارهای گروهی عادت بکنید و سعی کنید با شرکت در برنامه ها و سفرهای بیشتر به مرور خجالت در سفر را مانند یک مسئله حل کنید.

آیا خجالت در سفر باعث می شود قضاوت شوید؟

 یک مورد دیگر که افراد خجالتی در سفر تجربه می کنند این است که در زمان ناهار یا صبحانه یک مکان جدا از جمع پیدا می کنند و غذای خود را میل می‌کند.

 این مورد به خودی خود مشکلی ندارد اما وقتی از دید دیگران نگاه کنیم آنها تصور می‌کنند شما از جمع آنها خوشتان نمی آید و می خواهید از آن ها دور باشید.

 مسئله اینجاست که یک فرد خجالتی از جمع متنفر نیست اتفاقاً آنها دوست دارند تا در جمع باشند اما خجالت در سفر باعث می‌شود آنها از بودن در جمع دوری کنند.

 اگر شما هم این مسئله را دارید می توانید یکی از افراد که احساس صمیمیت و دوستی بیشتری را با او دارید در جمع پیدا کنید و کنار او بنشینید و سعی کنید غذا یا تنقلاتی که همراه خود دارید را وسط بگذارید و آن را با بقیه شریک شوید. اگر چند بار این کار را انجام دهید به شما قول می دهم خجالت شما تا حد زیادی بر طرف شود.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *