چگونه یک شنونده خوب باشیم(شنونده خوب)

چگونه یک شنونده خوب باشیم(شنونده خوب)

چگونه یک شنونده خوب باشیم(خصوصیات و مزایای یک شنونده خوب )

اینکه چگونه یک شنونده خوب باشیم را خودم هم ابتدا بلد نبودم و قسمت خوب ماجرا قابل یادگیری بودن این مهارت است.با کمی تمرین شما هم یک شنونده خوب خواهید شد. شنونده خوب کسی هس که هر انسانی آرزویش را دارد.

هر مرد و زنی دوست دارد شریک زندگی اش اینگونه باشد. هر فردی دوست دارد رفیقش یک شنونده خوب باشد. یادم می آید همیشه در برقراری ارتباط خوب مساله داشتم. همیشه دوست داشتم با دیگران معاشرت کنم و از ارتباط با آن ها لذت ببرم اما راستش را بخواهید راه ارتباط درست را بلد نبودم.

زمان گذشت و با مطالعات زیاد متوجه شدم که شنونده خوب یک استاد ارتباط خواهد شد. زیرا دیگران همواره دوست دارند با یک شنونده خوب هم صحبت شوند.

امروز میخواهم در مورد یکی از مهم ترین قسمت های برقراری ارتباط یعنی شنونده خوب بودن با شما همراهان عزیز صحبت کنم. پس تا انتها با من همراه باشید.

confidence
با مطالعه این مقاله اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

چرا باید یک شنونده خوب باشیم؟

همه ما روزانه با افراد زیادی ارتباط برقرار می کنیم.و ما انسان ها ذاتاً موجودات اجتماعی هستیم و نیاز داریم تا با انسان های دیگر به بهترین شکل ارتباط برقرار کنیم.

یک ارتباط خوب از فاکتور های زیادی تشکیل شده که یکی از اصلی ترین فاکتور های آن خوب گوش دادن(شنونده خوب بودن) است. هر کدام از ما دوست داریم که در جمع ها حرف بزنیم و مورد توجه دیگران قرار بگیریم.

همانطور که شما دوست دارید دیگران به شما توجه کنند و به حرف شما گوش دهند آن ها هم دوست دارند که به حرفشان گوش دهیدو یک شنونده خوب باشید.

پس برای اینکه افراد شما را مورد لطف خود قرار دهند و در پیشگاه دیگران محبوب باشید سعی کنید به جای حرف زدن بیشتر حرف گوش کنید.

دیگران دوست دارند که شما به حرفشان گوش کنید و صمیمانه با آن ها همدلی کنید.

شنونده خوب
چگونه یک شنونده خوب باشیم

چرا شنونده خوب بودن مهم است؟

بعد از اینکه مدت ها مهارت خوب گوش کردن را تمرین می کردم یکبار در یک کلاس خصوصی شرکت کردم. در این کلاس کارهای زیادی به شرکت کنندگان داده می شد. ولی بخش جالب ماجرا،جایی بود که همه دوست داشتند من در گروه آن ها باشم.

من با دیدن این موضوع متعجب شده بودم و با خودم می گفتم چطور چنین چیزی ممکن است. وقتی به رفتار خودم دقت کردم و از آن ها علت را جویا شدم همه یک نکته از من را به عنوان یک فاکتور جذاب یاد می کردند.

آن ها می گفتند تو یک شنونده خوب هستی و وقتی با تو صحبت می کنیم بر خلاف بقیه به جای اینکه نصیحت کنی یا ما را سرزنش کنی با همدلی به حرف ما گوش می دهی و ما در گفت و گو با تو راحت هستیم. برای اینکه بتوانید جداب باشید باید بتوانید آنها را به خوبی درک کنید.

یک از راه های درک کردن مردم گوش دادن موثر به حرف آنهاست. اگر خوب به حرف دیگران گوش ندهیم نمی توانیم ارتباط خوبی با آن ها برقرار کنیم.

اما چرا ما شنونده خوبی نیستیم؟

همه ما انسان ها علاقه داریم تا خودمان را مهم نشان دهیم. اگر دقت کنید در اکثر جمع ها وقتی چند نفر در حال گفت و گو با یکدیگر هستند هر شخص میخواهد خود را مهم تر از بقیه جلوه دهد. یعنی از کار و دستاورد های خودش را تعریف کند.

اینکه چگونه یک شنونده خوب باشیم وابسته به این است که در ارتباط چه اندازه رعایت می کنیم و بیشتر پذیرا و شنونده خوب حرف دیگران هستیم یا دائما خودمان صحبت می کنیم.

این اشکالی ندارد اما کار به جایی می رسد که ما آنقدر از خودمان تعریف می کنیم و فضیلت های خودمان را برای دیگران شرح می دهیم که بقیه کلافه می شودند.

اما ازین به بعد میخواهم به شما بگویم که اگر دنبال جذابیت هستید اتفاقا باید بیشتر بشنوید تا حرف بزنید. بشنوید و از دستاورد های افرادی که با شما سخن می گویند تعریف کنید.

در این مقاله قصد دارم به شما بگویم که می شود بدون زحمت و فقط با شنیدن همدلانه حرف دیگران جذاب بود. هر چه بیشتر این رفتار را تکرار کنید جذاب تر خواهید بود. مطمعن باشید اگر شخصی در جمع بخواهد بزرگ جلوه کند آن شما هستید.

یک مقاله زیبا در مورد آموزش

این مقاله از وبسابت دوستم جناب نظامی هست.

آیا فرمولی برای اینکه چگونه شنونده خوبی باشیم هست؟

زبان بدن:

اینکه چگونه شنونده خوبی باشیم مستقیما با این قسمت در ارتباط است. چرا که زبان بدن صداقت ما را نشان می دهد.

سر تکان دادن:

با تمام اجزا و با تمام وجود گوش کنید. هنگام گوش دادن تمام توجه و حتی حالت بدنتان به سمت شخص باشد، ایگونه به او نشان خواهید داد که حرفش دلنشین است و شما با تمام وجود به او گوش می دهید.

هنگام گوش دادن با حرکات سر حرف طرف مقابل را تایید کنید و به او نشان دهید چقدر حرفش برای شما جذاب است.

ایستاده یا نشسته:

اگر گوینده نشسته است شما هم بنشینید و اگر ایستاده است شما هم باایستید. وقتی او نشسته است اگر شما باایستید او در ناخودآگاه خود احساس ضعف پیدا می کند و حس خوبی نسبت به شما ندارد.

جملاتی برای افزایش اعتماد به نفس

این مقاله اعتماد به نفس شما را تکمیل می کند.

ارتباط چشمی خوب:

در هنگام صحبت ۷۵ درصد از نگاهتان به سمت چشم و حوالی چشم گوینده باشد. اگر میخواهید در مورد ارتباط چشمی بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

لحن کلام:

اینکه چگونه شنونده خوبی باشیم فاکتور های مختلفی دارد که هر کدام به اندازه ای اهمیت دارد و رعایت هر کدام ما را حرفه ای تر جلوه می دهد.

به لحن صحبت کردن او دقت کنید. فکر کنید او میخواهد یک مساله عملی مهم را به شما بگوید و شما باید جز به جز آن را به یاد داشته باشید.

اینگونه است که موفق می شوید با او ارتباط عالی برقرار کنید. اگر او زیاد انرژی ندارد شما هم سطح انرژی خود را کم کنید تا او با شما احساس صمیمت کند و برعکس اگر پر انرژی است شما هم پر انرژی باشید.

یک مقاله عالی برای آموزش موفقیت

برداشتی از کتاب پر فروش برتری خفیف

رد کلامش را بزنید:

این جمله یعنی دائما کلام او را با کلمات خود تایید کنید. مثلا از کلماتی مثل: “خب بعدش چی شد” یا “که اینطور”استفاده کنید.

شخص را به ادامه صحبت تشویق کنید و موضوع را عوض نکنید تا حرفش را دقیق و به خوبی بزند. اگر شما هم دنبال جذابیت و محبوبیت در بین مردم و ایجاد ارتباط خوب هستید،سعی کنید شنونده خوبی باشید.

یک تمرین عالی:

تمرین مناسب برای انکه چگونه شنونده خوبی باشم؟ این است که روزانه ۳ بار و هر بار سه دقیقه به صداهای اطراف گوش کنید و به آن ها تمرکز کنید. این کار شما را استاد گوش کردن می کند.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *