اعتماد به نفس چیست و روش های افزایش آن

اعتماد به نفس چیست و روش های افزایش آن

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی باور داشتن به خودمان در انجام یک کار.مثلاً اگر باور داشته باشیم که می توانیم راننده خوبی باشیم یعنی در رانندگی اعتماد به نفس داریم.

تعریف دقیق تر اعتماد به نفس عبارت است از:توانایی ذهنی و جسمی انجام یک کار در حد استانداردی که خودمان یا دیگران تعیین کرده اند.

مثلاً مسئول آموزشگاه رانندگی به شما می گوید:”اگر بتوانی در این محل یک پارک دوبل انجام دهی تو راننده خوبی هستی.” حال اگر ما توان انجام این کار را داشته باشیم یعنی توانسته ایم به لحاظ جسمی و ذهنی رانندگی کنیم و استاندارد را هم مسئول آموزش دهنده برای ما معین کرده است.

توانایی ذهنی در مثال بالا همان باور است که بتوانیم بدون اینکه ترس مانع ما شود پارک دوبل را انجام دهیم و توانایی جسمی همان مهارت حرکت به موقع و مهارت رانندگیست.

در کتاب اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد اعتماد به نفس را به دو بخش تقسیم می کند.

بخش اول مهارت و بخش دوم باور ذهنی

چگونه مهارت را برای افزایش اعتماد به نفس یاد بگیریم؟

مغر ما از میلیارد ها سلول عصبی به نام نورون تشکیل شده است.وقتی می خواهیم کار جدیدی انجام دهیم یا مهارتی جدید را یاد بگیریم این نورون ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و یک مسیر عصبی بین آن ها شکل می گیرد. با هر بار تمرین این مسیر عصبی قوی تر شده و ما قادریم کار مورد نظر را بهتر انجام دهیم.

یادم نمی رود بار اولی که رانندگی کردم ماشین چندین بار خاموش شد.پدرم هر بار با ناراحتی به من نگام می کرد  و نگران بود چه بلایی سر گیربوکس ماشین بیاید. خب طبیعی بود. مسیر عصبی داشت به آرامی شکل می گرفت.

هر بار که رانندگی را تمرین می کردم حرکت برایم راحت تر و بی دردسر تر می شد.

بعد از مدتی ماشین مان را عوض کردیم و من باید رانندگی را با یک ماشین جدید تست می کردم. باز هم کار سختی بود چون مسیر عصبی هنوز کامل نبود و من می بایست با این ماشین هم رانندگی را تمرین می کردم تا اعتماد به نفس من در رانندگی با آن ماشین هم بهتر و بهتر شود.

بعد از اینکه ماشین های مختلفی را تست کردم در حال حاضر به راحتی و بدون هیچ ترسی می توانم با تمام ماشین ها رانندگی کنم.

این فرایند که برایتان توضیح دادم فراید شکل گیری مسیر عصبی برای رانندگی در مغز بود.

در حال حاضر من اعتماد به نفس خوبی برای رانندگی دارم.

اما ارتباط بخش دوم یعنی باور ذهنی با این قسمت چیست؟

چگونه باوری قدرتمند برای افزایش اعتماد به نفس بسازیم؟

بخش باور ذهنی چه نقشی در بوجود آمدن اعتماد به نفس دارد؟

من مهارت رانندگی را یادگرفته بودم ولی ترس داشتم تا در شهر رانندگی کنم و اوایل همیشه پدرم کنار دستم می نشست. دلیلش این بود که من هنوز باور ذهنی نداشتم که می توانم راننده خوبی باشم.

این بدان معناست که اگر مایکل شوماخر هم باشید ولی در ذهنتان به خود بگویید که نمی توانم قطعاً راننده خوبی نخواهید شد و هر بار که رانندگی کنید امکان تصادف برای شما وجود دارد.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس:

اعتماد به نفس یک مفهوم است که زیر مجموعه عزت نفس است. عزت نفس یعنی باور به اینکه ما ارزشمند هستیم و توان انجام کارهایی که در ذهنمان نقش بسته را داریم.عزت نفس یک مفهوم کلی است اما اعتماد به نفس همانگونه که گفتیم در هر کاری به نسبت کار دیگر متفاوت است.

یکی از افرادی که با من مشاوره می کرد از این نکته ابراز نگرانی می کرد که وقتی در آیینه نگاه می کند خودش را دوست ندارد و نسبت به خودش حس خوبی ندارد. این دوست گرامی نمی دانست که در واقع او دچار کمبود اعتماد به نفس نیست بلکه عزت نفس او کم تر از حد استاندارد است.

چرا اعتماد به نفس مهم است؟

اگر زندگی افراد موفق را برسی کنید متوجه می شود یکی از ویژگی های بارز رفتاری که در بین همه آن ها وجود دارد اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس به شخصیت ما قدرت می دهد و باعث می شود بتوانید کارها را به بهترین روش ممکن انجام دهیم.

افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند به خاطر شک و تردیدی که دائم در وجود آن ها ریشه دوانده و برزگ می شود نمی توانند کارشان را در حد قابل قبول و استاندارد انجام دهند.

رهبران کسب و کار های ایرانی و داخلی می توانند الگوی خوبی برای اعتماد به نفس باشند زیرا مسیر سختی را ادامه دارده اند و برای رسیدن به موفقیت اعتماد به نفس بالایی داشته و دارند.

چرا ماندن در منطقه امن باعث می شود رشد نکنیم؟

همانطور که در تصویر زیر می بینید خارج شدن از ناحیه امن برکت ها و فواید زیادی دارد که به بعضی از آن ها در نمودار زیر اشاره کرده ایم.در ناحیه امن خبری از چالش نیست و دقیقاً مشابه زندگی تعداد قابل توجهی از مردم است.

یعنی حقوق ثابتی را به صورت ماهیانه دریافت کنیم و سعی کنیم زندگی خودمان را مطابق با آن تنظیم کنیم و هیچ ریسک و هیجان در این زندگی تجربه نکنیم.

منطقه بعدی منطقه ترس است که افرادی که اینجا هستند معمولاً اعتماد به نفس ندارند.این افراد مدام به نظرات دیگران توجه می کنند و اگر کسی از ظاهر آن ها ایراد گرفت مدام خود را در آیینه نگاه می کنند و نگرانند مبادا حرف طرق مقابل راست باشد و اگه حر کنند حرف او درست است فوراً لباس خود را حتی اگر خوب باشد تعویض کنند.

منطقه یادگیری منطقه ای است که اکنون شما در آن حضور دارید.شما با خواندن این مقاله شروع به یادگیری می کنید و کم کم خواستار خارج شدن از ناحیه امن هستید و پذیرفته اید که بخشی از زندگی شما نیازمند تغییرات مثبت است.

بعد از اینکه با رد کردن آموزش ها و چالش های مختلف اعتماد به نفس خود را تقویت می کنید وارد منطقه رشد یا منطقه سبز می شوید و در این منطقه شما روز به روز به سمت یک زندگی جذاب و رویایی حرکت می کنید.

اعتماد به نفس در ناحیه امن

طبق تحقیقات جدید علوم اعصاب مغز ما با تمام کار هایی که دو طول روز و شب انجام می دهد و حجم بسیار زیاد فعالیت هایش فقط و فقط ۲۰ وات انرژی مصرف می کند. این یعنی مغز ما بسیار کم مصرف است و تمایل دارد کم مصرف بماند. برای همین وقتی میخواهیم کار جدیدی انجام دهیم مغز مقاومت می کند.

دلیل بعدی اینکه در زمان انجام یک کار جدید مغز خزنده ما که درونی ترین قسمت از مغز های سه گانه است فعال می شود و در موقعیت جدید فقط دو کار می تواند انجام دهد. فرار یا پرخاش

در موقعیت جدید شما باید یاد بگیرید که مغز شما نمی خواهد شما رشد کنید و به همین خاطر است که ما احساس ترس و نگرانی داریم. مثلاً شاید یک کارمند سال های سال است که قصد دارد یک مغازه برای افزایش درآمد خود باز کند اما ترس ها و نگرانی های بی مورد او باعث می شود شاید هرگز اقدام نکند.

جمله زیبایی وجود دارد که می گوید

زیبا ترین و بهترین اتفاقات زندگی دقیقاً پشت ترس های ما پنهان شده است.

حال ربط این ماجرا با اعتماد به نفس را برایتان توضیح می دهم.

وقتی می خواهیم اعتماد به نفس خودمان را در یک کار جدید مثل فروشندگی بالا ببریم ترس ما را فرا می گیرد.ترس اینکه اگر از ناحیه امن خود خارج شویم چه اتفاقات بدی در انتظار ماست.

اما با توضیحاتی که دادم احتمالاً متوجه شدید که می توانید با ترس های خود روبه رو شوید و با قدرتی که دارید به استقبال ترس های خود بروید و یکبار برای همیشه از ناحیه امن خود خارج شوید.

من ذاتاً اعتماد به نفس دارم!؟

بعضی ها بر این باورند که اعتماد به نفس ذاتی است و اگر کسی اعتماد به نفس نداشته باشد دیگر هم نمی تواند آن را کسب کند.

این عزیزان باید بدانند تحقیقات علمی دقیقاً خلاف این داستان را نشان می دهند.

با توجه به اینکه توضیح دادیم اعتماد به نفس از باور و مهارت تشکیل شده است بنابر این اگر کسی خواهان افزایش سریع اعتماد به نفس خود است باید باور های ذهنی صحیح و مهارت های موثر را در خودش پرورش دهد.

با این روش با سرعت زیادی اعتماد به نفس افزایش پیدا می کند.

داستان اعتماد به نفس

خود من سال ها فکر می کردم که نمی توانم اعتمادبه نفسم را زیاد کنم. من یک انسان خجالتی و کم حرف بودم و همیشه فکر می کردم که نمی توانم اعتماد به نفس خودم را افزایش دهم اما وقتی در اینترنت و سایت های مختلف تحقیق کردم متوجه شدم که اعتماد به نفس کاملاً اکتسابی است و تلاش و مداومت می شود آن را افزایش داد و روز به روز بهتر کرد.

مثلاً یکی از مواردی که من در آن اعتماد به نفس نداشتم صحبت در جمع بود.هر بار می خواستم در مقبال جمع صحبت کنم صورتم قرمز می شد،عرق می کردم و یادم نمی آمد چه مطالبی را می خواهم ارائه کنم.

با خودم فکر می کردم چرا من چنین کاری را نمی توانم انجام دهم و همیشه درگیری ذهنی داشتم.

وقتی با افرادی که در کلاس یا دانشگاه این مهارت را داشتند سوال کردم متوجه شدم همه آن ها روزی نمی توانستند در جمع صحبت کنند و با تمرین و تکرار و تجربه جمع های مختلف به این توانمندی دست پیدا کرده بودند.

اینجا بود که چراغ سبز در ذهن من روش شد.

رضا اگر بقیه توانستند تو هم می توانی

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

با توجه به تعریف ما از اعتماد به نفس حال قصد دارم مفهوم اعتماد به نفس کاذب را با یک روش بسیار ساده برای شما توضیح دهم.

گفتیم اعتماد به نفس از باور ذهنی و مهارت تشکیل شده است.

بسیار خب…

اگر شخصی در یکی از این دو قسمت به اندازه دیگری قوی نباشد دچار اعتماد به نفس کاذب شده است.

اجازه دهید بیشتر توضیح دهم.

یک پرنده مثلاً  عقاب را تصور کنید که دو بال دارد.اما به جای اینکه هر دو بال او بزرگ و قوی باشد یک بال او بال کبوتر است.یک بال عقالب و  یک بال کبوتر

خب این عقاب توان پرواز را ندارد

در مورد اعتماد به نفس اگر شما در کار باور ذهنی قوی و خوبی داشته باشید(بال عقاب) ولی مهارت شما به اندازه باور شما قوی و خوب نباشد(بال کبوتر)شما دچار اعتماد به نفس کاذب هستید.

چرا چنین می شود؟

زمانی که شما باوری دارید یعنی مطمعن هستید که از عهده انجام کاری بر می آیید در صورتی که هنوز مهارت کافی برای انجام آن کار را ندارید،پس وقتی اقدام به انجام کار می کنید نمی توانید به درستی کار مورد نظر را به اتمام برسانید.

پس شما دچار اعتماد به نفس کاذب شده اید چرا که خودتان باور دارید می توانید در انجام کار موفق شوید ولی در عمل از انجام کار عاجز هستید.

راهکار های افزایش اعماد به نفس

بعد از اینکه تعاریف و باور ها و پیش نیاز ها را مطالعه کردیم وقت آن است که با روش ها و راهکار های خلاقانه اعتماد به نفسمان را برای همیشه بالا ببریم و یک شخصیت جذاب و دوست داشتی بسازیم.

یادگیری یک مهارت جدید

مهارت اعتماد به نفس
اعتماد به نفس قوی

مهارت های جدید باعث میشوند در بقیه کار ها اعتماد به نفسمان بیشتر شود.مثلاً اگر من یک شناگر خوب هستم می توانم مهارت اسب سواری را هم یاد بگیرم و این کار کمک می کند در شنا هم قوی تر عمل کنم. چرا که خود باوری من روز به روز با یادگیری مهارت های جدید افزایش می یابد.

خب ابتدا از شما می خواهم لیستی از مهارت هایی که دوست دارید یاد بگیرید را بنویسید.

لیست من:

مهارت خوش نویسی

مهارت مدیریت حرفه ای شبکه اجتماعی

مهارت طراحی بازی آموزشی

مهارت برنامه ریزی

و…

لیست شما هم احتمالاً شامل نکات و مواردی می شود که برای خودتان ارزشمند و دوست داشتنی است.

بعد از اتمام لیست کاری که بیشتر از همه دوست دارید یا به یادگیری آن نیازمند هستید را انتخاب کنید و در مقابل آن بنویسید که چگونه و از چه طریقی می خواهید کارمورد نظر را یاد بگیرید.

مثبت اندیش باشید

چند هفته قبل قرار بود با یک مسئول در مورد مسائل آموزشی صحبت کنیم.قرار بود او به ما در مورد فعالیت های آموزشی کمک کند. وقتی به سمت اتاق او می رفتیم من دائماً خودم را تصور می کردم که به خوبی با او صحبت می کنم و او دارد تمام تلاشش را برای کمک به ما به کار می گیرد.

این فکر مثبت اول از همه روی خود من تاثیر مثبتی گذاشت و باعث شد بتوانم ارتباط قوی و خوبی با شخص شکل دهم.

همچنین این کار باعث شد تا انرژی مثبت را به سمت او بفرستم و او هم پاسخ من را بهتر از دفعات قبل داد.

مثبت اندیشی بسیار مفید و ارزمند است، چراکه افکار ما روی ما تاثیر می گذارد و این اثر گذاری موجب افزایش اعتماد به نفسمان می شود.

اگر من قبل از جلسه منفی فکر کرده بودم(اون منو تحویل نمی گیرده،من نمی تونم تو این جلسه خوب صحبت کنم،اگه جواب منو نده چی)باعث می شد که این طرز فکر روی رفتار من اثر داشته باشد و نتوانم کارم را به درستی انجام دهم و به احتمال زیاد در مذاکره با این شخص شکست می خوردم.

تصویر سازی کنید

یادتان هست در قسمت های اولیه مقاله گفتیم اعتماد به نفس از باور ذهنی و مهارت تشکیل شده است.

تصویر سازی می تواند مستقیماً روی باور های ذهنی شما اثر گذار باشد.وقتی که در تصورات خودتان را انسانی قدرتمند ببینید در واقعیت هم می توانید همین رفتار را از خودتان بروز دهید.

روش تصویر سازی اینگونه است که یک موزیک ملایم و آرام بخش را پخش می کنید و بعد در ذهنتان خود را در حالتی که دوست دارید قرار بگیرید تصور کنید.مثلاً اگر دوست دارید اعتماد به نفس خودتان را در سخنرانی افزایش دهید خودتان را تصور کنید که با قدرت در حال سخنرانی برای جمع هستید.

هدفمند باشید

هدف داشتن باعث می شود اعتماد به نفسمان افزایش پیدا کند.چون که ما خودمان را انسان ارزمندی می بینیم که در زندگی هدف دارد و همینطور به اهدافی هم رسیده است.

همچنین اگر میخواهیم در کاری اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ببینیم هدفمان از این کار چیست؟مثلاً چرا من می خواهم در ارتباط با افراد ثروتمند اعماد به نفس داشته باشم؟ چه هدفی از این کار دارم؟

وقتی دلیل محکمی برای هدف خود داشته باشید میزان تلاش شما بیشتر و موثر تر خواهد بود.

دست به کار شوید و هدف گذاری را یاد بگیرید.

ادای اعتماد به نفس

بدون شک در هر کاری که می خواهیم اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم افرادی هستند که خوب عمل می کنند.ما می توانید از افراد موفق در هر زمینه الگو برداری کنیم تا بتوانیم خودمان در آن زمینه رشد کنیم.

من در ابتدا از اسب ترس داشتم.به طوری که نمی توانستم به اسب ها نزدیک شوم.اما وقتی به دیدار دوستانمان می رفتیم که اسطبل و باشگاه های سروارکاری داشتند من به رفتار آن ها در برخورد با اسب ها دقت می کردم.

وقتی خودم به اسب ها نزدیک می شدم رفتار همان افراد را الگو برداری می کردم و این کار باعث شد بعد از مدتی دیگر از اسب ترس نداشته باشم.

 

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *