زندگی نامه بیل گیتس صفر تا صد

زندگی نامه بیل گیتس صفر تا صد

بیل گیتس و من

بیل گیتس در یونیسف
بیل گیتس در یونسکو

در کودکی پدرم یکبار یک مجله برایم آورد.در آن مجله بخشی از زندگینامه مردی را خواندم که من را شیفته خودش کرد.

بیل گیتس کسی بود که در تمام مدت زندگی ام او را دوست داشته ام.دلیل اول خدماتی است که در زمینه آی تی و فناوری اطلاعات و کامپیوتر های شخصی به بشر کرد.و دلیل دوم اینکه او در کار های خیر بسیاری دست داشته،از جمله ریشه کن کردن فلج اطفال در جهان.

در سال ۱۹۸۰ تعدادی از بازرگانان به شرکت کوچکی به نام ماکروسافت وارد شدند.آن ها آماده شده بودند تا با بیل گیتس رئیس شرکت دیدار داشته باشند. با کت و شلوارهایی که همراه با پیراهن های سفید و کراوات پوشیده بودند و کیف های سامسونتی که در دست داشتند، به نظر می رسید که ظاهر برای آن ها بسیار مهم بود.

آن ها مدیران موفقی در شرکت IBM به حساب می آمدند و در آن زمان شرکت آن ها بزرگترین تولید کننده کامپیوتر های خانگی در جهان بود.

وقتی از کارمند پرسیدند چطور می توانند بیل را ببینند کارمند آن ها را به سمت اتاق بیل هدایت کرد و آن ها با تعجب دیدند که جوانی با سر وضعی ساده پشت میز خود نشسته و است و او همان بیل گیتس بود،رئیس شرکت بزرگ ماکروسافت.

بیل آن موقع ۲۴ سال سن داشت یعنی هم سن الان خود من و با ظاهر اسپورتی که داشت زیاد شبیه به یک رئیس شرکت نبود.اما وقتی شروع به حرف زدن کرد مسئولان شرکت IBM تحت تاثیر سوادش قرار گرفته بودند.

همسر موفق
ثروتمند ترین مرد جهان

کودکی بیل گیتس

تولد و خانواده

ویلیام هنری گیتس سوم در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل واشنگتن چشم به جهان گشود.از آنجا که او سومین پسر خانواده گیتس بود بقیه اعضا او را با اسم مستعاری برگرفته از هنری صدا می زدند.

دوستانش او را بیل صدا می زدند.او کودک فعال و بازیگوشی بود و همیشه در گهواره ی اسبی اش بازی می کرد و سال ها بعد در شرکت خود یک صندلی با همین مکانیزم داشت.

پدر و مادر او تحصیل کرده بودند و در کار خود تبحر داشتند.پدرش یک وکیل موفق و مادر یک آموزگار بسیار خوب بود.و همچنین خانواده آنها بسیار گرم و صمیمی بود.

بیل گیتس همیشه زمانی را به فکر کردن می پرداخت.یکبار که برای گردش رفتن آماده می شدند و همه در ماشین منتظر بودند بیل گیتس نبود.مادرش همه جا را دنبال او گشت و در نهایت او را در اتاقش پیدا کرد و از بیل گیتس پرسید :”چه می کنی؟” بیل جواب داد:”دارم فکر می کنم.”

جملات بزرگان
نقل قول بزرگان

بیل گیتس همیشه راه هایی پیدا می کرد که خودش را به چالش بکشد.یکبار موفق شد خطبه کتاب مقدرس که شامل ۱۷ صفحه بود را کامل حفظ کند و کشیش را تحت تاثیر خود قرار دهد.

نقطه عطف تحصیلی

بیل گیتس در کلاس ششم علاقه ای به درس نشان نمی داد و پدر و مادرش تصمیم گرفتند او را به مدرسه خصوصی و بسیار مجهز لیکساید ببرند.و این یک تصمیم بزرگ در زندگی بیل بود.

سایتل بزرگترین شهر شمال غربی اقیانوس آرام است و دریا و کوه ها آن را احاطه کرده و نمای بسیار زیبایی دارد.این شهر پر از ثروت و فراوانی است و تمام این دارایی ها و فراوانی ها باعث شد تا ماکروسافت هم در همین شهر بنا شود.

بیل گیتس کوچک ترین فرد در کلاس هفتم لیکساید بود.معلم ها درآن مدرسه تلاش زیادی برای یادگیری و موفقیت دانش آموزان می کردند.

یک روز یکی از معلمان یک رایانه به کلاس آورد.در آن زمان قیمت رایانه ها بسیار بالا بود و فقط مراکز دولتی و افراد بسیار خاص رایانه داشتند و رایانه چیزی شبیه یک ماشین تایپ بود و نمایشگری نداشت.

معلم به دانش آموزان نشان داد که چطور می توانند دستورات خود را به رایانه بدهند و از آن استفاده کنند.

بیل با دیدن کارایی رایانه شیفته آن شد و بیشتر زمانش را با رایانه می گذراند و با تحقیق و مطالعه متوجه شد زبان آن BASIC است.

تشکیل گروه

بیل گیتس به همراه تعدادی از دانش آموزان باهوش و علاقمند به کامپیوتر گروه برنامه نویسان لیکساید را تشکیل دادند.بیل وقتی تنها ۱۳ سال داشت اولین برنامه خود را نوشت و آن هم بازی دور بود.

برای پسری مثل او رایانه ها یک چالش واقعی بودند.و هر برنامه برایش مانند یک آزمایش بود.

چون بیل گیتس از اعضای دیگر گروه کوچک تر بود باعث شد آن ها کارهای ساده و پیش پا افتاده ای به او بدهند و او زیر بار نمی رفت و به همین دلیل از گروه اخراج شد.

اما در مدت زمان کوتاهی گروه متوجه شد نمی تواند خلاء بیل را پر کند و مجبور شدند دوباره از او درخواست کنند تا برگردد.

چالش نبود رایانه

بعد از مدتی سهام داران لیکساید دیگر هزینه کامپیوتر را نمی دادند و مدرسه دیگر رایانه ای نداشت.مدرسه با شرکت رایانه ای که در آن اطراف بود قراردادی امضا کرد که در آن گفته شد بچه ها رایگان از رایانه های شرکت استفاده کنند و درعوض به جای پول اجاره رایانه های مشکلات سیستم ها را برطرف کنند.

شراکت بیل گیتس با پل آلن

چند سال بعد بیل گیتس با پل آلن همکاری کردند و برنامه ای برای مدیریت ترافیک سایتل نوشتند و در نهایت موفق شدند آن برنامه را به قیمت ۲۰ هزار دلار به فروش برسانند.

شخصیت بیل گیتس و پل آلن کاملاً با هم متفاوت بود اما علاقه شدید به رایانه و احترامی که برای دانش یکدیگر قائل بودند باعث می شد بتوانند با هم کار کنند.

دانشگاه هاروارد

بیل بعد از اتمام موفقیت آمیز مدرسه وارد هاروارد شد و سال اول سخت مشغول درس خواندن بود اما در سال دوم یک تیتر روزنامه توجه او را جلب کرد.

کامپیوتر های آلتیر که قیمت مناسبی داشتند و یک کامپیوتر خانگی به حساب می آمدند.

توجه بیل جلب شد و پل آلن سریعاً خودش را به هاروارد رساند تا خبر را به بیل برساند اما بیل از این ماجرا آگاه بود.

آلتیر یک کامپیوتر بود که صفحه نمایش و صفحه کلیدی نداشت و یک جعبه سیاه با چند دکمه بود.بیل و پل تصمیم گرفتند تا برای آلتیر یک سیستم نرم افزاری آماده کنند.

بیل باشرکت رایانه سازی در آلبو کوارکث تماس گرفت و عنوان کرد که با شریکش برای آلتیر یک نرم افزار جدید طراحی کرده اند و مسئول شرکت هم با خوش حالی پذیرفت تا یکماه بعد آن ها را ببیند.

اما در واقع بیل و پل هنوز هیچ برنامه ای آماده نکرده بودند.

اولین پروژه بزرگ بیل گیتس

به مدت ۸ هفته بیل گیتس و پل آلن دیوانه وار روی پروژه کار می کردند.آن ها چون برای خرید یک آلتیر پول کافی نداشتند برنامه خود را روی یک ابر کامپیوتر که در شهر بود تست می کردند.

بیل آنچنان کار می کرد که روی صفحه کلید خوابش می برد و بعد از ۲ ساعت خواب دوباره شروع به کد نویسی می کرد.بیل قبل از انجام هر کاری مدت زیادی فکر می کرد.

بیل گیتس آنچنان محو این کار شده بود که به دانشگاه توجهی نمی کردو تمام وقتش روی این پروژه می گذشت.

آن ها در آخرین لحظات موفق شدند برنامه را کامل کنند و پل آلن به آلبوکرک سفر کرد تا برنامه را به ادوارد رابرتز نشان دهد.آن ها تلاش زیادی کرده بودند و زمان آن بود که از کارشان نتیجه بگیرند.

ادوارد پل را به اتاقی برد که در میان شلوغی هایش یک آلتیر بود. مشکل این بود که پل و بیل گیتس تا به حال برنامه را روی یک آلتیر تست نکرده بودند و بنابر این پل بسیار نگران بود.

پل و ادوارد تصور می کردند زمان زیادی طول بکشد.

پل نفس عمیقی کشید و اولین کد را وارد کرد.رایانه با سرعت دستور را پاسخ داد و یک جمع ریاضی را با موفقیت انجام داد.

ادوارد برنامه بیل و پل را خریداری کرد و این اولین برنامه آن ها برای رایانه های کوچک بود.بیل درآن زمان تنها ۱۹ سال داشت.

تولد ماکروسافت توسط بیل گیتس

بیل گیتس و کارمندانش
اوبین کارمندان ماکروسافت

بعد از بستن این قرارداد بزرگ نیاز داشت تا نامی برای شرکت خودش انتخاب کند و این شد که ماکروسافت که کارش طراحی نرم افزار برای کامپیوتر های کوچک بود.

بیل میخواست که پل را از سیاتل به آلبوکرک بیاورد و متمرکز روی ماکروسافت کار کند اما پدر و مادر بیل نگران درس و دانشگاه او بودند.

بیل و تیمش همه روزه با تلاش زیاد روی تولید نرم افزار و سیستم عامل کار می کردند و تنها تفریح کارمندان شرکت این بود که بیل آنها را با پورشه ۹۱۱ خود در جاده تاب میداد.

بعد از زیاد شدن مشتری ها ماکروسافت را از آلبوکرک به بلوو در واشینگتن نزدیک ساتل منتقل کردند.

در سال ۱۹۸۰ بیل گیتس یک قرارداد بزرگ با IBM امضا کرد و این یک اقدام بزرگ بود.چرا که IBM بزرگترین تولید کننده پردازنده در جهان محسوب میشد.

بیل ۲۴ ساله با ۳۲ کارمند به این افتخار بزرگ رسیده بود.شاید اکنون او برای همکاری با IBM بسیار جوان به نظر می رسید اما تلاش و باور مثبت او نشان دهنده آینده ای بزرگ برای بیل گیتس بود.

در سال ۱۹۸۱ شرکت IBM یک رایانه خوب با نام PC وارد بازار کرد که سیستم عامل DOS توسط ماکروسافت برای آن تولید شد.

فروش پی سی سر به فلک کشید و سود بسیار خوبی نصیب ماکروسافت و IBM شد و این فروش باعث شد شرکت های زیادی از پی سی کپی کنند و مدل های دیگری بسازند و این برای ماکروسافت یک بازار عالی بود.

چرا که می توانست به تمام این شرکت ها سیستم عامل داس را بفروشد.

در اواخر ۱۹۸۱ ماکروسافت با مدیریت بیل گیتس ۱۳۰ کارمند داشت و در سال ۱۹۹۳ این شرکت با رشد خیره کننده دارای ۵۰۰ کارمند بود.

بیل حافظه بسیار خوبی داشت و یکی از چالش های کارمندان این بود که باید همه کارهای خود را به خوبی انجام می دادند ، زیرا بیل گیتس همه قول ها و برنامه هایی که داشتند را در حافظه خود داشت و اگر کارشان را به خوبی انجام نمی دادند آن ها را سرزنش می کرد.

تولد ویندوز

ویندوز برای اولین بار توسط ماکروسافت تولید شد.یکی از محبوب ترین سیستم عامل هایی که توسط ماکروسافت تولید شد و مردم به خاطر سادگی آنرا دوست داشتند.

همینطور برنامه نویسان برای تولید برنامه ها برای سیستم عامل ویندوز بسیار مشتاق بودند.

این شد که ویندوز به سرعت در بین مردم محبوب شد تا جایی که اکنون روی ۹۹ درصد سیستم های خانگی نصب است.

اولین میلیادر جوان جهان

با توجه به علاقه زیاد مردم به ویندوز به زودی تمام شرکت ها خواهان خرید ویندوز برای رایانه های خود بودند و این سود سرشاری را وارد شرکت ماکروسافت می کرد.

بیل در همان سال ها توانست میلیادر شود.

یک میلیارد دلار یعنی ۹۵ سال بدون خواب و بدون خوراک کار کردن.تکنولوژی به بشر کمک کرد تا راحت تر و سریع تر بتواند به ثروت برسد.

بیل گیتس چندین سال پیاپی به عنوان ثروتمندترین مرد جهان انتخاب شد و اکنون در لیست فوبز بعد از جف بزوس دومین فرد ثروتمند جهان شناخته می شود.

ثروت او اکنون نزدیک به ۱۰۶ میلیادر دلار تخمین زده می شود.

ثروتمند ترین های جهان
ثروتمند

بیل گیتس بزرگترین خیر جهان

بعد از اینکه بیل به این حجم ثروت رسید به تشویق دوست موفق و ثروتمند خود وارن بافت وارد امور خیره شد.

او فعالیت های زیادی در زمینه خیره در سطح جهان انجام داده و هم اکنون بزرگترین خیر جهان شناخته می شود.

یکی از کارهای موثر او برچیدن ریشه فلج اطفال بود.

امیدوارم شما هم بتوانید با الگو برداری درست به انسان موفق و موثری برای کشور عزیزمان تبدیل شوید.

منبع:کتاب زندگینامه بیل گیتس

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *