خودباوری واقعی چیست؟

خودباوری واقعی چیست؟

خودباوری و اعتماد به نفس واقعی

بیشتر از افراد خیلی موفق و شاد اعتقاد دارن که موفقیت های اونا به خاطر داشتن خودباوریه.اما نه خودباوری که تعداد زیادی از مردم عادی انتظار دارن.

تو این مقاله می خوام روش سریع رسیدن به خودباوری رو بهتون بگم تا زودتر به خواسته های خودتون برسید.

این مقاله واسه همه کسانیه که میخوان به خودباوری درونی دست پیدا کنن.

همین که با دید جدیدی به مفهوم خودباوری نگاه کنین زندگی شما دستخوش تغییر و تحولات جدید میشه. و هیچوقت مجبور نیستین مدت زمان زیادی صبر کنید.

این تغییر می تونه از همین امروز شروع بشه…

امیدوارم این مقاله به شما کمک کنه تا معنا و مفهوم دقیق خودباوری رو درک کنید و موجه بشین چه چیزی به شما و فقط به شما خودباوری می ده و متوجه بشین چطوری(حتی بدون آگاهی خودتون)خودباوری خودتون رو نابود می کردین و بتونید این عادت ناسالم رو ترک کنین.

شما تو این مقاله راه های اعتماد به نفس و خودباوری رو تو زندگی یاد میگیرین.

خودباوری واقعی چیه؟

تا حالا آرزو کردین که ای کاش خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری داشتم؟

نکنه شما هم منتظر یه کار یا یه اتفاق خاص هستین تا یهو اعتماد به نفس و خودباوری شما زیاد بشه؟

آِیا شما هم از انجام دادن کاری که دوست دارید، شروع کسب و کار مورد علاقه خودتون، ابراز علاقه به کسی رو که دوستش دارید رو به تاخیر می ندازین تا اول اعتماد به نفس و خودباوری تون زیاد بشه و بعد انجامش بدین؟

آیا همه کارهاتون رو با بی میلی و بی علاقگی انجام میدین ، به امید اینکه روزی خودباوری شما به با یه معجزه زیاد بشه؟!

آِیا با این که تو زندگی موفقیت هایی دارید بازم احساس می کنید به حد کافی خوب نیستین و احساس بدی دارین؟

موضوع این مقاله خودباوریه و این مقاله با بقیه مقاله هایی که نوشته ام کمی متفاوته.

تعریف خودباوری

اغلب ما فکر می کنیم خودباوری یعنی اینکه به توانایی های خودمون باور و ایمان داشته باشیم.

به عنوان مثال بتونیم بگیم:”من یک نقاش ماهر هستم و به مهارت های نقاشی خود باور دارم و می تونم با حرکات و ضربه های قلم مو هر چیزی میخوام روی بوم نقاشی به بکشم و از رنگ ها به خوبی و با مهارت تمام استفاده کنم.”

یا بگم:”من یک فروشنده حرفه ای هستم و به خوبی می دونم که چگونه تلفنی با مشتریام صحبت کنم تا همیشه در پایان چیزی رو بفروشم. یا طوری روی اونا اثر بذارم که نتونن به من نه بگن.”

یا بگم:”من مردی هستم با اعتماد به نفس بالا و به خوبی می دونم چطوری دیگرانو به خودم علاقمند کنم تا تو اولین لحظه ملاقات وآشنایی عاشقم بشن.”

این نوعی نگرش خاص که تو مقاله اعتماد به نفس در موردش صحبت کردم برای ما ایجاد می کنه که تو کارهایی به خصوص مثل نقاشی،فروشندگی،عشق ورزیدن،آشپزی و … مهارت فوق العاده ای داشته باشیم و در خودمون اعتماد به نفس رو احساس کنیم.

اما این مدل اعتماد به نفس با اینکه خوبه اما یه ایراد داره.

یکی از مشکلات نگرش بالا اینه که مهارت های معدودی وجود دارن که ما می تونیم به خوبی یاد بگیریم و در انجامشون به توانایی فوق العاده ای برسیم. بنابر این اگه احساس اعتماد به نفس و خودباوری درونی خودمون رو بر اساس کارهایی که درشون مهارت داریم بنا کنیم فقط زمان هایی که مشغول انجام اون کارها هستیم احساس اعتماد به نفس داریم.

اما وقتی خودباوری و اعتماد به نفس کنار هم قرار بگیرند یک حس قدرت بی نظیر رو تجربه می کنیم.

چند مثال

برای مثال اگر شما یک فروشنده ملک هستین فقط زمانی که معامله ای را جوش داده اید احساس اعتماد به نفس و خودباوری می کنید و باقی اوقات این احساس خوبو ندارین.

یا اگر در کمک کردن و مشاوره دادن به دیگران ماهر هستید فقط زمانی که این کارو میکنین که احساس خودباوری دارین.

اگر یه نویسنده یا مترجم هستین فقط زمانی که قلم به دست دارین و در مورد موضوعی می نویسین احساس اعتماد به نفس دارین و در بقیه اوقات خودباوری ندارین.

ادامه تعریف خودباوری

همانطور که می بینید استمرار این احساس درونی فقط مشروط به اینه که تمام طول شبانه روز رو به انجام کاری که درش مهارت دارین مشغول باشین تا احساس خودباوری کنین وگرنه شما خودباوری ندارین.

شما با این تفکر زمانی خودباوری و احساس خوبی دارین که بتونید تو کاری که ماهر هستین خوب عمل کنید. به همین دلیله که خیلی از مردم وقتی تو انجام کاری شکست می خورن اونو را رها می کنن .چون احساس خودباوری اونا درونی و واقعی نیست و فقط مشروط به انجام بعضی کاراست.

بعضی از مردم چون فقط در یه کار خاص احساس خودباوری دارن به یه حالت معتادگونه و بیمار گونه به انجام کار مورد نظر مشغولن تا احساس خوب داشته باشن و به همین دلیل از بقیه قسمت های زندگی باز می مونن.

مهارت ها برای کسب خودباوری محدوده

اگر خودباوری خود را بر اساس مهارت قرار بدیم باید تمام عمرمون رو به یادگیری مهارت های جدید مشغول باشیم و میدونید که مهارت ها محدود هستن.

خودباوری یعنی اینکه به صورت نامحدود به خودمون و ارزش هامون باور داشته باشیم تا زندگی سراسر لذت و موفقیت نصیبمون بشه.

می تونیم با شهامت و قدرت کامل ادعا کنیم که یک ریاضی دان نخبه یا یک فوتبالیست ماهر یا یک مادر نمونه هستیم اما خودباوری و اعتماد به نفسی که تو همه جنبه های زندگی و تو همه جهت ها با ما همراه باشه رو تو خودمون احساس نمی کنیم.

تمرین فکری اول

یه لحظه فک کنیم؟!

تا به حال اتفاق افتاده که موفقیت فوق العاده ای کسب کنین و در عین حال که از آن موفقیت خوشحال هستین اما هنوز احساس خوبی نسبت به خودتون نداشته باشین.

شاید سالها به دانشگاه رفتین و همیشه حیران بودبن که سرانجام می تونم فارق التحصیل بشم و از عهده امتحانات پایان ترم بر میام؟!

آیا می تونم پروژه خودمو تحویل بدم؟!

در نهایت بعد از انجام کار و فعالیت فراوان در روز جشن فارق التحصیلی با خودت میگی،خب که چی؟

حتی با این کار هم از موفقیتم آگاه نیستم و به روشنی نمیدونم که می تونم به تمامی خواسته هام برسم یا نه؟

اگه قرار بود خودباوری با شاگرد ممتاز شدن یا با کسب چند مهارت بوجود بیاد این اتفاق تو جشن فارق التحصیلی نمی افتاد….

تمرین فکری دوم

فرض کنید شغل خاصی رو دوست دارید و می خواهید به هر ترتیبی شده آن را به دست آورید، سالها شغل های زیادی را که دوست نداشتین تحمل کردین تا سرانجام به این شغل رسیدین.

حالا دیگه شغل مورد علاقه خودتونو پیدا کردین و از نظر دیگران بسیار موفق و توانا هستین اما با وجود این باز هم احساس خوبی نسبت به خودتون ندارین.

ممکنه از خودتون بپرسین:”جریان چیه؟ تو تمام این سالها سخت کار کردم تا به این شغل برسم ، اما حالا جوری که انتظار داشتم احساس قدرت و خودباوری نمی کنم.”

اگه خودباوری و اعتماد به نفس قابلیت کسب مقام، شغل،پول و … بود رسیدن به  شغل و جایگاه باید برا همیشه احساس اعتماد به نفس و خودباوری ایجاد می کرد ولی واقعیت اینه که اعتماد به نفس فقط همین نیست

چرخه خودباوری

افزایش خودباوری
دلایل خودباوری

تو این چرخه اگر ما باور مثبتی داشته باشیم باعث می شه قضاوت خوبی نسبت به خودمون داشته باشیم.در نتیجه اقدامات درست انجام می دیم و نتیجه خوبی برای ما حاصل می شه.

اما اگر برعکس باوری منفی داشته باشیم این چرخه در نهایت به نتیجه بد و نادرست منتهی می شه.

شیادی و خودباوری

نبود خود باوری
عدم خودباوری

شیادی میگه:

در هر کاری که انجام می دیم ناخوداگاه احساس می کنیم که مرتکب فریب کاری شدیم و لایق این موفقیت نیستیم.

برای مثال با خود فکر می کنیم:

“خودم هم نمی دونم چطور به این موفقیت رسیدم،شاید خوش شانس بودم.

الان به این موفقیت رسیدم ولی اگه دوباره اقدام کنم هرگز موفق نمی شم.

خودم هم نمی دونم چطوری تونستم انقدر رشد کنم.

اگه مردم بفهمن چه احساسی نسبت به خودم دارم قطعاٌ دیگه با من حرف نمی زنن”

گاهی اوقات فکر می کنیم رسیدن به برخی موفقیت ها در زندگی باید احساس اعتماد به نفس وخودباوری زیادی واسمون ایجاد کنه و با تلاش به آن موفقیت ها می رسیم،اما از اعتماد به نفسی که انتظارش رو داشتیم خبری نیست.

پس احساس می کنیم شیّادی بیش نیستیم.

خودباوری و اعتماد به نفس بی ارزش

اگر موفقیت هایی که در بیرون کسب می کنیم احساس خوبی در درون ما ایجاد نکنه ارزشی نداره.

شاید حالا تو مقطعی از زندگی هستید که نمی تونید به این مقاله کاملاً اعتماد کنید، شاید هنوز به دنبال کسب ثروت یا موفقیت های زیادی باشید یا قله های زیادی برای فتح کردن در نظر دارین.

شاید به خودتون بگین من اینطور نیستم،اگر من یکی به تمامی چیز هایی که دوست دارم برسم احساس اعتماد به نفس می کنم.

مطمعن نباشید؟!

من دوستی دارم که از نظر مالی و خانوادگی وضعیت بسیار خوبی داره و از خیلی جهات تو زندگی دستاور هایی داره.ولی احساس خوبی نداره.

یا افرادی رو می شناسم که رتبه های خوب دانشگاهی دارن و از نظر همه موفق هستن ولی وقتی بااهاشون صحبت می کنم احساس خوبی نسبت به خودشون ندارن.

حلقه گم شده این انسان ها چیه؟

ماهیت واقعی خودباوری و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس واقعی هیچ ارتباطی با اونچه تو زندگی شما اتفاق می افته نداره. اعتماد به نفس و خودباروی واقعی نتیجه باور قلبی شما به توانایی ها و مهارت هاتونه .این باور که از عهده هر کاری بر میاین.

خودباوری واقعی همواره از درون ما تولید می شه نه از بیرون.

خودباوری و اعتماد به نفس ناشی از تعهد درونی ما به خودمونه. این تعهد که هر چی لازم باشه برای رسیدن به رویاهایمون انجام میدیم.

این مدل اعتماد به نفس به تفکر و درون خودمون بستگی داره و به نتایج مربوط نیست و هر نتیجه ای کسب کنیم بازم این اعتماد به نفس و خودباوری در ما وجود داره.

خودباوری باور شخصی شماست نسبت به روح خودتون به عنوان یک انسان،این اعتماد که هر اتفاقی تو زندگیتون بیافته و با هر مشکلی رو به رو بشید کاری که لازمه انجام بدین

مهم نیست که اون کارها رو انجام میدین یا نه؟

موضوع مهم اینه که با میل و رغبت کامل انجام می دین.

چنانچه به عنوان یک فرد به خودتون اعتماد داشته و خودتونو باور داشته باشین با هر چیزی که پیش بیاد روبه رو میشین و به موفقیت میرسین.

با این دید اعتماد به نفس واقعی و خودباوری اعتماد به یه توانایی و قابلیت شما نظیر وکالت ، نوازندگی ، فروشندگی یا غیره نیست، بلکه تو اعتماد به توانایی شما در عمل کردن و اقدام کردنه

تفاوت این دوتا رو میبینید؟!

مانند بسیاری از مردم منم پایه و اساس اعتماد به نفس شخصی خودم رو بر آنچه انجام می دادم استوار کرده بودم و اگه به نتایجی که می خواستم می رسیدم گذرا خوشحال بودم و اگه چیزی بر خلاف میلم اتفاق می افتاد بسیار ناراحت می شدم.

مثلاً مدتی در پیج اینستاگرام خودم مشغول ترویج کتابخوانی بودم و پست ها و استوری های زیادی در این رابطه در اینستاگرام به اشتراک می ذاشتم.

هر زمان که مخاطب ها کامنت ونظر میدادند من خوشحال می شدم و با خودم می گفتم که کارم جواب داده اما به محض اینکه می دیدم بقیه بی تفاوت می شن ناراحت می شدم.

یادم میاد یک جلسه کتابخوانی داشتیم که ابتدا افراد زیادی در آن شرکت می کردن.بعد گذشت یک ماه تعداد نفرات کمتر وکمتر شد و تا اینکه کسی نیومد.من به جای اینکه فکری برای جذاب تر شدن کارم داشته باشم این جلسات را لغو کردم.

اگر بخوایم بر اساس پاسخ دنیا به کارهای خودمون احساس اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشیم شاید هیچوقت رفتار ثابتی نداشته باشیم.

عوامل خودباوری

۱-به افکار و باورهای خود آگاه باشید

افکار مثبت رو تو ذهن خودتون پرورش بدین و به یاد داشته باشین که شما یه انسان خاص با افکار و توانمندی های خاص هستین.اینو حتما امتحان کنید.

روی نقاط قوت خودتون تمرکز کنین و از دیدن نقاط منفی موقع انجام یه کار پرهیز کنید.چون به هر چیزی فک کنین برای شما اتفاق میافته.پس مثبت اندیش باشین.

به جای اینکه به خودتون بگین “باید”این کار را انجاهم بدم بگید می تونم این کار را انجام بدم تا حتی اگر نتونستین احساس افسردگی نکنید.در ضمن گفتم حرف های دستوری به خودتون باعث مقاومت مغز در برابر تغییر می شه

۲-برای خودتان هدف بنویسید

برای نوشتن اهداف جو گیر نشید و سعی کنید اونارو منطقی و با توجه به توانمندی های خودتون بنویسید.

من مدت ها بود که دوست داشتم ساعت ۴:۴۴ از خواب بیدار بشم.اما هر بار نمی شد.حتی ۲ تا موبایل را کنار خودم تنظیم می کردم اما نمی تونستم بیدار بشم و هر روز از خودم بیشتر ناراحت می شدم چون نمی تونستم به هدفم برسم.

بالاخره متوجه شدم اگر زود بخوابم توان بیدار شدن صبح زود رو دارم. حالا به راحتی می توانم سحر از خواب بیدار شم.

خاطره بالا رو گفتم تا بدونید اگر هدفی بذاریم و نتونیم به هر دلیل به اون یا بخشی از آن برسیم احساس ناراحتی میکنیم.

اما وقتی که اهداف خودونو با نقشه مشخص معین می کنیم و به سمتش حرکت می کنیم خودباوری در ما زیاد می شه و اعتماد به نفس بسیار زیادی داریم.

۳-به خودتان توجه کنید

هر چی بیشتر از لحاظ روحی و جسمی به خودمون توجه کنیم و سالم تر باشیم قطعاً خودباوری بیشتری تجربه می کنیم.

روزانه حداقل سه وعده غذای سالم و پر انرژی مثل ماهی ،میوه و سبزیجات بخورید تا بدن شما انرژی داشته باشه و حالتون عالی بشه.

روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.ورزش کردن باعث آزاد شدن آندروفین در بدن می شه که احساس سرخوشی و حال خوب در شما به وجود میاره.

برنامه ای برای کاهش سطح استرس های روزانه داشته باشین.شما می تونید با قدم زدن در پارک ، یوگا،مراقبه و مدیتیشن به این آرامش دست پیدا کنید و به استرس بگین بای بای.

۴-دستاوردهای خودتان را به خاطر بیاورید

گذشته ما در مجموع چه خوب و چه بد چیزیه که ما را تا اینجا رسونده. قطعاً تو گذشته دستاورهایی داشتیم که با مرور اونها حس خوب و خودباوری به ما دست میده.

۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان بذارید و تمام دستاوردهایی که از گذشته به ذهنتان می رسه رو بنویسید.لیست شما می تونه شامل یادگرفتن رانندگی،پختن یک غذا یا برنده شدن تو یه مسابقه ورزشی مدرسه باشه.

می تونید از لیست خود یک روزنامه دیواری زیبا بسازید تا هر روز با دیدنش خودباوری شما زیاد و زیاتر بشه.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *