تندخوانی چیست؟بهترین روش تندخوانی در ایران+۵ قدم کاربردی

تندخوانی چیست؟بهترین روش تندخوانی در ایران+۵ قدم کاربردی
تندخوانی فانتوم
بهترین روش تندخوانی

تندخوانی چیست؟

تندخوانی از نظر من یک توانایی ذهنی است که مانند بسیار دیگر از توانایی های ما به خاطر اینکه مدت زمان زیادی است از ان استفاده نکرده ایم در درون ما کمرنگ شده است. اگر با دقت کامل این مقاله را که در مورد تندخوانی است مطالعه کنید و تمرینات موجود در آن را به صورت کامل انجام دهید قول میدهم مهارت تندخوانی در شما تقویت شود و توانایی ذهنی آنرا را دوباره به دست آورید.

من می دانستم که مطالعه یکی از عادت های افراد موفق و تاثیر گذار جامعه و جهان است و همیشه دوست داشتم تا مانند آن ها به مطالعه(باروش تندخوانی) و یادگری روی آورم . من برای شروع کار به توصیه یکی از دوستان شروع به مطالعه رمان ها کردم تا ابتدا با خواندن کتاب های جذاب خود را به مطالعه عادت دهم و سپس کتاب های حوزه روانشناسی و موفقیت را مطالعه کنم. با این که محتوای رمان ها جذاب بود و من مشتاق خواندن آن ها بودن اما سرعت مطالعه من بسیار کند بود و چشم و مغزم بعد از نیم ساعت مطالعه، خسته می شد.

به مرور در سایت های مختلف دنبال راه حل این مسأله گشتم و در دوره های مختلف حضوری و غیر خضوری شرکت کردم.

در حال حاضر خدا را شاکرم که می توانم بدون خستگی و با یک سرعت قابل قبول مطالعه کنم.در این مقاله سعی می کنم گلچینی از بهترین مطالبی که در ضمینه تندخوانی آموخته ام را با شما دوستان عزیز به اشتراک بگذارم.

موسیقی آرامش بخش یانی

تندخوانی

خب حالا که ماشین را خریده ایم و مال ما شده است میخواهیم ببینیم این پراید تا چه سرعتی را می تواند در جاده تحمل کند

پس با نهایت سرعت حرکت می کنیم و آنرا مورد آزمایش قرار میدهیم.(البته در واقعیت هیچ وقت با پراید تست سرعت را انجام ندهید چرا که در سرعت کم هم جان شما با نشستن در پراید به خطر می افتد، چه رسد به سرعت زیاد.)
در مطالعه این تست سرعت همان تندخوانی است. اما با این تفاوت که اینبار می توانید بی نهایت گاز بدهید و با آخرین سرعت حرکت کنید

از هیچ چیز نترسید چرا که من هم در ابتدای مسیر تندخوانی باور نداشتن بتوانم با سرعت بالاتر و درک بسیار خوب مطالعه کنم. با یادگیری مراحل تندخوانی و تمرین و تکرار آن می توانید به راحتی توانای ذهنی تند خوانی را دوباره در خودتان تقویت کنید.
در مسیر مطالعه از هیچ چیز نترسید، چرا که اگر فقط خودتان را باور کنید بخش زیادی از مسیر را رفته اید و تمرین ها بیشترین کمکی که به شما می کند به دست آوردن باور ذهنی درست در مسیر مطالعه است

پس تمرین هایی که در ادامه برای شما قرار داده ایم را با قدرت اینجام دهید

اول:در تندخوانی مکث ممنوع

ما در دوران ابتدایی برای یادگیری کلمات مجبور بودیم بعد از معلم کلمات را تکرار کنیم و این الگو در هر جلسه تکرار میشد.آنقدر این روند در دوران ابتدایی مدرسه تکرار شد که ما عادت کردیم مطالب را از طریق گوش یاد بگیریم

این گونه است که ما مطالب را بلند بلند یا در ذهنمان تکرار می کنیم ، یعنی با این روش ما کلمه به کلمه متن را می خوانیم و آنگاه از طریق شنیدن صدا آن ها را از طریق گوش یادمیگیریم و این یک اشتباه بزرگ است
خواندن به صورت تک کلمه ای مکث های ما در طول مطالعه یک سطر را زیاد و زیادتر می کند تا جایی که از مطالعه دلسرد می شویم.
چرا می گویم یک اشتباه بزرگ چون که طبق تحقیقات ۷۵ درصد یادگیری از طربق چشم انجام می شود و سهم شنوایی از یادگیری تنها ۱۵ درصد است. هر عقل سالمی می گوید با وجود ۷۵ درصد بسیار اشتباه است که از ۱۵ درصد شنوایی استفاده کنیم.
یکی از اصلی ترین و ریشه ای ترین علل کندخوانی هم همین ذهن خوانی و بلند خوانی است که باید کم کم آن را از لیست عادت های خود حذف کنیم.البته بلندخوانی سریع و راحت از بین می رود اما ذهن خوانی یکی از آخرین مراحلی است که در روند تندخوانی ما از بین می رود. پس در ابتدا اصلاً نگران آن نباشید.
اولین قدم در تندخوانی این است که تعداد مکث ها را کاهش دهیم. ما به صورت معمول عادت داریم که کلمات را به صورت تکی بخوانیم.
برای کاهش مکث ها سعی کنید کلمات را گروهی بخوانید. با اینکار سرعت شما به صورت شگفت آوری دو تا سه برابر زیاد تر می شود. 

دوم:در تندخوانی برگشت به عقب نداریم

عامل بعدی در مطالعه که فوق العاده سرعتمان را کاهش می دهد برگشت به عقب یا واپسنگری است. هنگام مطالعه ما دچار توهم عدم درک می شویم و فکر می کنیم با برشگشتن ونگاه دوباره به متن آنرا بهتر متوجه میشویم

تونی بوزان نیز در کتاب تندخوانی پیشرفته خود عنوان می کند که برگشت به عقب کمکی به بالا رفتن درک مطلب شما نمی کند.
خبر بد اینجاست که اینکار هیچ کمکی به درک شما نمی کند و تنها کاری که انجام می دهد کاهش قابل ملاحظه سرعت شما و دلزدگی شما از مطالعه است.

تکنیک خط بری(تندخوانی)

برای اینکه این عادت مخرب را از بین ببریم باید هنگام مطالعه از یک خودکار یا مداد استفاده کنیم و قسمت هایی که در حال مطالعه آن هستیم را با مداد یا خودکار ردگیری کنیم.اولین فایده این کار جلوگیری از سردرگمی شماست و با این کار شما متنی که در حال خواندن آن هستید را گم نمی کنید.
دومین اثر مثبت اینکار بالا رفتن سرعت چشم و سرعت حرکت چشم است. این روند چشم شما را با یک سرعت معمول و با یک ریتم خاص روی متن هدایت می کند.
سومین فایده آن جلوگیری از برگشت به عقب است و وقتی که شما دستات را مجبور می کنید که با یک ریتم خاص روی متن حرکت کند در واقع آنرا ملزم می کنید که در بین حرکت ناایستد و به حرکت خود ادامه دهد.

سوم:با چشم بخوان

به جای اینکه کلامات را با صدای بلند تکرار کنید و از حواس شنوایی خود برای یادگیری مطلب استفاده کنید سعی کنید مطلب را با چشمتان بخوانید. این قسمت را با بیان دیگر در تیتر اول تندخوانی توضیح دادیم اما در اینجا هم نیاز است تا دوباره به موضوع مهم چشم بپردازم.
جالب است بدانید ۷۵ درصد از سهم یادگیری مربوط به قدرت بینایی ماست و در واقع از چشم امکان پذیر است.

برای خواندن با چشم ابتدا روی یک برگه یک ستاره بکشید و با چشم خود روی اضلاع مختلف ستاره حرکت کنید. سعی کنید چشمتان در همه جهات موجود حرکت کند و با انجام این تمرین که مربوط به گسترش حوضه دید است امکان دارد چشم های شما دچار درد و سوزش شود ، چرا که مدت های زیادی است از توانایی های آن بهره نبرده اید، پس نگران نباشید و با قدرت به کارتان ادامه دهید.

تکینک تندخوانی

هنگام مطالعه با صدای بلند و زمزمه متن را تکرار نکنید. این کار فقط انرژی شما را کاهش می دهد.


مراقب ذهنتان باشید. این مقاله را از دست ندهید.

یک مقاله فوق العاده عالی

چهارم :بلندخوانی و ذهن خوانی

همانطور که عنوان کردم افراد از ابتدای مدرسه به یادگیری از طریق گوش یا شنوایی عادت می کنند. یادم می آید اولین بار معلم ما چقدر زیبا مطالب را با صدای شیوای خودش مطالب را بلند میخواند و ما با اشتیاق کلمات را بعد از او تکرار می کردیم. این روند در ادامه مدرسه نیز ادامه پیدا کرد و ما به خاطر خاطرات زیبای مدرسه و شاید بعضاً به خاطر عادت یادگیری شنوایی را به جای یادگیری از طریق بینایی انتخاب کردیم.

پس یادگیری ما به گونه ایست که ابتدا متن را بلند یا در ذهن می خوانیم و سپس از طریق شنیدن صدای آن یادگیری برای ما شکل می گیرد. شاید یکی از دلایل پرطرفدار بودن کتاب های صوتی در بین مردم ایران همین دلیل باشد.


مقاله رسیدن به آرامش روحی با موسیقی

برای داشتن آرامش

تکنیک هماهنگی دست و چشم برای تندخوانی

برای انجام این تکنیک یک کتاب ساده داستانی را بردارید و قسمتی که متن دارد را درمقابل خود قرار دهید. در این تمرین هیچ گونه درکی نیاز ندارید و فقط باید دست و چشمتان را با یکدیگر هماهنگ کنید و تا می توانید سرعت خط بری خود را با دنبال کردن چشم بالا ببرید.

خب نگران نباشید، با هم قدم به قدم پیش می رویم و در این مسیر تنها نیستید. ابتدا تایمر موبایلتان را روی یک دقیقه تنظیم کنید، سپس متن کتاب را در مقابل خود قرار دهید و بدن خود را در وضعیت مطالعه قرار دهید. حال با نهایت سرعت شروع به خط بری کنید و در این تمرین شما نیازی به هیچ گونه درکی ندارد.

اصلا به درک توجه نکنید و تمرکز شما روی این باشد که با سرعت بیشتری حرکت کنید و کلمات را ببینید. تاکید می کنم که منظور از دیدن درک مطلب نیست و اگر درگیر درک مطلب می شوید تمرین را به اشتباه انجام می دهید.بعد از اتمام یک دقیقه تا جایی که خط بری کردید علامت بگذارید و سپس ۵ خط به آن اضافه کنید و در کنار ان عدد ۲ را بگذارید.

اینبار در همین ۱ دقیقه باید از ابتدای متن به نقطه ۲ برسید.  دوباره یاد آوری می کنم که نیاز به هیچ گونه درکی ندارید واگر به هر دلیل نتوانستید در یک دقیقه به عدد ۲ برسید باید دوباره مرحله ۲ تمرین را تکرار کنید.

این مرحله را تا عدد ۶ ادامه دهید و در هر مرحله ۵ خط به مرحله قبل اضافه کنید. در انتها یک متن جدید را انتخاب کنید و شروع به مطالعه آن کنید و در یک دقیقه باز هم بدون درک با سرعت تمام متن موجود را بخوانید.

۵ قدم جادویی برای تندخوان شدن:

۱٫بلندخوانی را برای تندخوانی متوقف کنید

درست است که با تکرار بلند متن می شود به یادگیری کمک کرد. اما یادمان باشد که چشم ابزار بسیار قوی تری برای یادگیری است و عاقلانه تر این است که از قدرت بسیار زیاد چشم استفاده کنیم.به همین منظور برای جلو گیری از کند شدن سرعت مطالعه حتما بلندخوانی را (همانطور که قبلاً هم گفتم) متوقف کنید.

آدامس بجوید:

اگر برای شما هم سخت است که عادت بلند خوانی را ترک کنید می توانید هنگام مطالعه آدامس بجوید و اینگونه جلوی بلندخوانی خود را بگیرید.

۲٫برگشت به عقب را با یک کاغذ ترک کنید

مغز ما عادت کرده است که ما را تحت کنترل بگیرد.یکی از کارهایی که هنگام مطالعه انجام می دهد این است که دائماً ما را به عقب بر می گرداند. یعنی ما یک خط را خوانده ایم و تصور می کنیم هنوز یادش نگرفته ایم و یک لحظه به قسمتی که توهم عدم یادگیری آن را داشتیم برمی گردیم.

این برگشت به عقب کمکی نمی کند چرا که زمان آن کوتاه است و در یادگیری ما اثری ندارد.

به همین منظور یک کاغذ را روی قسمت هایی که خوانده ایم می گذاریم تا دیگر چشم ما نتواند آن قسمت ها را ببیند.

اگر یک پاراگراف را یاد نگرفتیم کنار آن یک ضربدر قرمز بزنیم تا در انتهای مطالعه آن بخش را دوباره خوانی کنیم، اما هرگز نباید مکث کنیم،چرا که این یکی از دلایل اصلی کندخوانی است.

۳٫سعی کنید چند کلمه را با هم بخوانید

به جای اینکه متن را کلمه به کلامه بخوانید سعی کنید کلمات را به صورت گروهی نگاه کنید و بخوانید.این کار سرعت شما را افزایش می دهد.البته افراد سود جو مدعی هستند که با یک نگاه صفحه ای را در کسری از ثانیه مطالعه می کنند.من بحثی با آن ها ندارم فقط اینکه اگر به حرف خود ایمان دارند یکبار هم که شده در یک سمینار عمومی در مقابل چشم بقیه مهارت خود را به داوری بگذارند تا ما هم یاد بگیریم…؟!

اما من از این روش ها بلد نیستم.فقط میگویم سعی کنید بین ۳ تا ۵ کلمه را همزمان ببینید تا سرعت شما به طرز چشم گیری افزایش یابد.

۴٫چشم خودتان را به تندخوانی عادت دهید

چشم ما به طور ناخودآگاه عادت کرده تا متن ها را کلمه به کلمه بخواند. برای اینکه از این عادت ناخوب خداحافظی کنید آماده باشید، چون یه تمرین خفن دست اول برای شما آماده کردم.

یک صفحه از کتاب رو باز کنید.

روی خط اول یک علامت ضربدر بگذارید.سه کلمه بعد یک کلمه ضربدر دیگر اضافه کنید.بعد ۵ کلمه از کلمه اول بشمارید و یک ضربدر دیگر و همینطور ۷ کلمه بعد از کلمه اول و در انتهای خط هم یک ضربدر دیگر.

اگر می خواهید عمیق متن را بخوانید سعی کنید سه کلمه سه کلمه پیش بروید. درک متوسط با خواندن ۵ کلمه و درک کم با سرعت بسیار با هنگامیست که شما ۷ کلمه را با هم مطالعه می کنید.

نکته اینجاست که باید این روند مطالعاتی را تا انتهای متن پیش ببرید.

۵٫یک تمرین کاربردی قدیمی برای تندخوانی

مداد را در ابدای اولین خط کتاب بگذارید و از ۱۰۰۱ بشمارید و مداد را تا آخر خط ببرید و سعی کنید در همین فاصله متن را ببینید. اشکالی ندارد اگر متن را درک نکنید.فقط میخواهم چشم شما را به تندخوانی عادت دهم.و این کار را تا دو دقیقه ادامه دهید.یعنی از خط اول شروع کنید و هر خط را با شمردن اعداد ۱۰۰۱ ، ۱۰۰۲ ، ۱۰۰۳ و … نگاه کنید و رد شوید.

برای روز های اول همین دو دقیقه کافیست.

در هفته ی بعد می توانید این عمل را به ۳ دقیقه افزایش دهید.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. محمد حسینی
  3:46 2020/05/03

  البته تندخوانی به معنی حرفه‌ای خواندن است و در دو مرحله از مطالعه، بیشترین کاربرد رو داره:
  ۱٫ پیش‌خوانی
  ۲٫ مرور
  کتابخوان‌ها، برای انتخاب و بررسی کتاب از پیش‌خوانی استفاده میکنند و برای به یادسپاری، مرور می‌کنند.
  مرسی از مقاله خوبتون.

  • رضا محمدی
   8:04 2020/05/03

   جناب حسینی عزیز ممنونم از نظر قشنگتون
   ممنون که به کامل تر شدن محتوای مقاله من کمک کردین
   سپاس