چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟
بهبود خجالت
رفع خجالت

یک داستان تلخ

داستان تلخ خجالت از آبدارخانه مدرسه شروع شد.

به سمت کلاس حرکت می کردم. زمستان بود و حیاط مدرسه به شدت یخ بسته بود. معلم ظاهراً در کلاس نبود و بچه ها برای سر خوردن روی یخ ها وارد حیاط مدرسه شده بودند.

من هم به آن ها نگاه می کردم و سمت کلاس می رفتم. ناگهان یک صدای مهیب آمد و همه از ترس فرار کردند. من مانده بودم و از ترس نمی توانستم از جایم تکان بخورم. وقتی نگاه کردم دیدم مدیر بود با خشم و ناراحتی سمت من آمد و یک سیلی محکم به من زد.

من از همه جا بی خبر حرفی نزدم و با یک بغض عجیب به چشمانش خیره شدم و او فقط به من گفت:

“بار اخرت باشد که روی یخ ها سر می خوری.”

نکته اینجا بود که من سر نخورده بودم و بدون دلیل تنبیه شدم. بد ماجرا اینجا بود که حرفی نزدم و از خودم دفیع نکردم. اما هنوز گوشم از شدت آن ضربه صدای زنگ می دهد.

این ودیو زیاد مربوط به موضوع نبود ولی حرفش درسته، انقدر مطالعه کم شده که باید خجالت بکشیم.

ربط این ماجرا با خجالت چیست؟

انسان های خجالتی جایی که باید از خودشان دفاع کنند ساکت می شوند. معمولاً هر جا حقی خورده می شود یک سمت ماجرا مربوط به خجالت کشیدن ماست.

من اگر آن لحظه با صدای بلند می گفتم:

“آهای، تو به چه حقی من را اینگونه و بدون دلیل تنبیه می کنی؟”

چقدر پول به خاطر خجالت از دست داده ایم؟

چه خطراتی را به خاطر خجالت به جان خریده ایم؟

چقدر مورد تهاجم کلامی دیگران قرار گرفته ایم؟(تهاجم کلامی رو خودم اختراع کردما)

خجالت چیست؟

خجولی بودن یک احساس است که در درون ما اتفاق می افتد و تنها خودمان متوجه آن می‌شویم. معمولاً خجولی را با ترس از اجتماع اشتباه می‌گیرند. فردی که از اجتماع ترس دارد نسبت به هر موقعیت اجتماعی ترس و نگرانی دارد اما فرد خجول فقط در برخی موقعیت‌ها احساس ترس و نگرانی می‌کند.

بسیاری از مردم که خجالتی هستند فکر می کنند خجالت کشیدن یک رفتار درست است و آن را با شرم و حیا اشتباه می گیرند. از دیدگاه من حیا یعنی اجتناب از رفتار های نادرست اما خجولی یعنی کار درست و کاری که باید انجام شود در زمان مناسب خود انجام ندهیم و بعدا با مشکلات و مسائل آن دست و پنجه نرم کنیم.

 

confidence
برای افزایش سریع اعتماد به نفس این مقاله را مطالعه کنید.

آیا می شود خجالت را برطرف کرد؟

روزی در تاریخ زندگی من وجود داشت که در تعاملات دو نفره هم موفق نبودم و نمی توانستم صحبت کنم. آرزوی من این بود که یکبار هم که شده در مدرسه به خوبی از حق خود دفاع کنم.

آرزو داشتم در نمایش تئاتر حضور پیدا کنم و در مقابل جمعیت اجرا کنم.

آن زمان فقط رویای من بود اما اکنون در مقابل جمع های زیاد سخنرانی کرده ام. من می توانم به شما قول بدهم که اگر مسیری که خودم در پیش گرفتم را شما هم پیش بگیرید دیگر رنگ و بویی از خجالت در رفتار شما ظاهر نمی شود.

چرا خجول بودن بد است

چند بار در مغازه جنسی که دوست نداشته اید را به خاطر خجولی خرید کردید؟

به چند در خواست غیر موجه بله گفتید و خودتان را درگیر آن ماجرا کردید؟

چه فرصت های شغلی را به خاطر خجالت از دست داده اید؟

چقدر در جمع ها مورد قضاوت دیگران قرار گرفتید؟

همین چند دلیل کافیست تا بفهمیم خجالت کشیدن برای ما ضرر های زیادی به همراه دارد. کسی که خجول است جایی که باید حرف نمی زند، جایی که باید ابراز احساس نمی کند و جایی که باید از خودش و مهارت هایش صحبت نمی کند.

به نظر من یک فرد خجول کارهایی که باید انجام نمی دهد و همین نکات باعث می شود سیر پیشرفت او بسیار کند تر از دیگران باشد.

رفع خجالت
خجالت کشیدن

چه کنیم که خجول نباشیم؟

تمرین اول

اما یک تمرین بسیار ساده و جالب برای رفع حس خجالت این است که در جمع ها ، دورهمی ها و کلاس های جدید شرکت کنیم و هنگامی که در جمع جدید قرار گرفتیم برای انجام کارهای جدید داوطلب شویم.

مثلاً اگر در یک کلاس شرکت کردیم و استاد برای کنفرانس و ارائه داوطلبی خواست ما نفر اول باشیم. اشکالی ندارد اگر خراب کردیم و نتوانستیم خوب اجرا کنیم، نیت این است که ما تمرین کنیم.

تمرین دوم

کار های غیر معمول انجام دهید. شاید با دیدن این بخش کمی تعجب کنید. نکته این است که ما اکثر رفتار های خجولی گرایانه ای که انجام می دهیم به خاطر این است که در ذهن خودمان می خواهیم مورد قضاوت قرار نگیریم.

اما اگر کارهای غیر معمول انجام دهیم، کارهایی مثل صحبت کردن یا ابراز احساس یا نه گفتن برایمان عادی می شود.

یک مثال از انجام کار غیر معمول این است که در یک پیاده رو برعکس راه برویم. امکان دارد مردم ما را نگاه کنند و متعجب شوند اما شما باید بدانید که این تمرینات مقدس است و دارید یک حس بد را از خودتان دور می کنید.

شما می توانید همین کار یا کارهای غیر معمول دیگر را انجام دهید.

تمرین سوم

این تمرین کلیشه ای برا رفع خجولی است. ولی باور کنید اگر به معجزه آن ایمان نداشتم دوباره آن را بازگو نمی کردم.

به یک خیابان که ترجیهاً نام آن را می دانید وارد شوید. هر فردی که در خیابان می بینید یک فرصت تمرین است و تنها کاری که شما باید بکنید این است که نام خیابان را از فرد بپرسید.

با چندین بار پرسش به مرور خجالت شما کمتر و کمتر می شود.

تمرین چهارم

بدون هیج ترسی اینبار بلند تر صحبت کنید. یکی از مشکلاتی که افراد خجول دارند صدای کم و آرام آنهاست. جهت بهبود این مشکل اینجا کلیک کنید و مقاله چطور جذاب صحبت کنیم را مطالعه کنید.

مجموعه مقالات سخنران شو را دنبال کنید.

چگونه ترس از سخنرانی ار برای همیشه کنار بگزاریم.

چگونه در جمع خجالت نکشیم؟

یکی دیگر از قسمت هایی که اکثر افراد خجالتی با آن درگیر هستند ترس از صحبت در جمع است. آن ها با خود فکر می کنند شاید صحبتشان به حد کافی جذاب نباشد و یا اینکه هیچکس در جمع مایل به شنیدن حرف های آن ها نیست. ما باید بدانیم حق انسانی ماست کاری که دوست داریم و برای کسی زحمت ایجاد نمی کند را انجام دهیم. صحبت در جمع هم یکی از این کار هاست. حال اگر صحبت ما به اندازه کافی جذاب هم نباشد آیا برای کسی زحمتی ایجاد شده؟ نهایتاً ما هم مثل بقیه حضار صحبت کوتاهی داشته ایم و پس از اتمام سخنان ما بقیه فرد درگری صحبت می کند.

در اکثر جمع ها اگر دقت کنید افرادی که جذاب و زیبا سخن می گویند یک یا نهایتاً دو نفر هستند. پس از این جمع ما تنها نیستیم و افراد دیگری هم هستند که حرف هایشان به اندازه کافی جذاب نیست و این اصلاً دلیل بر صحبت نکردن در جمع نیست. اما اگر دوست دارید در بدانید چگونه می توانید در جمع زیبا تر و جذاب تر سخن بگویید پیشنهاد می کنم مقاله چگونه جذاب صحبت کنیم را مطالعه کنید.

اسپنسر جانسون
خلاصه کتاب ها و برداشت های مفید از بهترین آثار جهان.
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *