خجالت در عشق-راهکار درمانی

خجالت در عشق-راهکار درمانی

خجالت در عشق

آقا: آقای قاضی من دوستش دارم.

خانم: چرت‌وپرت میگِ آقای قاضی، اگه منو دوست دارِ پس چرا بهم نمی‌گه؟!

قاضی: رأس میگِ آقای محترم. اگه دوستش داری چرا بهش نمیگی؟!

آقا: خب جناب قاضی خودش باید بفهمِ. من که نمی تونم هی بگم دوستت دارم، دوستت دارم که…

سلام

دوباره خجالت و خجالت کشیدن، این بار با موضوع خجالت در عشق کنار شما همراهان عزیز راه ارتباط هستم. جایی که تلاش می‌کنیم بین شما و خواسته‌های شما راه ارتباطی ایجاد کنیم.

مردم به یک سر درد معمولی خود بیشتر از مرگ ما اهمیت می دهند.

دیل کارنگی

ابراز عشق به دیگران برای بعضی از مردم بسیار دشوار است. به خصوص در کشور ما بیشتر از کشور های دیگر این مورد مرسوم است.

خودم بارها دیده ام که افراد وقتی زن و شوهری را می بینند که دست در دست هم عاشقانه قدم می زنند و با هم حرف های احساسی رد و بدل می کنند به آن ها اشاره می کنند و می گویند:”کارشان بسیار جلف و نادرست است.”

ابراز عشق برای مردم دشوار است نه به این خاطر که دیگران را دوست ندارند بلکه به این دلیل که از ابراز عشق و ابراز شرمگین و خجات زده می شوند.

یکی از دلایلی که می تواند وجود داشته باشد این است که ما ترس داریم که به دیگران ابراز عشق کنیم و آن ها به ما پاسخ ندهند یا بدتر آن ها فکر کنند قدردانی ما غیر ضروری و بیخود بوده است.

البته نظر من این نیست که تمام مردم در ابراز عشق و احساس خود مشکل دارند و خجالت در عشق در رفتار آن ها دیده می شود اما موارد بسیاری دیده ام.

آیا شما دوست دارید در عوض ابراز عشق با عزیزانتان دعوا کنید؟

دوست دارید خوشحالی دیگران را ببینید یا ناراحتی و جنگ آن ها را؟

اگر دوست دارید روابط زیبا و سالمی را برای خودتان رقم بزنید و زندگی سرشار از عشق داشته باشید پیشنهاد می کنم تا انتها به خواندن این مقاله ادامه دهید.

خجالت در عشق چیست؟

در فامیل ما خانواده‌ای زندگی می‌کنند که زن و مرد این خانواده زندگی خود را با عشق آغاز کردند و هردوی آن‌ها علاقه شدیدی به یکدیگر داشتند.

همان‌طور که شما هم حدس می‌زنیم مثل اکثر داستان‌های من یک فرد خجالتی در این میان وجود دارد. البته فقط یک نفر از این خانواده خجالتی نبود بلکه تمام اعضای خانواده به بیماری خجالت مبتلا بودند و نیاز داشتم خجالت خود را درمان کند.

مقاله فوق العاده درمان خجالت را از دست ندهید.

اما بحث من در این مقاله درمان آن‌ها نیست.

در بین اعضای خانواده مرد خانواده بیشتر از همه خجالتی بود. مردی که عاشقانه همسر خود را دوست می‌داشت در بسیاری از موارد نمی‌توانست آن‌گونه که باید  عشقش را به همسرش ابراز کند.

همان‌طور که در اکثر داستان‌ها شنیده‌اید و یا در فیلم‌های عاشقانه ایرانی دیده‌اید می‌گویند خانم‌ها با گوش‌هایشان عاشق می‌شوند و مردها با چشم‌هایشان.

پس از یک خانم طبق غریزه‌ای که خداوند به او داده است شدیداً نیازمند ابراز احساس همسرش است.

حال تصور کنید یک مرد خجالتی نمی‌تواند به‌درستی و آن‌گونه که شایسته است ابراز احساس کند.

به‌عنوان‌مثال همین خانواده که در مورد آن صحبت کردم. مرد خانواده جمله دوستت دارم را به همسر خود نمی‌گوید و هر بار خانم از این مورد شکایت می‌کند مرد خانواده در پاسخ می‌گوید:” من تو را دوست دارم، خودت هم‌میدانی، پس چرا باید تکرارش کنم؟

شاید در دید اول مرد پیش خودش تصور کند که همسرش با این عذر و بهانه‌ها  پذیرفته است که شوهرش واقعاً دوستش دارد و نمی‌تواند این دوست داشتن را ابراز کند.

اما یک حسرت همیشه و همیشه در دل این خانم باقی می‌ماند، که نکند شوهرم واقعاً من را دوست ندارد، یا اینکه نکند دوست داشتن و فقط از سر ترحم و در حد انجام‌وظیفه است.

داشتن چنین احساسی در بلندمدت مانند یک سم رابطه عاشقانه را خراب می‌کند.

خجالت در عشق درواقع این است که نتوانیم احساس قلبی خود را آن‌گونه که باید به شریک عاطفی‌مان ابراز کنیم. خجالت در عشق یعنی مادری که بعد ازاین که فرزندش از سن کودکی خارج‌شده است تابه‌حال به او نگفته که چقدر دوستش دارد و فرزندش همیشه با خود فکر می‌کند که شاید مادرش او را دوست ندارد

خجالت در عشق پسر بزرگی است که نمی‌تواند به مادرش بگوید چه اندازه او را دوست دارد به، او احترام می‌گذارد و به او عشق می‌ورزد.(مشکلی که خودم هم داشتم.)

می‌بینید همآن‌گونه که عشق در جای جای زندگی ما وجود دارد اگر فرد خجالتی باشیم خجالت در عشق هم با همان شدت در زندگی ما وجود دارد.

رفتارهایی که با خجالت همراه است رفتارهای سالم محسوب نمی‌شود و درواقع یک رفتار واقعی نیست. پس باید هر چه سریع‌تر خجالت در عشق را با خواندن این مقاله به فراموشی بسپاریم.

چرا خجالت در عشق حائز اهمیت است؟!

ما خانواده خود را دوست داریم و به آن‌ها عشق می‌ورزیم.

با همکاران و محیط کاری خود را دوست داریم و به آن‌ها عشق می‌ورزیم.

ما دوستان خود را دوست داریم و به آن‌ها عشق می‌ورزیم.

واضح است که عشق در جای جای زندگی ما وجود دارد.

حال تصور کنید خجالت یک رفتار کاملاً ناسالم و ناصحیح است در روابط کاری و خانوادگی ما وجود داشته باشد.

آن زمان است که همه این روابط به تیرگی می‌انجامد و هر انسانی که پای روابطش لنگ بزند زندگی شاد و خوبی را تجربه نخواهد کرد.

وقتی به خاطر خجالت نتوانیم ابراز احساس درست و کاملی را نسبت به همسرمان داشته باشیم و همیشه پیش خودش فکر کند که ما او را دوست نداریم و این فکر باعث شود که او هم نسبت به ما و دوست داشتنمان سرد شود.

آیا می‌شود زندگی خوبی را تجربه کرد؟!

وقتی خجالت در عشق باعث شود در طول عمرمان حتی یک بار به مادر و پدرمان نگوییم که دوستشان داریم و بعدازاینکه آن‌ها از دنیا رفتن همیشه حسرت این را داشته باشیم که قدرشان را ندانستیم و آن‌ها هم قبل از مرگشان از ما ناراضی باشند.

آیا می‌توانیم ادامه زندگی‌مان را با شادی واقعی سپری کنیم؟!

فقط یکی از این دلایل کافی است تا به اهمیت خجالت در عشق پی ببریم.

انسان‌های خجالتی به خاطر این که از خودشان دور می‌شوند و به خودشان عشق نمی‌ورزند نمی‌توانند عشق واقعی را به دیگران و اطرافیان خود را ببخشند.

علت خجالت در عشق چیست؟!

 ۱- پیشینه خانوادگی

طبق تحقیقاتی که من انجام داده‌ام اکثر مردم ایران خجالتی هستند.  مانند بقیه موارد که از نسلی به نسل دیگر به ارث می‌رسد خجالت در عشق هم همین گونه است.

وقتی در خانواده‌ای مرد به همسرش و زن به شوهرش ابراز عشق نمی‌کند قطعاً فرزندان آن خانواده هم نمی‌توانند در زندگی آینده خود ابراز احساس کنند.

این مورد را دیدم که مادری همیشه از فرزندان خود گله می‌کرد که شما من را دوست ندارید و تابه‌حال به من نگفته‌اید:” دوستت دارم”

اما این مادر فراموش کرده بود که خودش تابه‌حال حتی یک بار به فرزندانش ابراز عشق نکرده است و نمی‌تواند توقع داشته باشد که آن‌ها این کار را انجام دهند.

وقتی فرزند شما از خجالت در عشق رنج می‌برد و نمی‌تواند احساس خود را آن‌گونه که باید ابراز کند چگونه توقع دارید که به شما بگوید: “مادر یا پدر دوستت دارم.”

خجالت کشیدن
چه کنیم خجالتی نباشیم

۲- شرایط جامعه

حساسیت‌های خاصی در جامعه ایران وجود دارد که نمی‌خواهم در این مقاله در مورد درست یا غلط بودن آن صحبت کنم.

اما به هر دلیل در بسیاری از خانواده‌ها ابراز عشق نهی می‌شود.

مثلاً پدر در مقابل فرزندانش به همسرش نمی‌گوید که دوستت دارم.

چرا که تصور می‌کند شاید گفتن این جملات چشم و گوش فرزندانمان را باز کند و گفتن این جملات در برابر فرزندان کار خوبی نیست.

بگذارید یک داستان بگویم البته داستان واقعی

قطعاً شما هم مشاهده کرده‌اید کودکان جملاتی را که بیان می‌کنند احساس واقعی‌شان است و در بسیاری از موارد هیچ منظوری در پس حرف‌های آن‌ها وجود ندارد که بخواهیم نگران باشیم

یک بار کودکی را دیدم سن ۳ تا ۴ سال بود.

یکی از فامیلهای نزدیک آن‌ها یک شب به‌عنوان مهمان به منزل آن‌ها آمده بود.

فامیلی مورد نظر یک فرزند یک ساله بسیار بانمک داشتند  که کودک ۳ تا ۴ ساله مورد نظر به این کوچولوی بانمک علاقه زیادی پیدا کرده بود.

او مدام تکرار می‌کرد که من عاشق بچه شما هستم

اما پدرش وقتی فرزندش به بچه مهمانشان این جملات را می‌گفت ناراحت و خشمگین می‌شد  و می‌گفت فرزند من نباید این جملات را بگوید.آن هم چون فرزند خودش دختر بود و فرزند مهمانشان پسر.

البته این مورد یک مورد خاص است و نمی‌شود گفت در تمام جامعه رواج دارد اما تفکراتی از این دست گاهی باعث می‌شود که افراد خجالتی بار بیایند.

 چطور می‌شود خجالت در عشق را از بین برد

راستش را بخواهید این موردی نیست که به سادگی بشود آن را برطرف کرد. مثل هر تغییر دیگری شما نیاز به طی کردن یک دوره تکامل دارید.

راه ارتباط سعی می‌کند راهی را بین شما درخواست‌های شما که رفع خجالت در عشق است ایجاد کند. تنها کاری که شما باید بکنید این است که به ما اعتماد کنید و تمریناتی که در همین مقاله به شما ارائه می‌کنیم را با دقت و پشت کار انجام دهید.

۱- ساده اما با خلاقیت

مرد خجالتی
رفع خجالت در رابطه

برای شروع کار شما قطعاً نمی‌توانید همین الان بروید و بدون ترس به همسرتان بگویید که دوستش دارید.

پس چگونه می‌توانیم عشق واقعی را پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و یا دوستانمان ابراز کنیم؟!

قطعاً در خانه شما مکان‌هایی هست که شخصی که قرار است به او ابراز عشق کنید در آنجا بیشتر رفت و آمد دارد. به‌عنوان‌مثال من برای ابراز عشق به مادرم یک کاغذ تشکر با چاشنی ابراز عشق روی شیشه‌های ادویه که مادرم برای پخت غذا از آن‌ها استفاده می‌کرد چسباندم.

اگر می‌خواهید به همسرتان بگویید که چقدر او را دوست دارید می‌توانید یک جمله عاشقانه را روبه روی تخت او بچسبانید و اگر خجالت می‌کشید می‌توانید وقتی که او خواب است این کار را انجام دهید.

اگر از پدرتان خجالت می‌کشید می‌توانید صبح قبل از اینکه او برای رفتن به محیط کار اقدام کند یک کارت پستال پدر دوستت دارم را روی درب  بچسبانید تا پدر شما قبل از رفتن آن را ببیند.

 ۲- محکم، مستقیم، چکشی

گاهی اوقات مربی‌های شنا برای اینکه به شخصی یاد بدهند چگونه شنا کند اورا یکباره وارد آب می‌کند.

این تمرین شباهت زیادی به همان کار دارد. روی کاغذ جملاتی که به شخص مورد نظر بگویید بنویسید این شخص می‌تواند پدر و مادر و یا همسرتان باشد.

در اولین فرصتی که با آن روبه رو شدید تا سه بشمارید و جملات مورد نظر را از روی کاغذ بخوانید و بگویید تمام اینها تقدیم تو.

چت عاشقانه

 ۳- شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یک فضای بسیار مناسب برای انجام این کار است

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید یک پروفایل مخصوص را برای شخص مورد نظر بگذارید و در پی وی اعلام کنید پروفایل رو به تو تقدیم می‌کنم. اکثر افراد در روز پدر و روز مادر این کار را انجام می‌دهند.

خجالت در عشق

یا می‌توانید در شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام برای شخص مربوطه یک استوری مشخص قرار دهید.

اگر شخص مورد نظر به هر دلیل از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کند می‌توانید ابراز احساس خود را از طریق پیامک ارسال کنید.

نگران هیچ چیز نباشید

این روش‌ها فوق العاده است

 ۴- کمک گرفتن از شرکا

افرادی که یک فرد خجالتی نمی تواند عشقش را به آن ها ابراز کند بهترین گزینه برای یاری دادن به او هستند.

برای شروع فرد باید به آن ها بگوید که چه مشکلی دارد و از آن ها بخواهد با او همکاری کنند.

شخصی را می شناسم که با شریک عاطفی خود همین مورد را انجام داد. وقتی در تماس های تلفنی مرد نمی توانست احساس خود را بیان کند به شریک عاطفی خود اعلام می کرد که حرف های عاشقانه زیادی در سر دارد که نمی تواند آن ها را بیان کند.

خانم هم به او در این امر کمک می کرد و با روش آهسته و پیوسته سعی می کرد به او نشان دهد چگونه عشقش را ابراز کند.

دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

رضا محمدی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *